۲۴ ساعت

22 نوامبر
۱۹دیدگاه

۳۸ مین سالروز وفات استاد بشیر هروی

تاریخ نشر جمعه  اول قوس   ۱۳۹۸ –  ۲۲  نوامبر  ۲۰۱۹ هالند

بیاد بود از سی و هشتمین  سالروز وفات پدر ما

استاد بشیر هروی

**********************

تقدیم کننده : محمد مهدی بشیر

**********************

آسمان امروز ببار، اینجا گلی پژمرده گشت

از غم داغ رخش، یک محفلی افسرده گشت

آسمان امروز ببار، ما صد جگر سوزانده ایم

چون پدر از بین ما رفت، قلب ما هم مرده گشت

دوستان و همکاران عزیز و فرهنگیان محترم سلام وعرض ادب !

امروز جمعه اول قوس سال ۱۳۹۸ خورشیدی مصادف است به سی و هشتمین سالروز وفات پدر عزیز ما شاد روان استاد علی اصغر بشیر هروی که در سحرگاه  سال ۱۳۶۰ خورشیدی هنگام نماز صبح در کنار کاغذ و قلم خود در غربت سرای ایران در شهر تهران به سن ۶۲ سالگی و فات نمود و  جان به حق تسلیم کرد.

وی در فردای آنروز در دوم قوس  در حالیکه صد ها تن از فرهنگیان ، نویسنده گان ، شاعران ، قلم بدستان ایرانی و افغانی وبشمول مهاجرین افغان و اعضای خانواده های بشیر اشتراک کرده بودند در بهشت رضا شهر مقدس مشهد محترمانه بخاک سپرده شد روحش شاد و یاد و خاطره هایش گرامی باد.

إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون

طوریکه دوستان وهمکارانم اطلاع دارند نظر به تکالیف صحی و مصروفیت های رسمی نمیتوانم زیاد بنویسم و بطور مختصر چند سطری در باره پدر گرامی ما  مینویسم و از دوستان و همکاران عزیزم هم تقاضا میکنم که لطفا مطالبی که برایم میفرستند کوشش نمایند که طویل نباشد.

همانطور که اطلاع  دارید پدر ما استاد بشیر هروی  شخصیت فرهنگی، ادیب، شاعر، نویسنده، مؤرخ، محقق، منجم، طنز نویس و در نهایت یک خدمتگار صدیق فرهنگ با شکوه وطن عزیز ما افغانستان بود و تنها کسی پیدا میشود که او را نشناسد.

پدر عزیز ما با وصف اینکه تعدادی کتب چاپ شده از خود به یادگار گذاشته ولی تعدادی از آثار شان  با ورود به اصطلاح مجاهدین به کابل و شروع جنگهای تنظیمی و چور وچپاول خانه ها و ادرات دولتی و به یغما بردن آثار فرهنگی کشور توسط بعضی از این بی فرهنگها، تعدادی از نوشته های پدرم مانند هزاران آثار تاریخی و فرهنگی کشور ما  به سرقت رفته و یا هم توسط این دشمنان فرهنگ مردم افغانستان  سوختانده شده و تعدادی هم شاید به همان شکل دستنویس نزد بعضی ازفرهنگیان کشورما موجود باشد. استاد بشیر کتاب های زیادی را به آرشیف ملی و کتابخانه عامه افغانستان اهدا کردند تا هموطنان ما بخصوص جوانان ما از آنها استفاده نمایند و لی متاسفانه طوریکه اطلاع یافتم آثار پدر مرحومم  اکنون در آرشیف ملی و کتابخانه عامه وجود ندارد و اثری از آنها نیست .

خوشبختانه تنها یکی از کتاب های پدرم  بنام ” اندیشه های عرفانی پیر هرات ” نزدم موجود است که قبلا آنرا بطور مکمل  در سایت ۲۴ ساعت نشر نمودم و علاقمندان آنرا مطالعه کردند.  

باید بگویم که :

استاد علی اصغر بشیر هروی شخص ادیب، شاعر، نویسنده، مؤرخ، محقق، منجم و طنز نویس کشور بود که از وی  تآلیفات و تتبعات زیادی تحت عناوین حالات پیر هرات ، شاهراه تورغندی هرات ، قندهار، هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی ، خمیرخان ، کلیات سنایی ، سیری در ملک سنایی ، شیوهء داستانسرایی امیر خسرو و اندیشه های پیر هرات بجا مانده  که بصورت کتابهای مستقل چاپ شده اند و هریک از آثار یاد شده درجای خودش ارج فراوان دارد .

استاد بشیر اضافه از ۵ سال مسؤولیت جریده وزین ( ترجمان )  یگانه نشریه  ادبی ، انتقادی و اجتماعی کشور  را به عهده داشت که یکی از معروفترین جراید طنز کشور بود که  نارسایی های جامعه را با زبان شیرین طنز و کارتون  بیان مینمود.

باید بگویم که من امروز هرچه که دارم و یاد گرفتم از از برکت پدر مرحومم بوده است و خودم چیزی نبودم و شاید اگر در کنار پدرم نمی بودم امروز سر و کار م  با قلم و کاغذ و نوشتن و خواندن نبود .

بنده سالها  به تشویق پدرم وارد مطبوعات شدم  وبا نوشتن داستان های کوتاه برای  کودکان  در مجله انیس اطفال همکاری را شروع کردم و مدیر مسؤول آن  داستان هایم را نشر نمود و هروقت که داستان جدیدی را میبردم  از داستان نشر شده ام  تعریف میکردند و مرا تشویق مینمود . من چون بکار نویسنده گی علاقه داشتم  مرا بحیث آمر چاپ انیس اطفال مقرر کردند.

  بعد از مدتی  بحیث آمرچاپ روز نامه انیسن ، معاون اول سکرتر مسؤول و عضو هیآت تحریر آن روز نامه  مقرر شدم . بعد چند سال به روز نامه  هیواد تبدیل شدم و از آنجا نظر به تقاضا خودم  عضو مسلکی سالنامه افغانستان شدم و اضافه از یکسال با سالنامه افغانستان بودم و بعدآ آمر چاپ روز نامه سرباز وآخرین کار رسمی ام  مدیر مسؤول مجله دکمکیانو انیس یا انیس اطفال  بود که یگانه مجله پر تیراژبا دیزاین عالی و پشتی  برای کودکان و نوجوانان افغانستان بود تا اینکه دشمنان فرهنگ مردم . یا به اصطلاح مجاهد نما ها وارد کابل شدند وروابط  من با چکری دزد سر گردنه و یا وزیر فرهنگ افغانستان خراب شد و مجبور به ترک وطن شدم و به هالند آمدم  و مدتی در ارگان نشراتی مهاجرین هالند کار کردم  و مدت ۱۲ سال میشود که به تنهایی سایت ۲۴ ساعت را تاسیس نمودم و اکنون خواننده گان آن زیاد اند ، نویسنده گان ،  شاعران ، فرهنگیان و قلم بدستان  زیادی از سراسر جهان با سایت ۲۴ ساعت همکاری دارند.

باید بگویم که سالهای زیادی علاوه از کار های رسمی ام با روزنامه ها و مجلات غیر دولتی  در شهر کابل هم همکاری داشتم ، داستانها و مقالاتی زیادی  را نوشتم و اکنون درک کردم که انفاس پاک پدر گرامی ام  چون استاد بشیر هروی یار ویاور من در پیشبرد کار های مطبوعاتی منست.

این گنج نهان در دل خانه پدرم بود

هم بال و پرم بود و همی تاج سرم بود

هرجا که زمن نام و نشانی طلبیدند

هم نام بلندش سند معتبرم بود

روحشان شاد و یاد و خاطره هایشان گرامی باد. مراتب تسلیت و همدردی پدر گرامی ام را بخانواده های بشیر و فرهنگیان و قلم بدستان عزیز تقدیم میکنم. با عرض حرمت

محمد مهدی بشیر

 

۱۹ پاسخ به “۳۸ مین سالروز وفات استاد بشیر هروی”

 1. admin گفت:

  تکرار :
  این گنج نهان در دل خانه پدرم بود
  هم بال و پرم بود و همی تاج سرم بود
  هرجا که زمن نام و نشانی طلبیدند
  هم نام بلندش سند معتبرم بود
  روحشان شاد و یاد و خاطره هایشان گرامی باد. مراتب تسلیت و همدردی خود را بمناسبت سی و هشتمین سال وفات شاد روان استاد بشیر هروی بخانواده های بشیر ، فرهنگیان و قلم بدستان عزیز تقدیم میکنم. با عرض حرمت
  محمد مهدی بشیر

 2. اشعار استاد صابر هروي گفت:

  روان کاکا جان بزرگوارم شاعر نستوه ،سخنور ، عالم سرشناس معروف و بافضیلت و سرمایه پرافتخار سرزمین ما شادروان استاد علی اصغر بشیر هروی معزز شاد و در آرامش الهی باد !! صبر و استقامت بدل های مهربان شما عزیزان از درگاه خالق دوجهان استدعا مینمایم !

  • admin گفت:

   دختر کاکای عزیزم ، ضمن عرض سلام جهانی سپاس از حسن نظر تان. خداوند روح زنده یاد استاد صابر هروی را شاد گرداند و یاد و خاطره هایشان را گرامی . مهدی بشیر

 3. فریده کریمی گفت:

  برادران محترم آقایان محمد مهدی بشیر ، ادمین گرامی سایت و زین۲۴ ساعت و محترم قیوم جان بشیر ، مراتب تسلیت مرا بپذیرید. روح پدر گرامی تان شاد و یاد شان گرامی باد.

  • admin گفت:

   خواهر عزیزم محترمه فریده کریمی ، تشکر از شما ، خداوند رفته گان شما را مغفرت کند و روحشان شاد. مهدی بشیر

 4. قیوم بشیر هروی گفت:

  برادر عزیزم مهدی جان گرامی ! من هم بنوبه خودم ضمن آرزوی شادی روح پدر عزیز ما ، سی و هشتمین سالروز درگذشت ایشان را به برای شما وخانوادهء محترم تان و تمام فامیل بشیر و همچنین جامعه فرهنگی کشور تسلیت عرض نموده واز خداوند متعال تمنا دارم برای ما توفیق ادامه راه آن بزرگوار را عنایت فرماید، انشآالله.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی
  ملبورن – آسترالیا

  • admin گفت:

   برادر عزیزم قیوم جان. سی و هشتمین سالروز وفات پدر گرامی ما بشما و تمام خانواده های بشیر تسلیت باد. روحشان شاد و خلد برین جایشان. شما سلامت باشید. مهدی بشیر

 5. قیوم بشیر هروی گفت:

  کاکا زاده گرامی ام زهره جان صابر هروی عزیز از حضور پرمهرتان جهانی سپاس ، خداوند روح کاکاجان عزیزم را نیز شاد وخشنود داشته باشد.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 6. قیوم بشیر هروی گفت:

  خواهر گرامی ام محترمه فریده جان کریمی با سپاس و امتنان از حضور با صفای تان ، سرفرازی شما را تمنا دارم.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 7. عبدالله هروی گفت:

  ضمن عرض تسلیت بشما و خانواده محترم بمناسبت سی وهشتمین سالروز وفات شاد روان استاد بشیر هروی ، از خداوند بزرگ میخواهم که روحشان همیشه شاد و یاد شان گرامی باد .

  • admin گفت:

   برادر محترم و گرامی آقای عبدالله جان هروی ، تشکر از لطف تان. خداوند رفته گان شما را هم بیامرزد و روحشان را شاد گرداند. مهدی بشیر

 8. انالله و انا الیه راجعون
  روح و روان استاد علی اصغر بشیر هروی دانشمند فرهیخته و منجم و ظنز نویس شناخته و مؤرخ نامور و ادیب سخنور که نظیر شان تا هنوز در افغانستان وجود ندارند، شاد میخواهیم
  استاد یکی از برجسته ترین دانشمند بودند که درد جامعه را در طنز ها و اشعار شان انعکاس داده اند. یکی از دست آورد های شان جریده ترجمان است که خدماتی فراموش شده شان در هر ورق این جریده نمایان است .
  برای برادران عزیزم جناب محمد مهدی جان و قیوم جان و خانواده محترم شان صبر و تسلیت میگویم جنت فردوس مکان ابدی شان پرنور باشد.

  • admin گفت:

   جهانی سپاس از حسن نظر برادر بزرگوار و استاد محترم جناب آقای شاه محمود محمود، خداوند رفته گان شما را مغفرت کند و روحشان شاد . شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 9. برهان الدین سعیدی گفت:

  دوست معظم و دانشمند بشیر صاحب !
  الله سبحانه و تعالی ! به فضل و مرحمت خویش، استاد دانشمند فرزانه هروی صاحب را که سی و هشتمین سالگرد وفات شان است ؛ بهشت برین نصیب بگردند و برای شما دوست عزیز و فامیل محترم صحت ، طول عمر و کامیابی استدعا دارم .
  بااحترام
  برهان الدین « سعیدی»

  http://www.said-afghani.org/seite-makalat/ustad-bashir-herawi-25.09.2011/salgard%2038-22.11.2019%20Mohammad%20Mehdi%20Bashir.pdf

  • admin گفت:

   دوست محترم و دانشمند گرامی جناب آقای برهان الدین سعیدی تشکر از شما ، روح دانشمند گرامی زنده یاد مولانا داکتر محمد سعید افغانی شاد وجنتها نصیبش . دوستان عزیز میتواند با کلیک کردن لینک بالا این مطلب و صد ها مطلب آموزنده و جالب دیگر را مطالعه نمایند. مهدی بشیر

 10. نورالدین همسنگر گفت:

  روح استاد بزرگ شاد و یاد شان گرامی و جاودانه باد.

 11. admin گفت:

  تشکر از استاد محترم آقای همسنگر عزیز ، خداوند عزیزان از دست رفته تانرا بیامرزد . مهدی بشیر

 12. مرد نکو نام نمیرد هرگز
  مرده آنست که نامش به نکوئی نبرند
  خوشا به سعادت پدر ومادریکه ازخود اولاد های مسلمان،صادق، فرهیخته وخدمتگار وطن مانند شما برادران بشیر بجا گذاشته باشد پدر شما اساد علی اصغر بشیر نمرده اند چراغ شان روشن است. خداوند شمارا طول عمر با صحت کامل عنایت فرماید.
  پدرشما ،مادرمن با چند خواهر وبرادرانم که درعالم غربت و دور ازوطن عزیز مان با صد ها هموطن دیگرمان که در غربت این دهرفانی را ترک نموده اند غریق دریای رحمت خویش گردانیده و فردوس برین را منزل و مأوای شان بگرداند.
  سالگرد وفات پدر مرحومی تانرا تسلیت عرض میدارم.
  با عرض حرمت
  داکتر حیدری

  • admin گفت:

   آمین یا رب العالمین ، جهانی سپاس از حسن نظر برادر محترم جناب پوهنوال داکتر اسدالله حیدری ، خداوند همه رفته گان شما ، ما و همه هموطنان عزیز را مغفرت کند و روحشان شاد و خلد برین جایشان. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما