۲۴ ساعت

03 سپتامبر
۲دیدگاه

فشاردیگری بر فلسطینی ها

تاریخ نشر دوشنبه  ۱۲ سنبله  ۱۳۹۷ – سوم  سپتامبر  ۲۰۱۸–  هالند

فشاردیگری بر فلسطینی ها

محترم استاد محمد نصیرمهرین

ایالات متحدۀ امریکا، کمک هایی را قطع نمود که از طریق نهاد کمک واقدام ملل متحد برای آواره گان فلسطین می پرداخت.

وزارت خارجۀ امریکا، در بیان ” دلیل ” قطع کمک ها، چنان وانمود کرد که مصارف این کمک ها ناقص ومعیوب است، بنابر آن امریکا لزومی بر ادامۀ آن نمی بیند.

اما واقعیت این است که پس از نخستین جنگ اسرائیل وچند کشورعربی، یورش نیرو های نظامی اسرائیل در مناطق فلسطینی ها ( سال ۱۹۴۸)، صدها هزار فلسطینی از خانه وکاشانۀ خویش به سوی سایر مناطق همجوار آواره شدند. بازتاب وضعیت رقت بار آواره گان فلسطینی در سطح جهانی، مؤسسۀ ملل متحد را به اتخاذ تصمیمی واداشت که ایجاد آژانسی برای  اقدام کمک به آواره گان فلسطین را در پی داشت. از آن هنگام تا حال، هرسال تحت نظر ملل متحد، برای آواره گان فلسطینی، کمکهای ارسالی از طرف نهاد نامبرده شده، سازماندهی می شود. به طورمثال در سال ۲۰۱۷ مبلغ ۹۴۷ ملیون ایرو در زمینه های تهیۀ مواد غذایی، مکتب هاوغیره پرداخت شده است.

با رسیدن دونالد ترومپ به مقام ریاست جمهوری امریکا، پیاده شدن گام به گام سیاست های داخلی وجهانی آن، تصور ایجاد محدودیت ها و دشواری ها برای فلسطینی ها به واقعیت پیوست. حکومت جدید، امریکا بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام نمود. چندی پیش از کاهش کمک ها خبر داد وسرانجام دیشب قطع کامل کمک ها (۲۹۱ ملیون ایرو) را اعلام داشت. *

کسر این رقم، از کل کمک ها، فشارهای طاقت سوزتری را برای فلسطینی ها همراه دارد.

واکنش آژانس کمک واقدام به آواره گان فلسطین، همچنان موضعگیری سخنگوی منشی ملل متحد وبسا نهاد های مدافع حقوق بشری، همه وهمه حاکی از آن است که کمک ها  معیوب وناقص به مصرف نرسیده بلکه با شفافیت صورت اجرایی داشته اند.

در حالی توجه به سرنوشت فسلطین، پایان دهی و محکومیت  سیاست اشغالگری اسرائیل، در سیاست منطقه یی و “ مسألۀ فلسطین “، ایالات متحدۀ امریکا حلقۀ مفقوده است، این نوع اقدام امریکا علیه فلسطین، همانگونه که خانم ” حنان اشراوی” از چهره های سرشناس سیاسی فلسطین ابراز داشت،” زیر فشار نهادن بیشتر فلسطینی ها است.” فشاری که بیش از همه آواره گان نیاززمند به کمک را می آزارد. به این ترتیب، در راستای تنش زایی جهانی و آزارگستری آن، فشار درد آمیز دیگری برشانه های زخمین و ستم آشنای فلسطینی ها افزوده شده است.

با استفاده از:

Zeit Online .Politik – 1  اول سپتمبر ۲۰۱۸

۲ – .berchtesgadener-anzeiger.de   به زبان آلمانی

 

۲ پاسخ به “فشاردیگری بر فلسطینی ها”

  1. admin گفت:

    تشکر از دوست محترم جناب استاد محمد نصیر مهرین. مقاله عالیست . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. نصیرمهرین گفت:

    همراه با سلام. سپاسگزار لطف و زحمات فرهنگی- مطوعاتی شما هستم. ن.م

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما