۲۴ ساعت

03 آگوست
۳دیدگاه

در حاشیۀ رویداد فاریاب

تاریخ نشر جمعه ۱۲ اسد ۱۳۹۷ –  سوم آگست  ۲۰۱۸–  هالند

در حاشیۀ رویداد فاریاب

نوشتۀ : محترم استاد محمد نصیر مهرین

چندی پیش، کوماندوهای ویژۀ حکومت غنی به فاریاب رفته و با استفاده از رفتار حیله گرانه وخشونت آمیز، قیصاری را که بازوی نیرومند رشید دوستم ومخالف تروریست ها بود، دست وپای بستند وهمراهان و محافظان  اش را شکنجه نموده، کشتند.

آن عمل دو واکنش را با خود داشت:

 • اشرف غنی با صراحت و هیجان زده گی، از آن عمل چنان دفاع نمود که گویا کسانی را به چنگ آورده است که دشمن او استند، نه طالب و داعش! غنی آنها را افراد مسلح غیر مسؤول نامید.

این واکنش او دربستر تنفر انگیزی های چندین ساله، مدافعین خود را نیز داشت. تعدادی به ویژه تا آنجا که در رسانه های مجازی نگریستیم، همراه با دادن فحش ودشنام به قیصاری و محافظان مقتول، از دستور غنی ومواضع او جانبداری نمودند. چنین واکنش وموضعگیری، این نتیجۀ معلوم را نیز با خود داشت که رفتار غیر انسانی ” کوماندوها ” علیه افراد دست وپای بسته را یا با چشم پوشی واغماض بنگرند ویا اینکه در معرض ستایش بگذارند.

 • واکنش دومی در برگیرندۀ مواضع آنانی بود که سیاست های تروریست دوستی حکومتی ها را تقبیح ومحکوم می نمایند. ازاین منظرعمل قیصاری را در رهبری نیروهای ضد تروریستی، سزاوار جانبداری می یافتند. نتیجه این بود که حکومتی ها به ویژه گروه اشرف غنی – اتمر، با فرستادن وتقویۀ تروریست ها در شمال کشور، زمینه های بی امنیتی و کشتار مردم را فراهم نموده اند. از آنجایی که قیصاری در عمل برخلاف چنان آرزو و اقدامات عملی بود، طرف خشم وسرکوب خونین وعاجل قرار گرفت.

نارضایتی برخاسته از همین برداشت گسترده، در سطح محل، مظاهرات روبه تزاید ضد حکومتی  و احتمال گسترش آن در تمام شمال کشور را بار آورد.

ادامۀ مظاهرات، کوبیدن نام ونشان اشرف غنی، ابراز مخالفت با زندانی نمودن قیصاری، مطالبۀ بازگشت رشید دوستم را نیز به سایر مطالبات پیوند داد.

غنی معاون دوم خویش را به سوی دوستم فرستاد که بر گردد به افغانستان. دوستم برگشت ودر نخستین پیام، مظاهرات را به خاموشی دعوت نمود.

اکنون چشم ها در راه اند که معمالات مروج  و شناخته شدۀ نا شفاف، آمیخته با سلاح، تهدید، رشوه و شرین زبانی ها که رویکرد کنونی حکومتگران را بازهم به نمایش نهاده است، چه دسته گلی به آب خواهد داد. زیرا سیاست غلط در برابر تروریستها، تقویۀ آنها در شمال، اِعمال سیاست آمیخته با تبعیض، دست در دامن فساد داشتن با رفتار های مافیایی و . . . هیچ تغییری ندیده وامیدی هم برای تغییر انها از طرف  گروه هایی که با رفتار جاهلانه و رفتار وخشونت های مافیایی اخته شده اند، وجود ندارد.

 

۳ پاسخ به “در حاشیۀ رویداد فاریاب”

 1. admin گفت:

  درود به دانشمند محترم جناب استاد محمد نصیر مهرین ، تشکر از نوشته واقعی تان. غنی و ارگنشینان فاسد آن هدفشان از بین بردن رقیب های شان است و بهانه های مختلف یکی یکی آنها را ازبین میبرند و بجایشان برادران و حشی خود را در ولایات شان جابجا مینمایند. منتظریم که ببینیم عاقبت کدام طرف تسلیم خواهد شد. در حالیکه همۀ شان از سر یک کرباس اند. موفق باشید.
  مهدی بشیر

 2. نصیرمهرین گفت:

  سپاسگزار لطف همیشگی شما.

 3. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  درود بر شما جناب استاد مهرین عزیز ، در امان حق باشید.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما