۲۴ ساعت

06 سپتامبر
۱ دیدگاه

لحظه شماری برای دورنمای مطمئن

تاریخ نشرشنبه ششم  سپتامبر ٢٠١۴ هالند

محترمویس احمد (حکمت)

محترم ویس احمد (حکمت)

لحظه شماری برای دورنمای مطمئن افغانستان

نویسنده: ویس احمد حکمت

افغانانان در این روز ها به خصوص در این هفته لحظه شماری می کنند که دورنمای مطمئن برای کشور شان رقم خواهد خورد یا خیر؟

   کنفرانس کشور های عضو ناتو در ویلز بریتانیا و تعهد اعضای آن به خصوص لبیک گفتن به خواست وزیر دفاع افغانستان و تعهد به کمک۵.۱  میلیارد دالری همزمان با خوانش نامۀ مشترک ۲ کاندید ریاست جمهوری افغانستان در مبارزه مشترک با هر نوع جنگ افزونی و تباهی؛ امیدواری برای احیای ثبات سیاسی-اقتصادی و اجتماعی را افزایش می دهد.

   هرگاه تعهد هر ۲ نامزد در برابر تعیین کادر های متعهد به منافع همه افغانان، مبارزۀ مشترک با فساد و غصب املاک و دارایی عامه، شفافیت در بلند بردن عاید ملی، تعهدات واقعی و قابل تحقق باشد، جوانان افغان را مطمئن می سازد تا در برابر جهل، عقب ماندگی و بیکاری تلاش نمایند و کشور را به شاهراه ترقی و آبادی با فرمول فرهنگ اصیل افغانی   سوق دهند.

   افغانستان در شرایط فعلی برای قدرت عده ی محدود که در پی حفظ چوکی و قدرت برای بقای شخصی و قومی خود هستند، نیازمند نیست و ملت واحد افغانستان به این جاهلان و قدرت پرستان خواه مربوط به هر قوم و گروه سیاسی باشند، دیگر ارزش نمی دهند؛ زیرا تجارب نشان می دهد که این افراد مانند باند های تبهکار در امر کشور کار می کنند، نه مانند اهل خبره که چراغ در دست و مردم را به سوی آبادی و آزادی و به سوی پله های بلند ترقی هدایت و رهنمایی نمایند.

یگانه راهی که کشور را از بحران می تواند نجات دهد، تعهد به روابط بین المللی منحیث یک عضو فعال جامعۀ جهانی غرض ترقی افغانستان می باشد که با رهبری خردمندانۀ رئیس جمهور جدید و قاطع، افغانستان مسیر ترقی و ایجاد کاریابی برای همه ساکنان و مبارزه با هر ننوع پدیدۀ منفی را خواهد پیمود.

   ما جوانان در این لحظات سرنوشت ساز خواهان اتخاذ تصامیم و حرکات مدبرانه برای تعیین دورنمای مطمئن افغانستان می باشیم و هرگز از افراد ناقض اصول مردم سالاری حمایت نمی کنیم، بلکه حرکات شان را غیر منطقی می خوانیم.

   پس ما جوانان افغان از طریق حرکت های مدنی بر مبنای اصول مردم سالاری هر روز در تلاش هستیم تا قدرت سیاسی که تعیین کننده ی قدرت اقتصادی- سیاسی و نظامی افغانستان است، به جوانان کارآگاه، متعهد، مجرب، وطن دوست و خردمند سوق داده شود؛ نه به چند فرد خاص که منافع فردی را ترجیح می دهند؛ و اگر چنین شد، وای به حل جامعه مان.                                             

نویسنده: ویس احمد حکمت موسس و مدیرمسوول مجله رفاه نوجوانان(هرات)

 

یک پاسخ به “لحظه شماری برای دورنمای مطمئن”

  1. admin گفت:

    درود به حکمت عزیز ، نوشته ات زیبا و عالیست. من با تو همنوا هستم . امیدوارم هرچه زود تر این متقلبین به توافق برسند و کشور را از این بحرانی که دامنگیر آن شده خلاص کنند و فکری بحال کشور ویران شده و مردم پریشان بخصوص جوانان ما بکنند. زنده وسلامت باشید.
    مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما