۲۴ ساعت

08 جولای
۲دیدگاه

رونمایی”مجموعه مقالات پوهاند میرحسین شاه”

تاریخ  نشریکشنبه  ۱۷ سرطان ۱۳۹۷ –  هشتم   جولای  ۲۰۱۸–  هالند

رونمایی

مجموعه مقالات پوهاند میرحسین شاه

نوشتۀ : محترم استاد شاه محمود محمود

*****************

کاندید اکادمیسین پوهاند میر حسین شاه تحصیلات خویش را در قندهار، کابل و لکنهوِ هند به پایان رسانیده است و بیشتر از سی سال استاد کرسی تاریخ پوهنځی ادبیات و علوم بشری و متعاقبا؛ پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون کابل و مدتی نیز رئیس پوهنځی ادبیات و آمریت دیپارتمنت تاریخ بوده است.

آثار مطبوع و رساله های پوهاند میرحسین شاه در پهنهِ ادبیات فارسی – دری ، و به ویژه تاریخ وباستان شناسی وجغرافیه درمطبوعات افغانستان و بین المللی اقبال چاپ داشته است .

پوهاند میر حسین شاه در بیشتر از سی کنفرانس و سیمینار بین المللی در آسیا ، اروپا و امریکا شرکت کرده است ، و مدتی نیز در پوهنتون هایدلبرگ آلمان تدریس نموده است .

پوهاند صاحب میر حسین شاه عضو چندین مجمع علمی و فرهنگی بودند . درافغانستان برعلاوه تدریس تاریخ و جغرافیای تاریخی ؛ عضو انجمن تاریخ ، و چندین نهاد فرهنگی و مشورتی پوهنتون کابل و وزارت تحصیلات عالی و مسلکی و وزارت اطلاعات و کلتور و اکادمی علوم افغانستان بوده است.

پروفیسور میر حسین شاه با اکثر دانشمندان شرق شناس و افغانستان شناسان خارجی چون مینورسیکی ، دلیپ کمارگوش، بوسورث و برخی دیگر همکاری و آشنائی نزدیک داشته است.

پوهاند میرحسین شاه در سال۱۳۶۷ هـ ش = ۱۹۸۸ م ازافغانستان بنابر شرایط نامساعد سیاسی و اجتماعی بیرون شده و حالا مقیم ایالات متحده امریکا می باشد.

از آثار معروف پوهاند میرحسین شاه ؛ تالیف کتاب افغانها در هند و تاریخ علوم و ترجمه حدود العالم من المشرق و المغرب ، احوال و آثار امیر علی شیر نوائی، احوال و آثار بیدل، افغانستان و انگلستان ، تاریخ هند در قرون وسطی و سهم مسلمانان در جغرافیا ووووو است.
پوهاند میرحسین شاه برعلاوه کتب مطبوع ، مقاله ها و آثار تحقیقی فراوانی در تاریخ و فرهنگ افغانستان دارد که همه درنشرات موقوته در داخل و بیرون افغانستان به چاپ رسیده اند.
خوشبختانه به ابتکار و کوشش انتشارات امیری در کابل اینک مجموعه مقالات استاد پوهاند میرحسین شاه چاپ و آماده رونمایی است .

مجموعه مقالات پوهاند صاحب شامل ۳۶ مقاله و ۳۸۲ صفحه میباشد با قطع رقعی و جلد گالینگور میباشد .

ویراستار: سید جعفر راستین و صفحه آرا : ذکریا محمدی، طرح جلد : علی یعقوبی ، ناشر : انتشارات امیری با تیراژه هزار نسخه در بهار سال ۱۳۹۷ هـ ش اقبال چاپ یافت .

در شروع مجموعه مقالات خلص سوانح پوهاند صاحب به تعقیب مقدمه ناشر آمده است . در پشتی جلد سخنان حامد کرزی رییس جمهور سابق ج ا ا، سید طیب جواد سفیر افغانستان در لندن و استاد اسدالله حبیب رییس سابق پوهنتون کابل ،سید رضا محمدی رییس اتحادیه نویسندگان افغانستان و سیده مژگان مصطفوی معین گرځندوی، مالی و اداری در مورد پوهاند صاحب آذین گردیده است.

رونمایی در تالار کانون اصلاحات ؛ سرک شش قلعه فتح الله
دوشنبه ۱۸ سرطان ساعت ۳ بعد از ظهر
سخن سرایان :
سید جعفر راستین ویراستار
سید اقا فاضل سنچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و کلتور
پوهندوی غلام فاروق عبدالله رییس پوهنځی علوم اجتماعی پوهنتون کابل.
از انتشارات امیری تشکر و سپاسگزارم که توجه خویش را به انتشار اثار دانشمندان به خصوص پوهاند صاحب میرحسین شاه خان مبذول داشته اند و از برکت توجه شان مجموعه مقالات پوهاند صاحب میرحسین شاه خان انتشار یافت .

 

۲ پاسخ به “رونمایی”مجموعه مقالات پوهاند میرحسین شاه””

  1. admin گفت:

    درود به برادر بزرگوار و دانشمند گرامی جناب استاد شاه محمود محمود ، تشکر از نوشته زیبا تان در باره نشر مجموعه مقالات پوهاند صاحب میرحسین شاه خان ، امیدوارم که عزیزان فرهنگی وبخصوص دوستان محترم پوهاند میرحسین شاه خان در محفل روز دوشنبه ۱۸ سرطان که بمناسبت رونمایی ” مجموعه مقالات پوهاند میرحسین شاه “ در شهر کابل ترتیب یافته است اشتراک نمایند و همچنان اگر امکان دارد و مجبور نیستند کتابخانه کوچک سایت ۲۴ ساعت را با ارسال مجموعه مقالات جناب پوهاند صاحب مزین نمایند . به جناب پوهاند صاحب میرحسین شاه خان و سخنرانان این محفل فرهنگی صحت و سلامتی آرزو میکنم. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

    • برادر عزیز محمد مهدی جان بشیر تشکر از همنوایی و همگامی عالمانه و دانشمندانه تان . بابت شییر نمودن دوباره ” رونمایی مجموعه مقالات پوهاند میرحسین شاه خان ” سپاسگزارم . جای مسرت است که این مجموعه به زیور طبع اراسته شد و محصلان و دانشمندان و استادان و هموطنان عزیزمان آنهمه مقالات و مآخذ را که به خامه پوهاند صاحب رقم خورده است در یک مجموعه می بینند و از آن استفاده میکنند. انتشارات امیری و یا هر انتشارات دیگر زمانیکه میخواهند رونمایی کتابی را رویدست دارند حد اقل یکماه قبل اطلاع رسانی کنند تا همه دوستان و هموطنان بتوانند اشتراک نمایند. در ضمن ارسال این مجموعه کار پسندیده است امیدوارم جناب امیری تقاضای شما را جامه عمل بپوشاند . من هم منتظر هستم تا دوستانی از کابل می آیند یک جلد برایم بیاورند .
      در پایان یکبار دیگر از محبت فرهنگی و برادرانه تان یک دنیا تشکر دارم زنده باشید لحظات خوش دست تان درد نکند

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما