۲۴ ساعت

26 آوریل
۳دیدگاه

نیاز مبرم مردم افغانستان صلح است

تاریخ نشر جمعه ششم  ثور ۱۳۹۸ –  ۲۶ – اپریل ۲۰۱۹ هالند

نیاز مبرم مردم افغانستان صلح است:

تقدیم کننده : محترمه خانم شکریه عزیز
صلح چیست:
صلح در لغت به معنای سازش و ضد فساد و ازبین بردن نفرت است. این واژه در علوم سیاسی به معنای آرامش و امنیت عمومی در کشور است.
بی گمان صلح خواهی و زندگی همراه با سازش و مسالمت از نیازهای فطری بشری است.
امنیت در لغت به معنای در امان بودن، ایمنی و آسودگی است. ایمان نیز از همین ماده و به معنای قرار دادن خود و دیگران در امن و آسایش است. زیرا مومن با پذیرش ایمان، خود را از عذاب الهی حفظ می کند. در اصطلاح سیاسی و حقوقی به حالت فراغت از هرگونه تهدید و یا حمله و نیز آمادگی برای رویارویی با هر تهدید و حمله ای را امنیت گویند و به صورت امنیت فردی، اجتماعی، ملی و بین المللی کاربرد دارد.
رابطه صلح و امنیت:
ناگفته پیداست که امنیت مولود صلح است. تنها در جامعه ای که برصلح استوار است و مردم در آن با هم زندگی مسالمت آمیزی دارند امکان برقراری امنیت وجود دارد. پس این دو اصل در کنار یکدیگر معنا می یابند. در سایه این صلح و ا منیت است که کرامت انسانی حفظ خواهد شد و همکاری میان انسان ها همراهی با مودت و مسالمت را رقم خواهد زد و جامعه و مردم رو به سوی پیشرفت و علم رهنمون خواهد شد.
صلح تنها قطع جنگ نیست، بلکه آرامش ذهنی و زندگی با همی وآرامش خانواده ها را هم در بر می گیرد.
پیشنهادی برای آمدن صلح در افغانستان:
سال های متمادی جنگ و ناآرامی در افغانستان صدمات و خسارات جبران ناپذیری به این کشور ومردمانش وارد ساخته است. عدم وجود صلح و بروز اختلاف در میان اقوام  و گروپ  های مختلف  افغانستان از سویی و حملات تروریستی گروه های منسوب به القاعده، طالب وداعش دراین کشور، همچنان مشکلات واختلافات درون حکومتی افغانستان، امنیت و صلح را به مخاطره انداخته است.
بی گمان در این تراژدی غمبار مردم قربانی اصلی نا امنی ها هستند، چه آنان که درداخل کشور ماندند  متحمل سختترین رنج ها شدند، تعدادی کثیری از مردم در اثر این جنگها کشته، زخمی ومعیوب گردیدند وتعدادی کثیری از مردم کشور بنا به شرایط نا گوار جنگ ونا امنی  به کشورهای همجوار پناهنده شدند که این رنج بی شماری از آوارگی را متحمل شدند، تعدادی هم در مسیر راه های یا کشته شدند و هم غرق دریا ها شدند. این پروسه بعد از کودتای سال ۱۳۵۷ وتجاوز روسها تا کنون متاسفانه طی چار دهه جریان دارد، که عواقب نا گوار ان فقر وتخریب سیستم های سیاسی واقتصادی بوده است.
لهذا صلح وامنیت برای کشور وملت ما یک نیاز مبرم وحیاتی است، برای بوجودآمدن این مامول من به چند شاخصه های صلح برای افغانستان تاکید می نمایم:
۱- از آنجایکه ما سنتهای دیرینه محلی ووطنی برای رفع مشاجرات و صلح پروری از تاریخ نیاکان مان راداریم که با بوجود آمدن مشکلات نا امنی ، مشاجرات وجنگها به جرگه های ملی وقومی مبادرت می ورزیم. باید از این وسیله هم استفاده شود.
۲- چون مردم ما پیرو دین مقدس اسلام اند باید ازشناخت سیره بزرگان دین بتوانیم الفت و مودت را درمیان مردم افغانستان غنا بخشیم و مسیری به سوی صلح و امنیت بگشاییم.
۳- فساد ، بی عدالتی و تبعیض را از درون سران دولتی دور سازیم تا هم مردم افغانستان درسیستم خود را بیابند و تمام اقشار جامعه اعم از زن ومرد از دولت دفاع نمایند.
۴- چون جنگهای افغانستان ریشه های بیرون مرزی دارد، زیادتر کشور های همسایه بنا بر منافع شان دخالت دارند، لازم است که به کشور های منطقوی مراجعه کرد وتوافق این کشور ها را برای تأمین صلح بدست آورد، تا باشد عملاٌ در جهت آمدن صلح  این کشور ها اراده و هماهنگی صادقانه داشته باشند.
۵- چون جنگهایکه در افغانستان جریان دارد به شکلی یک تهدید جهانی توسط تروررستان می باشد،  لهذا نقش کشورهای بزرگ جهانی مانند امریکا، روس، کشورهای اروپایی مانند انگلیس و… چین و… برای تامین منافع شان درجهت تأمین صلح وزدودن تروریسم جهانی مؤثر است.
۶- برای قطع جنگ و ایجاد صلح آنعده افراد افغانی که بنام طالبان علیه دولت قرار دارند باید با ایشان دری مذاکره باز شود. وایشان هم برای صلح آمدگی داشته باشند.
تا جائیکه دیده می شود، ترامپ وتعدادی از رهبران طالبان از جنگ در افغانستان خسته شده اند و هر دو جناح آماده هستند، تا در صلح اقدام نمایند.
ترامپ دردیدار با دبیراو ل ناتو بتاریخ ۳ اپریل ۲۰۱۹  گفت جنگ افغانستان را تاسف بار ومضحک خواند. مذاکرات با طالبان دوام دار است، باید این حالت تغییر کند که شما به زودی شاهد یک تحول در راستا ی صلح خواهی بود. آقای خلیل زاد در این راستا تلاش جدی دارند. ومذاکراتیکه در مسکو صورت گرفت، هم ما را برای یک حرکت صلح آمیز امید وار می سازد. وهم چنین دولت افغانستان اکنون برای تدویر یک شواری صلح سرتاسری آمادگی می گیرند، همه نویدی است که کشور ما را به طرف صلح می برد.
کشور های همسایه و جهان هم در جهت آمدن صلح کم وبیش همنوایی دارند.
با تشکر
شکریه عزیز
تاریخ ۴/۴/۲۰۱۹
 

۳ پاسخ به “نیاز مبرم مردم افغانستان صلح است”

 1. admin گفت:

  درود به خواهر گرامی خانم شکریه عزیز ، به آرزوی یک صلح واقعی و دایمی در کشور ما افغانستان و جهان . مهدی بشیر

 2. Shukria Aziz گفت:

  سپاس بیکران از جناب مهدی بشیر برادر بزرگوار ما که در رخنامه شان و سایت مردمی ۲۴ ساعت مطلب ناچیز ما را بدست نشر گرفتند و زحمت کشیدند ، آرزو دارم از این دریچه صدای رسا به گوش جهانیان برسد و بدانند که هستند خانم هائیکه به خاطر تحقق و رسیدن به صلح از هیچ نوع تلاش و مبارزه خسته نشده و راه انسانی را با کمال افتخار و حوصله مندی طی میکنند .
  باری دیگر از جناب مهدی صاحب از زحمات شان قدر دانی نموده و‌برایشان صحت و سلامتی ، موفقیت و بهروزی ارزومندیم .

 3. Shukria Aziz گفت:

  هر چند دیدگاه و موقف قبلی طالبان در پنج سال گذشته که سیاه ترین دوره به قشر زنان محسوب میشود چندان خوش آیند و امیدوار کننده به عموم زنان افغان نیست و نخواهد بود !
  در دوره امارت پنج ساله به دختران اجازه مکتب رفتن نمی‌داد. زنان بدون محرم شرعی حق بیرون شدن از خانه را نداشتند و این گروه با نصاب تعلیمی مدرن و امروزی سازگار نبوده و نخواهد بود ، باز هم ارزو میکنم یک صلح دایمی در کشور عزیز و درد کشیده ما مستحقر گردیده تا حداقل نسل آینده ما در یک فضای امن و دور از وحشت زندگی کنند
  سپاس از برگرداننده محترم این صفحه دوست داشتنی جناب مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما