۲۴ ساعت

07 مارس
۱ دیدگاه

به مناسبت روز جهانی زن

تاریخ نشر جمعه هفتم مارچ  ۲۰۱۴ هالند

محترمه خانم رونا زمریالی زریر

محترمه خانم رونا زمریالی زریر

به مناسبت روز جهانی زن

رونا زمریالی زریر

۷  مارچ  ۲۰۱۴

واقعیت مسلم و انکار ناپذیر است که زن نیم پیکر جامعه را تشکیل میدهد اما سؤال اینجاست که آیا همه این واقعیت را درک کرده و به آن احترام قایل هستند؟ اگر آن را درک نموده اند پس چرا به نیم پیکر جامعه آن برخورد صورت نمیگیرد که با نیمه ی دیگرش صورت میپذیرد؟ زن در کشور ما نه تنها از ابتدایی ترین حقوق مدنی و شهروندی خود برخوردار نیست ،بلکه از آن استفاده ابزاری هم صورت میگیرد. زن در افغانستان یعنی وسیله و آلۀ  در دست مرد زن در افغانستان یعنی نمونۀ  انسان مظلوم و بی دفاع، زن در افغانستان یعنی خانه سامان و موجود بی اختیار در دست مرد. اینست با تأسف تعریف زن امروز در کشور ما.

حاکمیت جنگ سالاری شیوه مرد سالاری را که از قرن های در سرزمین ما حاکم است ،تقویت بیشتر بخشیده زنان افغانستان مانند سایر عرصه های زندگی اجتماعی بیشتر از هر زمان دیگری از آن متضرر گرداند. این حاکمیت ،زن افغانستان را از حقوق انسانی و اجتماعی شان محروم ساخته ، آنها را مقید به چهار دیواری خانه، مطیع و فرمانبردار مرد نموده است. جهان امروز به پیشرفت های چشمگیر در عرصه های مختلف حیات اجتماعی بخصوص تکناولوژی مدرن دست یافته که زمینه ساز برای رشد و انکشاف ذهنیت ها،  پخش اندیشه های مترقی و روشنگرا، بیداری شعور اجتماعی، مبارزه علیه هرگونه تفوق طلبی، میباشد. درین راستا مسؤولیت و رسالت قشر روشنفکر به ویژه زنان بیشتر از هر وقت دیگر محسوس است، تا نقش شان را به مثابۀ نیرو سمت دهنده و پیشرو درین مبارزه عادلانه به منظور تساوی کامل حقوق زن و مرد در جامعه ایفاء نموده با ایجاد سازمانها و اتحادیه های دفاع از حقوق زن،  در تشکیل و انسجام هرچه بیشتر زنان به مبارزه شان مشروعیت بخشند.

زنان کشور ما باید با درک از ساختار اجتماعی جامعه علیه همه سنت ها و عنعنات نا پسند صدای مخالفت و اعتراض خویش را بلند ساخته در همکاری با مراجع و منابع معتبر جهانی در جهت بدست آوردن حقوق مسلم شان در جامعه مبارزه نمایند، دیگر نباید به دساتیر و اوامر غیر قابل قبول تن داد و کورکورانه هر آنچه را بر ما تحمیل میکنند، پذیرفت. عدالت و مساوات با تفوق یک قشر بر قشر دیگر جامعه مفهوم و معنای ندارد. وقتی میپذیریم که همه انسان هستیم پس باید در جامعه از حقوق مساوی برخوردار بود. درین مبارزه عادلانه نقش و مسؤولیت شاعران و نویسنده گان بیشتر از دیگران محسوس است. از همه قلم بدستان (زن و مرد) انتظار آن میرود تا علیه همه پدیده های نا مطلوب در جامعه از جمله خشونت و بیعدالتی در برابر زنان تا جای ممکن مبارز نمایند.

زنده باد روز همبستگی جهانی زن

 

یک پاسخ به “به مناسبت روز جهانی زن”

  1. admin گفت:

    خواهر عزیزخانم رونا زمریالی زریر ,مطلب جالب و عالیست . به سایت ۲۴ ساعت خوش آمدید.هشتم مارچ روز چهانی زن را بشما تبریک میگویم .مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما