۲۴ ساعت

08 مارس
۶دیدگاه

من کیستم؟

تاریخ نشر یکشنبه ۱۸ حوت ۱۳۹۸ –  هشتم  مارچ ۲۰۲۰ هالند

من کیستم؟

نطفۀ که پدرم مرا به رحم مادرم میکارد، مادرم نه ماه و نه روز نه ساعت این تخمۀ جنبندۀ کاشته شده را از خونش آب میدهد و از ذرات جانش غذا و او را با عشق و عاطفه میپروراند تا به موجودی مبدل شود که او را انسان مینامند.

انسانی از جنس مؤنث که خداوند (ج) در کنار انسان دیگری از جنس مذکر با حق مساوی انسانی، در این جهان فانی حق و حقوقی داده و جایگاهی برایش مقرر کرده و مسؤولیت های را برایش در نظر گرفته که به امر او در دوران حیاتش در روی زمین این حیطۀ بی بقا انجام دهد و حق هستی اش را اداء نماید.

من کیستم؟

دوشیزۀ پاک و بیگناهی که تا در رحم مادر بسر میبرد هر روز مادرش در زبان برای صحت و سلامت به دنیا آمدنش دعا میکند ولی پنهانی در دلش آرزو میکند که “خداکند پسر باشد” و پدرش هرروز که به تولدش نزدیک ترمیشود بیشتر به تشویش ننگ و غیرت و ناموسش شده بار سنگین موجودیتش را منحیث یک دختر آرام آرام بر روی شانه هایش احساس میکند و خواسته یا ناخواسته با خود زمزمه میکند که اگر دختر باشد چه؟

من کیستم؟

کودک بیگناهی که عذاب و درد زایمان را مادرش متقبل میشود ولی او به اسم پدر یاد شود. طفلی که دختر یا غرور پدری، خواهر و یا ننگ برادری، مادر و یا عزت پسری، و یا همسر و یا ناموس شوهری است.

من کیستم؟

دوشیزۀ نوجوان، شاداب، ترو تازه و زیبا روی ولی گناهکاری و شیطانی که وقتی  از خانه بیرون میرود طراوت و شادابی اش، اندام زیبایش و زلفان پریشان و عطر بدنش قلب مردان را به لرزه می اندازد و سبب تحریکات جنسی شان میشود. دوشیزۀ بی اختیاری که پسری عاشقش میشود و از طرف او و خانوادۀ او  برای عروسی انتخاب میشود  و بدون رضایتش  به صلاح و خواست پدر و برادرانش در عقد نکاح آن پسر می درآید. دختر بالغی که ننگ و غیرت برادر و عزت خانوادۀ پدری اش است. دختری که حق انتخاب تحصیل و دوام تحصیل را ندارد. حق کار بیرون، حق داشتن لایسنس موتر رانی، حق آبازی، حق سپورت، حق دوست و رفیق داشتن، حق به تنهایی جای رفتن و صد ها حق دیگر را به خاطر دختر بودنش ندارد.

من کیستم؟

همسری مهربان و وفا داری که بتواند شوهرش را خوش نگهدارد، آشپز خوبی باشد برای شوهر و فامیل شوهرش، زن سرخم و با حیا باشد، حق صحبت و رآی دهی نداشته باشد، حرف شنو باشد، تمام خواهشات شهوانی و غیر شهوانی شوهرش را بدون یک حرف مخالف  و در هر حالت زندگی که باشد پوره سازد. مادر خوبی برای اطفالش باشد. عروس همه کاره و لایق که پنج پنجه اش پنج چراغ است و بی دهن و بی زبان و سرخم و حرف شنو. زنی که شب ها به خاطر اطفالش بیدار میماند و شوهرش خواب حور بهشتی میبیند.

من کیستم؟

زنی که مرد زانی بالایش تجاوز میکند ولی محکمه نمی شود ولی او به نام زانیه سنگسار میشود.

من کیستم؟

ضعیفه ای که وقتی  بزرگسالان خانواده می خواهند میراث پدرم را تقسیم بکنند از برادر بزرگش حق ارثش را میپرسند و به او یک حق و به برادرش دوحق معیار میدهند و بعدش هم برادرش آن حق را غصب کرده به او نمی دهد.

من کیستم؟

معشوقۀ پیش از عروسی، مصیبت بعد از عروسی، عذاب زندگی بعد از اولاد داری.

در نوجوانی انتخاب اول مرد، در جوانی انتخاب دوم مرد، در میان سالی انتخاب سوم و در پیری انتخاب چهارم همان مردی که همدوره و هم سن و سال این زن بوده است.

من کیستم؟

دختری که اگر باکره بودنش با چند قطرۀ خون ثابت نشد، به نام بدکاره و فاحشه و هرزه شکنجه میشود و یا دوباره به خانه پدر فرستاده میشود و یا تمام عمر کنیز خانوادۀ شوهر باقی میماند و عذاب میکشد.

من کیستم؟

زوجۀ لاچاری که بخاطر برآورده نشدن خواست شوهرش فقط با سه بار گفتن « طلاق » از هر گونه رشته و روابط فامیلی و خانوادگی با شوهر و فرزندانش محروم میشود. و به اساس قانون مرد سالارانه حتی فرزندش از او گرفته میشود و حق پرورش از او غصب میشود.

من کیستم؟

جنس مؤنثی که در دفاتر با وی زنای چشم صورت می گیرد، برای اجرای کار هایش از او در همه جا تقاضا های جنسی صورت می گیرد، همه روزه عذاب آزار های خیابانی را متقبل میشود، اگر حجاب نداشته باشد سبب تحریک جنس مذکر میشود، هیزم جهنم است، فتنۀ روی زمین است. کسی هست که اگر آواز بلندش را مرد نامحرم بشنود عذاب خدا بر او نازل میشود.

من کیستم؟

دختری که باید به بد داده شود برای خطا یا اشتباهی که برادرش مرتکب شده، مثله باید شود به خاطری که به نظر شوهرش عمل خلاف دین و خلاف خواست شوهرش را انجام داده، سوختانده میشود به خاطری که دختر به دنیا آورده، سنگسار و زنده به گوش میشود به خاطری که پسری را دوست داشته و یا به خواست  خود خواسته با پسر مورد علاقه اش زندگی کند. ب رخسارش تیزاب پاشی میشود که به مکتب رفته است و یا بی حجاب برآمده است. زنی که حق دارد یک شوهر داشته باشد و شوهرش حق دارد بیشتر از ۴ زن را در یک زمان در قید نکاحش داشته باشد.

من کیستم؟

سرپرست اطفالی که پدر شان معتاد مواد مخدر و خمر و خمار است و او در کنار اعاشه و اباتۀ اطفالش مجبور است امکانات خرج مواد مایحتیاج نشه آور شوهرش را هم فراهم سازد. ولو که به قیمت عزت و آبرویش تمام شود.

اما…. بیا و حقیقتم را بین….

من کیستم ؟ من یک زنم

من کیستم ؟

من انسی از جنس زنم

این من منم

من یک زنم
انسان آزادم مثال مردها

اما

با یک جنس دیگر گشته ام پیدا

من، این منم  یک مادرم

سر تا به پا پر از صفا و عشق و احساسم

من، من همان جنس لطیفم

کان خدا

عطر تنم با روح خود پاشیده در جانم

این من منم،

من شعر عشقم بر دل هر مرد

من یک هوای صاف صبحم

در نفس های که فرزندم

تنفس میکند

در لابلای تار و پود من

این من منم، معشوقم و ذوق ظریفم

در خیال عاشقان عشق

من گوهرم

در عمق بحر هستی انسان

من موج خاموشم

در شهپاره های

خیزش دریای طغیان زای انسانی

من خوشبوی نمگین خاکم

در زمین الفت و زیبایی احساس

این من منم

من یک رفیقم

همدمم، همرازم و یک دوست

بهر روز ناشادت

من باورم در عالم قدسیت ایمان

من دامن محفوظ امنم

از برای طفل نوزادی

من منبع رزقم

من تارهای ریشۀ عطفم

کاخ استوار و پایدارم

نبض پولادم

من یک زنم

من کوه پا بر جاستم

دامان من دشت جنون عشق انسان است

این من همان دهقان نیک دستم

که تخم عشق میکارم

به دست مهر می چینم

ز دل ها کینه توزی را

بلی من یک زنم

وین زن منم

آگنده از عشق و صفا و صدق

بیا دریاب سرشتم را

که گوهر دانۀ کنه حیاتم من

بلی من انسم اما با خلاف جنس

من انسانم و منم یک زن

یک زن

۰۸-۰۳-۲۰۲۰

صالحه واهب واصل

هالند

 

۶ پاسخ به “من کیستم؟”

 1. admin گفت:

  درود به خواهر عزیز محترمه صالحه واهب واصل ، اولا خوش آمدید ، صفا آورید ، ثانیآ هشتم مارچ روز جهانی زن را بشما خواهر گرامی و تمام مادران و خواهران عزیز در افغانستان و جهان تبریک و تهنیت عرض نموده امیدوارم که همیشه در پناه خدا باشید .
  خواهر گرامی ، نوشته و سروده ات زیبا وعالیست و مملو از احساس بوده ، خداوند زن ستیز ان جنایتکار و خاین را از کشور ما و جهان نابود نماید همۀ خواهران و مادران ما در صلح و آرامی زندگی نمایند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 2. هیله خان گفت:

  درود ها و سلام خدمت شما محترم آقای مهدی بشیر هروی گرانقدر
  هشت مارچ روز جهانی زن را به خانواده محترمتان و تمام زنان قهرمان سرزمینم افغانستان عزیز و همه بانوان که در هر جای این کره خاکی که هستند تبریک عرض میدارم. البته یک پارچه شعر نافابل تقدیم به همه بانوان عزیز در هر جای که هستند.
  ای زن…
  از واژه هایم دسته گلی ساخته آن را خاص تر میکنم…
  تا فرهادوار نقش عشق ماندگار را
  در کوه استوار بنام مادر حک کنم
  تا باشد شکوفه وفا را دل آویز زیبای لبخند زندگی کند
  و این زن است
  که با نسیم طراوت
  در تن برگ های پژمرده،
  امید زندگی را می بخشد
  چون در زن معجزه ای وجود دارد
  و آن مهر مادر است.
  هیله خان

 3. قیوم بشیر هروی گفت:

  خواهر گرامی محترمه صالحه واهب واصل ، نخست فرا رسیدن روز جهانی زن را به شما و همه زنان ستم دیده کشورم و جهان تبریک گفته ، قلم زیبای تانرا ارج نهاده ، احساس تانرا می ستایم .
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 4. صالحه واهب واصل گفت:

  دوست و برادرمهربانم مهدی بشیر عزیز درود بر شما!
  تشکر از محبت تان و زحمت تان که برای نشر مطالب میکشید. خداوند زبان تان را نیک سازد و بالای مردم ستمکشیدۀ ما رحم کند و ازین بلای بیدرمان نجات شان دهد. با تآسف از دست ما فقط همین می آید که قلم بزنیم و درد دل مردم بیزبان خود را روی صفحه بیاوریم شاید باشد که یک دو سه فیصدی دل های شان سبک شود. شما همیشه صحت و سلامت و موفق باشید. سلام هایم را خدمت فامیل برسانید.

 5. صالحه واهب واصل گفت:

  هیله جان عزیز سلام و حرمتم را بپذیرید
  نخست از همه روز بین المللی زن را صمیمانه به شما تبریک و شادباش میگویم در ثانی تشکر میکنم از دلنوشتۀ بسیار زیبای تان که درج این صفحه نموده اید. بسیار عالیست. برای تان تبریک میگویم.

 6. صالحه واهب واصل گفت:

  برادر گرامی و شاعر بسیار توانای کشورم محترم قیوم بشیر عزیز
  تشکر میکنم از لطف و محبت تان در حق بنده. اشعار زیبا و پرمحتوای تان را همیشه خوانده و لذت میبرم. قلم تان را ماندگار و نویسا میخواهم.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما