۲۴ ساعت

28 جولای
۳دیدگاه

معرفی کتاب ترامپنامه

تاریخ  نشرچهار شنبه  ششم اسد  ۱۴۰۰ –  ۲۸ جولای ۲۰۲۱ هالند

شاعر: قیوم بشیر هروی

 انتشارات گلبرگ. ملبورن. آسترالیا

  جنوری سال  ۲۰۲۱

درحوزۀ فرهنگ، هنروبه ویژه شعرفارسی، گام دیگر ابتکاری برداشته شده است. شاعر آزاده، جناب قیوم بشیرهروی، چهرۀ “دونالد ترامپ” رئیس جمهور پیشین امریکا را که در قطار شخصیت های آسیب زا و دلهره آور، برای بشریت ومردم امریکا، نام آور شد، با نظم و مضامین اعتراضی تصویر کرده است.

در پیوند با ویژه گی های ترامپ، در امریکا وبسا کشورهای جهان، نوشته ها، کارتون ها وقصه های فکاهی آمیز کم انتشار نیافته است. مشخصۀ اشعار جناب قیوم بشیر هروی در آنست که به عنوان شاعر مردم و کشوری شاعرانه سخن میگوید که کشورش را با سلاح و لطایف الحیل در معرض فرساینده ترین عوامل بیرونی و درونی می نگرد. این است که برسردمدار کشور مدافع فاسدان کشورش می خروشد.

 به ترامپ از خود راضی

 به کار زار سیاست زبسکه حیله گری

 میان جمع رئیسان یگانه خیره سری

  جنایتی که به هر سو وهرکجا کردی

 یقین بود که به عالم نشان درد سری

(بیست وچهرم جولای ۲۰۱۹)

 با توجه به سیر زنده گی ترامپ و چارچوب پرورشی که در آن زر و زور ارزشهای چنان انسان اند و انسانیت و حقوق آنها در معرض تحقیر، در شعر آدم ها می آید:

آدم ها

 ترامپ! باری به حال خود نظر کن

 بیا از حیـــله بــازی ها حـــــذر کن

 بـــه مـــال و ثــروت تاکــی بنــازی

 کمـــی در بین آدم هـــا ســـفر کــن

شاعر نقش کرنش و معامله گری هایی را که ادارۀ ترامپ با طالبان در ضدیت با منافع مردم افغانستان می نگرد:

ترامپ از روز اول بی حیا بود

زبس با حیله و مکر و ریا بود

بــه پیش طالبان آخر دو زانو

نشست چون بزدل و بی دست وپا بود.

 شاعر با دید ونگاه دقیق، غم آوران درون کشورش را می بیند و همۀ کاسه وکوزه را بر سر ترامپ قلدرمنش نمی شکند. زیرا میداند که بدون چنین آدمکها وزمینه های مساعد خود فروشی وگردن نهادن به اجنبی منفعت جو، کار ترامپ وترامپ ها به سامان نمی نشیند:

  ناخلف

 غنی به امرِ ترامپ، حق ما تلف کردی

 بسی جفا وستم مردِ ناخلف کردی

 دگر به نام بشر بر تو اعتباری نیست

 زبسکه عادتی بر یونجه وعلف کردی.

رهایی جنایتکاران وتروریست های طالبان که با اعتراض برحق وگستردۀ مردم، آزاد اندیشان، شاعران ونویسنده گان مواجه شد، نتایج آتش افروزانه وخونین  آنرا نیز دیدیم. طالبان رها شده سلاح گرفتند و در تنور جنگهای خونین و قتل، غارت، نسل کشی و رفتار جاهلانه وتعصب آمیز هیزم نهادند. شاعر با توسل به نظم و مفاهیم سیاسی، رویکردی افشا گرانه دارد. این ویژه  گی آن به دریافت چهرۀ ترامپ وغنی جذابیت بیشتر میدهد. بنگریم:

 دوباره قاتل وجانی رها زبند شده

 ترامپ زجور تو باز ناله ها بلند شده

یقین من شده حاصل که بی حیا شده ای

جفای تو وغنی موجب گزند شده.

شاعر، محکومیت ها را در چارچوب و قلمرو کشورش محدود نمیکند. دیدارش، انسانی، باز جامع و گسترده است. از آنروی جفا در حق مردم افغانستان درناله ها، اعتراض ها وخروشیدن های وی محدویدت نمی پذیرد. بلکه دیگران را نیز به یاد می آورد. در این راستا از دور دستها، تپش قلب مردم فلسطین را میشنود، زیرا با آنها همدلی انسانی وصمیمانه دارد. حاتم طایی بخشی ترامپ را که بخشی از سرزمین های فلسطین را به سردمداران “اسرائیل بزرگ” متعرض وجنگجوی غاصب بخشید، محکوم می کند:

 ترامپ! بازهم تو نامردی نمودی

جهان را غرق دلسردی نمودی

 بنام طرح شومت با فلسطین

 جنایت ها به خونسردی نمودی 

در واقع ترامپنامۀ جناب قیوم بشیر هروی، رسانه یی میشود با اهداف پاکیزه وشفاف، پیام انسان زیر ستم، در معرض معامله وتحقیر که بر پلشتی ها می خروشد.

ترامپنامه  با مقدمۀ انتشارات گلبرگ، آوردن اسنادی ازخود امریکایی ها پیرامون شخصیت زیانبار ترامپ در بیش از یک و چهل وپنج صفحه چاپ زیبایی یافته است.

از فرستادن کتاب ترامپنامه ابراز امتنان دارم وبرای شاعر عزیز ما  موفقیت های بیشتر.

هامبورگ – جرمنی

 پانزدهم سرطان هزاروچهارصد خورشیدی

 ***

تماس با شاعر ودریافت کتاب

 ۶۱۰۳۹۷۵۳۶۵۰۵ +

 Fax:610397536500

 

۳ پاسخ به “معرفی کتاب ترامپنامه”

 1. admin گفت:

  تشکر از جناب استاد مهرین عزیز بابت معرفی این کتاب زیبا . همچنان عرض تبریک مجدد به برادر عزیزم قیوم جان بشیر هروی . مهدی بشیر

 2. نصیر مهرین گفت:

  خواهش می کنم جناب مهدی بشیر گرامی. متأسفانه فرصت نیافته بودم، یادداشت های در دست داشتۀ هنگام مطالعۀ اشعار را به موقع به نشر بسپارم. برای عزیزما قیوم بشیر هروی انتشار این کتاب را بازهم مبارک میگویم.

 3. قیوم بشیر هروی گفت:

  دوست فرزانه و دانشمند گرامی جناب استاد مهرین عزیز ! قلم زیبای تان را می ستایم ، ممنون و سپاسگزارم از ذره نوازی های تان ، در امان پروردگار باشید.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما