۲۴ ساعت

02 می
۲دیدگاه

نقش کمرنگ زنان در آوردن صلح پایدار

تاریخ نشر پنجشنبه  ۱۲ ثور ۱۳۹۸ – دوم  می ۲۰۱۹ هالند

نقش کمرنگ زنان در آوردن صلح پایدار

نوشتۀ : محترمه خانم شکریه عزیز 
**********
اجتماع بشری ترکیبی از جنسیتهای مرد وزن است، هیچ انسانی بدو ن موجودیت زن به دنیا زاده نمی شود، هیچ مردی بدون تربیت وآغوش مادری رشد نمی تواند.
زن در طول تاریخ بشری همگام با مردان برای انکشاف وبهزیستن نقش یازیده اند، زنان در جهت مبارزات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی همگام با مردان سهیم بوده و هستند.
زنان کشور ما علیه استعمار جهانی از جمله انگلیس هم نقشی مهمی بازی نموده اند، ملالی ها در کشور ما  در مبارزات آزادی بخش کشور مان خو ب درخشیده اند.
در مبارزه علیه تجاوز روسها زنان در دهات وشهرها نقشی مهمی را بازی نموده اند.دختران رابعه بلخی در مظاهرات حماسه افریدند.
در جهت اعاده دموکراسی در شرایط نوین نقش زنان در کلیه امور بارز بوده است.
اکنون که صدای صلح خواهی بعد از تقریبا بیست سال جنگ در کشور عزیز ما ، در سطح ملی وبین المللی بلند شده است با زهم نقش زنان باید برجسته باشد و همه دست آورد های زنان را نباید زیر نام صلح پامال کرد.
نتایج یک تحقیق که از سوی دفتر برابری ‌برای صلح و دموکراسی در هرات صورت گرفته است، نشان می‌دهد که زنان نقش کمرنگی را در پروسه صلح در طول سال های متمادی داشته اند.
« فاطمه فراهی» مسئول دفتر برابری برای صلح و دموکراسی گفت که موضوعات فرهنگی و جامعه مرد سالار باعث شده است تا زنان نقش کمرنگی در پروسه صلح داشته باشند.
فراهی، نقش زنان را تنها کلید راه یافتن به یک صلح پایدار در کشور می‌خواند و می‎‌گوید که باید حکومت اقدام های لازم را برای پر رنگ ساختن زنان در روند صلح بردارد.
وی افزود که برای پر رنگ شدن نقش زنان در راستای ایجاد صلح باید اقدام‌های بیشتری صورت بگیرد در غیر آن زنان همچنان در حاشیه کار باقی خواهند ماند.
صلح واژه ی که همواره زبان زد اکثر ساکنان کشور بوده اما حکومت در پی تلاش هایی که در طول سالیان پسین انجام داده ظاهرا نتوانسته نقش پر رنگی را از بهر آوردن یک صلح پایدار در افغانستان بازی کند.
متاسفانه در این کشور که فرهنگ نا میمون  مرد سالاری مسلط بوده، باوجود همه جان فدایی ها وقهرمانی هایکه زنان انجام داده اند، مردان زن ستیز در مقابل جنبش بر حق زنان موضع دارند، حتی در چوکات قدرت سیاسی کشور مردسالاران زن ستیز نقش زنان را همیشه ضعیف جلوه می دهند و یا هم زنان را سمبولک در بعضی پستهای پایان قرار می دهند.
در اعلامیه اى که از سوى شبکه منطقوى زنان، نهاد برابرى براى صلح و دموکراسى و نهاد تحقیقاتى حقوق زنان و اطفال صادر گردید  آمده است که حکومت باید از افزایش نقش فعال زنان در رهبرى روند صلح و تسهیل ابتکارات به زنان و نهادهاى فعال حقوق زن اطمینان دهد.
در اعلامیه افزوده شده است که دستآوردهاى یک ونیم دهه پسین زنان در مذاکرات و گفتگوهاى صلح با گروه هاى تندرو و مخالفت حقوق زنان، از طریق حضور فعال و تصمیم گیرنده زنان در روند مذاکرات و گفتگوهاى صلح تضمین شود.
در اعلامیه اضافه شده است که تلاش و هماهنگى براى تدوین و تسهیل مشارکت زنان در کمیته هاى صلح و ابتکارات صلح در منطقه، کشور و ولایات و ولسوالى ها صورت گیرد.
بلی، متاسفانه در پروسه صلح وسهم گیری در جرگه بزرگ مشورتی صلح کشور نقش زنان بسیار کمرنگ به نظر می رسد، که ما از دولت افغانستان، جوامع بین المللی و کشور های ذیربط در قضیه افغانستان تقاضا می نماییم تا این پیشنهادات مان را مد نظر بگیرند:
۱- چون زنان اضافه تر از نیمی از پیکره نفوس کشور را تشکیل می دهند، حد اقل در پروسه های صلح و مجالس از نگاه کمیت به مقدار وجود فزیکی شان تا پنجاه فیصد باید رسماً سهیم شوند.
۲- کانون های اجتماعی و سیاسی زنان کشور باید تقویه شود.
۳- دست آورد های تاریخی زنان نسبت به آزادی حقوقی زنان با آمدن  صلح در کشور پا مال نشود.
۴- برای رژیم طالبانی ضد زنان باید زمینه داده نشود، طالبان باید در چوکات قانون نافذه کشور شامل پروسه صلح گردند.
۵- نقش زنان د رامور اداری و حکومتی کشور باید زیاد شود وکم نشود.
۶- در بخش میدیا باید صدای زنان خاموش نشود.
۷- برای زنان نخبه کشور که در سراسر دنیا متاسفانه بنا بر عوامل نا مساعد امنیتی مردم وبه ویژه زنان پراگنده شده اند شرایط باز گشت و سهم گیری در امور سیاسی آماده شود.
۸- برای  زنان زمینه انتخابات وکاندیدآنها درپست های کلیدی و ریاست جمهوری کشور آماده شود.
۹- زمینه رشد و سهم گیری دختران برای تحصیلات عالی در داخل وخارج کشور آماده شود.
۱۰– زمینه دسترسی به محاکم عدلی و حقوقی برای زنان آماده شود. و عدالت محاکم عدلی از حقوق زنان باید دفاع نمایند و متجاوزین به حقوق زنان را مجازات قانونی نمایند.
با تقدیم احترام
شکریه عزیز 
۲۶\۴\۲۰۱۹
 

۲ پاسخ به “نقش کمرنگ زنان در آوردن صلح پایدار”

 1. admin گفت:

  درود به خواهر گرامی ام محترمه خانم شکریه عزیز ، تشکر از مقاله عالی تان . دولت زن ستیز افغانستان و طالبان وحشی به کمک باداران امریکایی ، عربی ، پاکستانی و دیگر راکت انداز ها و تفنگسالاران عامل کمرنگ نشان دادن زنان کشور ما در پروسه به اصطلاح صلح ، مانع آنها در کار های دولتی و غیره میباشد. زنان نیمی از پیکر جامعه کشور ما اند و نباید در مقابل این همه بی عدالتی خاموش باشند و قهرمانانه از حقوق خود استفاده نمایند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 2. Shukria Aziz گفت:

  درود و مهر برادر عزیز و توانا اقای مهدی بشیر :
  برایتان صحت و سلامت از برگاه ایزد منان آرزو میکنم .
  افتخار میکنم در کنار شما صاحبدلان قرار دارم ، زحمات خستگی ناپذیر شما باعث قوت قلب ما میشود و باور دارم از این دریچه زیبا صدای ما را به عنوان یک زن به گوش جهانیان میرسانید .
  موفق و کامگار باشید .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما