۲۴ ساعت

09 سپتامبر
۲دیدگاه

پاسخی بر جناب رهپو طرزی!

تاریخ نشر سه شنبه نهم سپتامبر ٢٠١۴ هالند

محترم جنا ب رهپو طرزی

محترم جنا ب رهپو طرزی

پاسخی بر جناب رهپو طرزی!

قیوم بشیر « هروی »

ملبورن – آسترالیا
نهم سپتامبر ۲۰۱۴

محترم قیوم بشیر

محترم قیوم بشیر

یادداشتی را که در کنار تصویر صفحهء روشنگری می خوانید توسط دوست عزیز و فرهنگی سابقه دار کشور جناب صدیق رهپو طرزی زمانی نوشته شده است که اینجانب مطلبی را تحت عنوان تأملی بر نظرات دو دوست تحریر داشته و به نشر سپرده بودم. گمان نمیکنم خدای ناکرده در آن بحث به کسی توهینی روا داشته باشم ، زیرا از زمانی که دستم با قلم آشنا شد هرگز در جهت جدایی ملت ها حتی یک کلمه هم ننوشتم و هیچگاه موضوعاتی را که منجر به سمت گرایی و دامن زدن به اختلافات مذهبی ، لسانی ، نژادی ، سمتی و در مجموع سلیقوی شود را تحریر ننمودم ، زیرا آنچه را که از پدر عزیزم شادروان استاد علی اصغر بشیر هروی به یادگار برایم مانده حس همگرایی ، همزیستی ،  قلم بی آزار و آزاد منشی است که امیدوارم تا آخرین رمق حیات بدان عمل نمایم.

ناگفته نباید گذاشت، همانطوری که خودم با دامن زدن به چنین مسایلی مخالفم دوست ندارم سایر افراد و بخصوص شخصیت هایی را که بعنوان چهره های فرهنگی  اجتماعی در میان مردم شناخته شده اند نیز چنین اختلافاتی را دامن زنند و جامعه را بعناوین مختلف به چند پارچگی سوق دهند.

بلی !  با دریغ و درد آنچه را که اصلآ توقع آن نمی رفت مرا بهت زده نمود و غافلگیر ساخت و آن اینکه جناب رهپو حضور بنده و یکی دو تن دیگر از همدیارانم را که گویا در بحث روشنگری موجودیت ما از جانب ایشان غیر مجاز تلقی شده و حق اینکه در آن صفحه نظر دهیم را نداشتیم . چنانچه ایشان نظرات تعدادی از دوستان را که در آن درج نموده بودند حذف نموده و بقول خود شان یادداشت گونه ای را بعنوان ختم موضوع تحریر داشته و از قلم بدستان خطهء ادب پرور هرات باستان بعنوان (هرویان) یاد نمودند ، در حالیکه در میان نظردهنده گان تنها دوسه نفر از هرات باستان بودند وبس. ایشان در زمینه  چنین نوشتند:

یاد داشت:
” از آن جایی که این دو صدا گویی، بیرون از کار برگهٔ ٫٫ روشنگری ،، و کار ادامه اش را ٫٫ هرویان ،، به دوش گرفته اند، با خواهش عضوان دیگر، جضور یادداشت های بالایی را دیگر لازم نمی بینیم.
آن دو گویی در همان برگه، وجود دارند. “

واقعآ برایم بسیار جالب بود زمانی که چشمم به یادداشت متذکره افتاد، آنهم در صفحه ایکه بنام روشنگری مسمی شده است و در آن بحث های در باب روشنگری و روشنفکری توجه انسان را بخود معطوف می دارد.

 برداشتی را که جناب رهپو طرزی از حضور بنده و برادرم جناب محمد مهدی بشیر مدیر سایت ۲۴ ساعت  نموده اند و موضوعات سمتی را بدین بهانه دامن زدند بدون شک کاریست غیر قابل پذیرش، آنهم از شخصیتی که در باب روشنگری و روشنفکری به مباحثه می پردازد. و اینجاست که باید بگوییم :  

هرچه بگندد نمکش می زنند

وای از آندم  که بگندد  نمک

 

۲ پاسخ به “پاسخی بر جناب رهپو طرزی!”

 1. admin گفت:

  قیوم جان تشکر از نوشته زیبایت. باتاسف باید گفت که من از استاد صدیق رهپو طرزی که شخص نویسنده شناخته شده و روشنفکر بوده وبنده سالها ایشان را میشناسم و با ایشان در روز نامه انیس همکار بودم نمیدانم چرا موضوع هرات و هرویان را یاد آوری نموده اند ؟ در حالیکه بنده و سایت ۲۴ ساعت مرام و هدفش چنین بوده و است :
  بیاد داشته باشید که :

  ۲۴ساعت نشریه انترنتی مستقل بوده و به هیچ یک از گروهها و سازمانهای سیاسی در داخل و خارج کشورارتباط نداشته و هدف آن خدمت به تمام مردم کشور عزیز و دوستداشتنی ما افغانستان بوده و است و بدون هر نوع عقده های شخصی ، تعصبات زبانی، قومی ،مذهبی ، منطقوی و نژادی، در مقابل هرنوع بی عدالتی ها ، ظلم ، جرم و جنایت مبارزه نموده وبه کمک هموطنان عزیز ، فرهنگیان وقلم به دستان گرامی در این راه به پیش خواهد رفت. امیدوارم عزیزانیکه قلم بدست میگیرند طوری بحث نمایند که خواننده از خواندن آن لذت ببرد و مسایل قومی ، منطقوی و غیره را در میان نیاورند و کوشش کنند تا تمام مردم افغانستان متحد و یکپارچه زندگی گنند ، زیزا طی سه چهار دهه اخیر بواسطه همین حرفها رنچ های زیاد کشیدند. و از نوشته بنده برداشت دیگری نکنند. با عرض حرمت مهدی بشر

 2. قیوم بشیر گفت:

  مهدی جان عزیز با درود و سلام خدمت شما ،قابل یادآوری میباشد مسیری را که مرحوم پدر عزیزمان شادروان استاد بشیر هروی تا آخرین لحظات حیات شان طی نمودند و ما نیز با دنباله روی از ایشان قلم بدست گرفتیم نیازی به تعریف ندارد ، الحمد الله اکثریت هموطنان ما از سراسر کشور با نوشته های ما آشنایی کامل دارند و خواننده گان و قلم بدستان عزیز نیز در مورد سایت وزین ۲۴ ساعت شناخت لازم را دارند و بقول معروف باید گفت آنچه عیان است چه حاجت به بیان است .
  براستی همانطوریکه شما یادآور شدید بنده نیز از یادداشت جناب رهپو متعجب گردیدم ، امیدوارم ایشان در زمینه تجدید نظر نموده و با واقع نگری و بینش عینی بر قضایا بنگرند ، با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما