۲۴ ساعت

13 سپتامبر
۶دیدگاه

آبده یا منار شهید (سپاهی گمنام ) شهرجلال آباد

تاریخ نشر پنجشنبه  ۲۲ سنبله  ۱۳۹۷ –  ۱۳ سپتامبر  ۲۰۱۸–  هالند

آبده یا منار شهید ( سپاهی گمنام ) واقع شهر جلال آباد

نوشتۀ : محترم استاد شاه محمود محمود

منار شش ضلعی سفید گچی که بالای صفه یا تهداب سنگی مختصر و کوچک با تزیینات دوره شاه امان الله خان اعمار و تزیین گردیده است .

این منار زمانیکه شاه مذکور به جلال اباد مسافرت نمود به یاد بود شهدای نبرد استقلال یا جنگ سوم افغان و انگلیس به سبک معماری قندهاری اباد شد .
ارتفاع منار حدود پنج یا شش متر است که بخش اولی یا پایه یی آن بزرگتر و کنده کاری مستطیل مانند بدون نقش و نگار؛ تزیین گردیده است و هر چند منار ارتفاع میگیرد قطر آن کوچک میشود . موتیف های تزیینی به زیبایی منار افزوده است نشان محراب و منبر در بالا و کلا و شمشیر مقابل هم در هر ضلع آن با مهارت جا داده شده است و گنبد مناره و موتیف های گنگره یی نشاندهنده معماری معماران قندهاری است که در مقابر شاهان بابری وقبر امیر عبدالرحمن خان دیده میشود .
رنگ سفید گچ جلوه خاص و جداگانه به منار داده است و ساختمان اصلی منار احتمالا از خشت پخته میباشد . شاه امان الله خان با وجود انجنیران خارجی از کشور های فرانسه – المان- اطریش – پولند و ایتالیا ؛‌ این منار را مانند سلیقه پدر بزرگ خویش امیرعبدالرحمن  خان که طاق ها و ساختمانها رابا گچ و کنده کاری های منقش درونی و بیرونی می اراست آباد و اعمار کرده است ؛ که با گذشت حدود صد سال هنوز پا برجا است .
موقعیت فعلی منار را دقیق نمیدانم احتمالا در یکی از باغ های دولتی و یا باغ که مقبره شاه امان الله و امیر حبیب الله خان پدرش قرار دارد میباشد.

نوت : تصاویر منار مربوط سال ۱۳۵۵ هـ ش است

شاه محمود محمود

 

۶ پاسخ به “آبده یا منار شهید (سپاهی گمنام ) شهرجلال آباد”

 1. admin گفت:

  درود به برادر دانشمند و گرامی جناب استاد شاه محمود محمود ، تشکر از اینکه بازهم لطف نموده این بار به معرفی آبده یا منار شهید ( سپاهی گمنام ) واقع شهر جلال آباد که در زمان شاه امان الله خان اعمار گردیده است پرداختید و تقدیم دوستان ، علاقمندان و هموطنان کشور نموده اید . از خواننده گان محترم تقاضا میکنم که اگر معلومات بیشتر در باره این آبده یا منار داشته باشند بدسترس نویسنده محترم یا سایت ۲۴ ساعت قرار بدهند .
  جناب استاد شاه محمود محمود ، قلم تان همیشه رسا و خودتان زنده و موفق باشید .مهدی بشیر

  • برادر دانشمند و عزیز محمد مهدی جان بشیر را تشکر و سپاسمندم با انتشار دوباره مطالب بنده در سایت وزین و مردمی ۲۴ ساعت . ارزومندم دوستان ما که از شهر جلال اباد هستند با خوانش این مطلب در جستجوی این منار شده و تصاویر و مطالب جدیدی برای مان بفرستند تا در غنامندی و توضیح منار بیافزایند. تزیین مطالب را در سایت ۲۴ ساعت در حقیقت ثمره دستان توانمند شما است دست تان درد نکند سعادت دارین نصیب تان باد

 2. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  برادر گرانقدر جناب استاد محمود عزیز از معلومات ارزنده ای تان صمیمانه تشکر نموده ، مؤفقیت مزید حضرتعالی را تمنا دارم.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 3. د استاد محمود ددغه ارزښتمند کار څخه ډیره مننه. باید استاد ته په ډیر درناوی سره ووایم چی ددغه منار موقعیت په امیر شهید بڼ کی د امان الله خان د مقبری تر څنګ دی. خوشاله اوسئ

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما