۲۴ ساعت

09 مارس
۴دیدگاه

به مناسبت روز جهانی زن

تاریخ نشر  یکشنبه  نهمم  مارچ  ۲۰۱۴ هالند

محترمه خانم معصومه کوهستانی

محترمه خانم معصومه کوهستانی

به مناسبت روز جهانی زن

معصومه کوهستانی

۸  مارچ  ۲۰۱۴

برگذاری روز فرخنده هشتم مارچ یعنی‌ روز زن را برای زنان سراسر جهان بخصوص حضور زنان رنجدیده و مادران داغدیده سرزمین خویش افغانستان تبریک و تهنیت عرض میدارم . در ۸ مارچ در بسیاری از کشورهای جهان زنان و مردان آزادیخواه جامعه گرد هم جمع می شوند تا اعتراض خود را به ستم و تبعیض جنسی و خشونت علیه زنان به گوش جهانیان برسانند.

از ۸ مارچ همه ساله در افغانستان نیز تجلیل می شود، تجلیل از این روز در افغانستان به چه معنی است، علاوه بر اینکه افغانستان با هیچ کشور دیگر قابل مقایسه نیست و شرایط زندگی زنان نیز متفاوت تر از هر جای دیگر است، دستاوردهای ۱۱ ساله زنان افغانستان در عرصه های مختلف، وضعیت زنان علل خشونت ها و نقش زنان در وضعیت موجود بحث برانگیز می باشد.

در دو سال اخیر ٢۵٠٠ زن در اثر تعصبات بى رحمانه از طرف شوهران پدران و برادران، یا به قتل رسیده اند و یا اعضای بدن شان را ناقص نموده اندو این جنایات هنوز مورد برسی قرار نه گرفته است. و برای زنان هیچ تضمین امنیت به میان  نیآمده است، تا زنان بتوانند آزادانه و بدون ترس زندگی کنند، خشونت علیه زنان یک رابطه غیر قابل تردید با نا برابری و عدم مساوات میان زن و مرد است . این ظلم ها و بى عدالتی ها خود واقعاً یک نقض حقوق بشری است .

روزی است که آگاهی های عامه باید بلند رود و زنان و مردان آگاه نسبت به بی عدالتی هایی که در مورد زنان وجود دارد می توانند دادخواهی کنند و دادخواهی به چالش هایی که پیش روی ما است و در کنار هم در مقابل بی عدالتی ها، رنج ها و خشونت علیه خانم ها در این روز ایستادگی کنیم البته من معتقد هستم که این روز تنها به خانم ها ربط نمیگیرد که دست در دست هم دهند و مبارزه کنند بلکه آقایانی که به حقوق انسانی زن ها باورمند هستند آنها نیز می توانند در صحنه پیش آیند و به افرادی که معلومات از این روز ندارند معلومات دهند که حدود یک قرن پیش زنان مبارز در این راستا زندگی خود را از دست دادند و از آن روز تا به حال مبارزه قربانی های این روز را تجلیل می کنیم، امروز در افغانستان ما چنین مبارزه هایی را نیاز داریم البته نیازی نیست که زنان ما خون خود را بریزند، بی عدالتی هایی در حال حاضر در مورد زنان در افغانستان وجود دارد که در جایی دیگر از دنیا وجود ندارد بنابراین با تجلیل این روز آگاهی های عامه را باید بلند ببریم و روی چالش های موجود بحث کرده و راه حل پیدا کنیم و وظایف هر فرد را بعنوان عضوی از جامعه افغانستان مشخص کنیم زیرا دموکراسی به دموکرات وجود دارد اشخاصی که دموکرات هستند می توانند آن را نهادینه کنند در غیر این صورت با تجلیل تنها و تبریک گفتن ها نمیتوان قدمی در این راه برداشت. با وصف این همه ناهنجاری ‌ها و بیعدالتی‌ ها هشتم مارچ روز عدالت خواهی زن مبارک باد.

حق حضانت بـــرای تو

درد زایمـان بـــرای من

نام خـــانواده بــرای تـــو

زحمت خانواده برای من

چهـار عقـــــد ، برای تو

حسرت عشق برای من

هزار صیغـه بــــرای تو

حکم سنگسار بـرای من

هوس نفس بـــــرای تــو

عفاف و پوش بـرای من !

تفاوت های زنان و مردان از نظر شیوه های ارتباط غیر کلامی و کلامی:  زنان بیشتر از مردان، هنگام گفتگو با همجنسان خود به صورت آنان خیره می شوند. زمانی که دو زن با یکدیگر صحبت می کنند معمولاً به چشمان همدیگر نگاه می کنند، اما هنگامی که دو مرد با یکدیگر گفتگو می کنند، هر یک به نقطه ای چند سانتی متر بالای گوش طرف مقابل نگاه می کنند.

تحقیقات نشان می دهند که زن ها و مردها از روش های متفاوتی برای نشان دادن… گوش کردن خود استفاده می کنند. زن ها در حین گوش دادن بیشتر سر تکان می دهند و از کلماتی مانند آها، بله و… استفاده می کنند و مقصد شان نیز از استفاده این کلمات این است که «به حرف های شما گوش می دهم» ولی مردها کمتر این حرکات را انجام می دهند و بیشتر زمانی از این اصوات و کلمات استفاده می کنند که بخواهند توافق خود را اعلام نمایند، لذا اکثر اوقات زن ها شکایت می کنند که همسرشان به حرفهای شان گوش نمی دهد و یا حوصله شنیدن حرف های آنها را ندارد. در صورتی که نحوه گوش دادن در زن و مرد متفاوت است.

 زنان بیشتر از مردان به گفت و گو در مورد جزئیات علاقمند هستند ولی برای مردها گفت و شنود در مورد مسائل کلی مثل سیاست، بازار، تاریخ ، کاربرد اشیاء مختلف و ورزش اهمیت بیشتری دارد. معمولاً زن ها وقتی در مورد مسأله یی یا رویدادی گزارش می دهند آن را با جزئیات تشریح می کنند و به شکل زنده نمایش می دهند ولی مردها معمولاً خلاصه و کوتاه و کلی را در مورد رویداد ها ارائه می کنند. برخی پژوهش ها حاکی از این است که زنان بیشتر ازمردان درباره چگونگی احساس و عملکرد مردم صحبت می کنند در حالی که مردها در بارۀ اشیاء و امور و سیاست، بیشتر صحبت می نمایند. تحقیقات نشان می دهد ۷۱ درصد زنان و ۶۴ درصد مردان به غیبت کردن می پردازند. از طرف دیگر زنان بیشتر از مردان از کلمات و عباراتی که محتوای احساسی و عاطفی دارند استفاده می کنند و به طور کلی در سخن گفتن از مردان مؤدب تر اند.

زن را نمیشود درک کرد

زن را نمیشود فهمید

زن را نمیتوان شناخت

زن را نمیتوان تبدیل کرد

زن را نمیتوان فراموش کرد

زن را فقط میتوان عمیق دوست داشت

زن ظریف است نه ضعیف

ضعیف آن‌ مردی است که نمیتواند لحظه یی چشم و دلش را نگهدارد .

 

 

۴ پاسخ به “به مناسبت روز جهانی زن”

 1. admin گفت:

  خواهرگرامی خانم معصومه کوهستانی به سایت ۲۴ ساعت خوش آمدید. معلومات عالیست. هشتم مارچ روز جهانی زن را به شما تبریک میگویم. مهدی بشیر

 2. Masoumeh Kohestani گفت:

  آقای محترم مهدی بشیر زمان آن رسیده که حضور شما شخصیت بزرگ فرهنگی‌ جامعه خویش مراتب امتنان و تشکرات عمیق خود را به خاطر نشر مطلب ناچیز بنده در سایت زرین ۲۴ ساعت عرض نمایم . بهروزی ، سلامتی‌ برای شخص شما و موفقیت‌هایی‌ پیگیر در راه ترقی و رشد فرهنگ سرزمین عذاب دیده مان آرزومندم . خواهر تان معصومه کوهستانی . مونترال کانادا .

 3. masoumeh گفت:

  آقای محترم مهدی بشیر زمان آن رسیده که حضور شما شخصیت بزرگ فرهنگی‌ جامعه خویش مراتب امتنان و تشکرات عمیق خود را به خاطر نشر مطلب ناچیز بنده در سایت زرین ۲۴ ساعت عرض نمایم . بهروزی ، سلامتی‌ برای شخص شما و موفقیت‌هایی‌ پیگیر در راه ترقی و رشد فرهنگ سرزمین عذاب دیده مان آرزومندم . خواهر تان معصومه کوهستانی . مونترال کانادا …

 4. .. معصومه کوهستانی گفت:

  بهار در راه است …این یک نوع شدن قلب و روح و درست فکر کردن ، بنویس چه هستی‌ و دوست داری چه شوی، بنویس که میخوای و میتوانی‌ ، شاد باش و عاشق نمایشی را قبول نکن، با قلبت صادق باش ، حد اقل با خودت دروغ نگو ،ببین از زندگی چه میخوای ، قاغذ پران زندگی نباشه ، به کسی‌ که باور نداری به زندگی خود راهش نده ، خدا را بشناس فقط اوست که در خوشی‌ و دارد روزگار با توست ، دیده خود را باز کن هر کاری که میکنی‌ چه بد چه نیک‌ یک روز به تو برمیگردد چون دنیا دایره شکل است و بنظرم قدرت خدا را که منظورش همین بوده است هر کاری که کنی‌ بر خودت بر خواهد گشت …،نوروز به شما یاد می‌دهد که زندگی ادامه دارد چه بخواهی چه نخواهی ، نوروز تان مبارک…

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما