۲۴ ساعت

24 نوامبر
۴دیدگاه

افغانستان در بن بست جنگ جهانی اول

تاریخ نشر یکشنبه سوم قوس  ۱۳۹۸ –  ۲۴  نوامبر  ۲۰۱۹ هالند

افغانستان در بن بست جنگ جهانی اول

همراه با سفر نامۀ اوسکار فن نیدر مایر

تعلیق ، ترجمه و تحشیه : نصرالدین سلجوقی

***********

تقدیم کننده : محمد مهدی بشیر

اخیرآ جناب استاد  نصرالدین سلجوقی لطف کردند کتاب جالب و خواندنی را  تحت عنوان  « افغانستان در بن بست جنگ جهانی اول و سفر نامۀ اسکار فن نیدر مایر آلمانی » به افغانستان با عکس های زیبا و تاریخی که تالیف نموده اند  و در « چاپخانه انتشارات آن » در شهر هرات با قطع و صحافت زیبا با تیراژ ۵۰۰ نسخه نشر نموده اند ویک جلد آنرا توسط پست برای بنده ارسال کردند که  روز جمعه ۲۲ نوامبر برایم رسید  و جهانی سپاس از ایشان.

این کتاب تاریخی چاپ دوم است که هموطنان عزیز ما میتوانند معلومات زیادی در بارۀ تاریخ افغانستان و کار های  آخرین سالهای سلطنت امیر حبیب الله ملقب به سراج الملت والدین بدست بیاورند.

کتاب مذکور در ۲۵۸ صحفه بوده که در شروع آن استادان محترم نوشته های دارند که  شامل :

 • یک کتاب ارزش مند ، بقلم محترم داکتر عبدالغفور روان فرهادی
 • اثری قابل تمجید برای تاریخ افغانستان ، بقلم محترم داکتر محمد فرید یونس
 • افغانستان تاریخ بسیار کهن دارد ، بقلم محترم داکتر عنایت الله شهرانی
 • مقدمه ، بقلم مولف آن محترم نصرالدین سلجوقی میباشد.
 • باید گفت که علاوه  از چهار مطلب بالا ۶۵ مطلب دیکر تاریخی ، جالب و خواندنی با ۱۰۶ قطعه فوتو از سراسر افغانستان نشر شده و در اخیر کتاب منابع و ماخذ آن با فهرست تصاویر نشر شده است که همه قابل دیدن و خواندن است.

آقای استاد سلجوقی در قسمتی از مقدمه این کتاب چنین نوشته اند :

جان بورک آیرلندی ، کاریکاتور امیر شیر علی خان را طوری به تصویر نگاشته شده که امیر بین خرس شوروی و شیر انگلیسی ساندویچ شده است. وقتی آن مقطع زمانی با امروز مقایسه شود ، دیده میشود که هنوز هم سران و حاکمان افغانستان زیر سلطۀ چندین کشور استعمار گر قرار دارند.

با نگاهی گذرا به تاریخ افغان زمین میتوان مطالعه کرد وقتی هجوم اول انگلیس در سال های ۱۸۳۹ تا ۱۸۴۲ به افغانستان صورت گرفت ، قشون اول آنها از جبهۀ قندهار در ۷ آگست ۱۸۳۹ م . و قشون دوم انگلیس نیز در ۱۷ آگست از جلال اباد در سوم  سپتمبر وارد کابل شد.

در دومین جنگ افغان و انگلیس ۱۸۷۹ – ۱۸۸۰ م. مردم شمالی به سر کردگی میر بچه خان به کانتون های انگلیسی حمله می بردند . در حالی که یک لشکر از قبایل نیز به فرماندهی مشک عالم جنوب کابل را هدف قرار داده بود وی توانسته بود قبایل را بطور موقت متحد کرده و برای گرفتن کابل از انگلیس ها ، حمله نا موفقی را در سال ۱۸۷۹م. انجام دهد .

در عهد سلطنت امیر عبدالرحمن ، در کابل پرچم و عید ملی پدیدار شد و به دنبال آن در زمان امیر حبیب الله ، سرود ملی پا به عرضه وجود گذاشت.

مقدمه جالبی است که جناب استاد سلجوقی و اقعیات را نوشته اند که  من چند سطری از آنرا تقدیم شما نموده ام .

بنده نسبت تکالیف صحی هنوز کتاب را کاملا مطالعه نکردم واز هر صفحه چند سطری را خواندم که یکی از دیگری جالب تر و معلومات آن بیشتر است و اکنون  نمیتوانم زیاد در باره  این کتاب جالب بنویسم .

با معذرت چند سطری از یک مطلب آنرا بشما انتخاب نموده ، امیدوارم حتمآ این کتاب را از طریق « چاپخانه انتشارات آن » در شهر هرات و تیلفون (۰۷۹۷۵۱۰۵۱۵) در تماس شوند و آنرا بدست آورده و از تاریخ افغانستان که تاکنون اطلاع ندارید  با مطالعه آن مستفید شوند.  موفقیت های بیشتر استاد نصرالدین سلجوقی را خواهانم.

حرکت از ایران به افغانستان

اسکار فن نیدر مایر همراه ۳۵۰ نفر افسر و عسکر های نظامی عازم افغانستان شد. او مسیر کرمانشاه ، دولت اباد ، اصفهان ، یزد ، کرمان ، بلوچستان و هرات را برای عبور از ایران به افغانستان در نظر گرفته بود ، چنانچه توانست بیست و دو هزار کیلو متر را سوار بر چار پایان از عرض ایران و از میان دشت های سوزان به سوی افغانستان عبور کند.

این در حالی بود که جاسوسان روس و انگلیس در پایگاه های شان در خاک ایران حضور داشتند و او می بایست خود را از آنها هم پنهان می کرد. در این سفر پر مخاطره سر انجام از گروه اصلی که متشکل بود از ۱۴۵نفر و ۲۲۶ رآس چار پا که از اصفهان به راه افتاده بودند ، از آن جمع ، ۳۷ تن از افراد و ۷۹ رآس چارپا به هرات رسید و بقیه در طول راه یا فرار کردند و یا جان باختند.

لطفا بقیه این مطلب جالب و مطالب دیگر انرا و قتی کتاب را بدست آوردید حتمآ بخوانید.

با عرض حرمت

مهدی بشیر

 

۴ پاسخ به “افغانستان در بن بست جنگ جهانی اول”

 1. admin گفت:

  تکرار :
  اخیرآ جناب استاد نصرالدین سلجوقی لطف کردند کتاب جالب و خواندنی را تحت عنوان « افغانستان در بن بست جنگ جهانی اول و سفر نامۀ اسکار فن نیدر مایر آلمانی » به افغانستان با عکس های زیبا و تاریخی که تالیف نموده اند و در « چاپخانه انتشارات آن » در شهر هرات با قطع و صحافت زیبا با تیراژ ۵۰۰ نسخه نشر نموده اند ویک جلد آنرا توسط پست برای بنده ارسال کردند که روز جمعه ۲۲ نوامبر برایم رسید و جهانی سپاس از ایشان. مهدی بشیر

 2. نصرالدین سلجوقی گفت:

  برادر گرامی جناب آقای بشیر هروی.
  امیداحتراماتم رابپذیرید. صحتی و موفقیت شما را ازخداوند متعال استدعا دارم. از معرفی کتاب ارسالی ام که در سایت ۲۴ ساعته نشر نمودید اظهار سپاس و امتنان می نمایم. شاد و مسرور باشید. با عرض حرمت. نصرالدین سلجوقی از ایرلند

 3. قیوم بشیر هروی گفت:

  چاپ این اثر گرانسنگ را به جناب سلجوقی عزیز صمیمانه تبریک گفته سعادتمندی و مؤفقیت بیشتر شانرا تمنا دارم.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 4. قیوم بشیر هروی گفت:

  با درود ومهر خدمت جناب سلجوقی عزیز چاپ این اثر گرانسنگ را صمیمانه تبریک گفته ، مؤفقیت مزید شانرا تمنادارم.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما