۲۴ ساعت

08 سپتامبر
۶دیدگاه

از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی

تاریخ نشر شنبه  ۱۷ سنبله  ۱۳۹۷ – هشتم  سپتامبر  ۲۰۱۸–  هالند

حکایت ۲۶۱

گناه  اگر  چه    نبود   اختیار   ما   حافظ

تو در طریق ادب کوش و گو گناهِ من است

« حافظ  »

اقرار و انکار

خلیفه هادی عباسی بر عبدالله بن مالک که از سرداران مشهور عصر عباسیان است غضب کرده بود و یاران و وابستگان او را هرجا که می یافتند بخدمت خلیفه حاضر می کردند و خلیفه بتأدیب ایشان فرمان می داد.

یک روز شخصی را که از جملهء رفقای عبدالله بن مالک بود بحضور خلیفه آوردند وخلیفه او را ملامت نمود که چنین وچنان گناه را مرتکب شده ای !

شخص مذکور در جواب خلیفه گفت :

ای امیرالمؤمنین ! اگر اقرار کنم که چنین گناهی را مرتکب شده ام در حقیقت مرتک دروغ خواهم شد که خود گناهی بشمار می رود واگر انکار کنم مثل اینست که با شما معارضه کرده باشم و این هم گناه دیگر است ، ولی اگر شما از اینکه من معذب بشوم خوش می شوید اختیار دارید در عفو لذتی است که در انتقام نیست !

خلیفه گفت :

خداوند جزای خیر بکسی عطا کند که در حق  و باطل عذر می خواهد و خواه بیگناه وخواه گناهکار باشد طلب بخشایش می نماید.

آنگاه از سر گناه وی در گذشت و به رهائی او امر فرمود.

سلسله این حکایات آمورنده ادامه دارد…

 

۶ پاسخ به “از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی”

 1. admin گفت:

  دوستان عزیز و خواننده گان محترم ،اینک حکایت ۲۶۱ را تفدیم شما عزیزان و علاقمندان سایت ۲۴ ساعت نموده ام امیدوارم که این حکایات آمورنده مورد پسند شما قرار گرفته باشد و از مطالعه آن مستفید شوید . موفق باشید . مهدی بشیر

 2. سلام دوست معظم و دانشمند بشیر صاحب !
  امید با فامیل محترم لباس عافیت به تن داشته و در پهلوی خانواده فرهنگی خویش ، خوش و صحت باشید .
  دوست فرهنگی بشیر صاحب !
  امروز صبح شنبه ، مورخ نهم سپتامبر ۲۰۱۸ حکایت عالی و آموزنده جدید « ۲۶۱» شادروان استاد بزرگوار « بشیر هروی » صاحب ، را در صفحه وزین ۲۴ ساعت با نهایت علاقه مطالعه و از آن حظ و لذت بردم .
  الهی روح استاد بزرگوار را شاد داشته و برای شما دوست عزیزم ؛ خیرو برکت بیشتر نصیب کند .
  برادر کوچک شما
  برهان الدین « سعیدی»

  http://www.said-afghani.org/seite-makalat/ustad-bashir-herawi-25.09.2011/hakaeate-%20261-09.09.2018%20Bashir%20Herawi.pdf

  • admin گفت:

   ممنون دوست محترم و دانشمند گرامی جناب آقای برهان الدین سعیدی ، جهانی سپاس از حسن نظر تان. از دوستان و خواننده گان عزیز تقاضا میکنم که با کلیک کردن بالای آدرس بالا سری به سایت وزین ارگان نشراتی صلح و تفاهم شاد روان مولانا سعید افغانی بزنند و این حکایات آموزنده را که استاد بشیر هروی نوشته اند ، علاوه از سایت ۲۴ ساعت در این سایت هم مطالعه نمایند . باید اضافه کرد که در این سایت مطالب عالی و آموزنده از زنده یاد مولانا سعید افغانی و دیگر نویسنده گان محترم نشر شده که میتوانند با مطالعه آنها لذت ببرند . مهدی بشیر

 3. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  سپاسگزارم مهدی جان عزیز از زحمات شبانه روزی شما . اجر دارین نصیب تان باد
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 4. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  دوست گرانمایه جناب سعیدی عزیز از حضور پرمهرتان و همچنین معرفی سایت وزین ارگان نشراتی صلح و تفاوهم جهانی سپاس. در امان حق باشید.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 5. اشعار استاد صابر هروي گفت:

  روان بزرگ مرد ِ نستوه ِ علم و فرهنگ سرزمین مان شادروان محترم علی اصغر بشیر هروی گران ارج شاد و طول عمر پربار برادر اندیشمندم مهدی جان بشیر هروی را از خدای مهربان جاودانه ترین میخواهم !!

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما