۲۴ ساعت

01 اکتبر
۵دیدگاه

بمناسبت سالروز تاسوعا و عاشورا ی حسینی

تاریخ  نشر یکشنبه  نهم   میزان ۱۳۹۶ –  اول اکتوبر ۲۰۱۷–  هالند

بمناسبت سالروز تاسوعا و عاشورا ی حسینی

********

سالروز شهادت حضرت امام حسین ( ع )

و روز عاشورا را به تمام مردم  مسلمان افغان و جهان

تسلیت عرض میکنم

******

دیروز شنبه هشتم میزان ۱۳۹۶ خورشیدی برابر به ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی و مصادف بود  به روز تاسوعا و یا نهم محرم الحرام سال ۱۴۳۹قمری ، امروز  یکشنبه نهم میزان اول اکتوبر ۲۰۱۷  مصادف است به دهم ماه محرم الحرام یا روز عاشورا و شهادت حضرت امام حسین (ع ) فرزند حضرت علی و دختر حضرت فاطمه علیهاالسلام و نواسه حضرت محمد ( ص ) پیامبر بزرگ اسلام و روز پیروزی خون بر شمشیر است.

به این مناسبت مطلب مختصری را تیهه و ترتیپ نموده و تقدیم شما عزیزان  خواننده  مینمایم و روز عاشورا به همۀ مسلمانان جهان  تسلیت عرص میکنم .

تهیه وترتیب : محمد مهدی بشیر

*************

تاسوعا و عاشورا ی یعنی چی  ؟

 « تسع » در عربی به  معنی نٌه و تاسع و تا سوعا به معنای نهم می باشد. چنانکه «عشر» به معنی ده و عاشورا به معنای دهم می باشد.

اطلاق کلمه « عاشورا » بر دهم ماه محرم، پس از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین ( ع ) و یاران آن حضرت، صورت پذیرفته است و در دوره پیش از اسلام بر دهم ماه محرم عاشورا نمیگفتند.

کاروان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام در روز دوم محرم به سرزمین مقدس کربلا فرود آمد و تا روز عاشورا در آن سرزمین بودند به لحاظ آن که حوادث مهم کربلا در روز نهم و دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد این دو روز را برجسته تر نموده و به نام تاسوعا و عاشورا یعنی روز نهم و دهم محرم الحرام نامیدند.روز نهم و دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان ،از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

خواننده گان محترم !

امام حسین علیه السلام در عصر روز پنجشنبه سوم شعبان سال چهارم هجرت در شهر مدینه چشم به جهان گشود و پس از سال ها پرورش در کلاس نبوّت و امامت در سال ۵۶۱  انقلاب عظیم عاشورا را بنیان گذاشت.

اسماء بنت عمیس می گوید: « پس از به دنیا آمدن دومین فرزند فاطمه علیهاالسلام ، روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم به خانه حضرت علی علیه السلام آمدند و به من فرمودند: پسرم را نزد من بیاورید. آن گاه من کودک را به نزد  پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بردم. آن حضرت در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه گفتند و بعد نوزاد را در آغوش گرفتند و به نوازشش پرداختند. ناگهان اشک از چشمان پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم جاری شد. وقتی علت گریه  را سؤال کردم، رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: به یاد مصایبی که بعد از من بر این نوزاد وارد خواهد شد، افتادم. او را گروهی ستمگر به نام دفاع از اسلام به شهادت می رسانند »

مختصرآ معلوماتی در باره واقعه عاشورا ؛ دهم محرم الحرام کربلای معلی .

امام حسین (ع) با یارانش نماز صبح را به جماعت خواندند و سپس با آنها چنین سخن گفت:

«…خدا به شهادت من و شما فرمان داده است. بر شما باد که صبر و شکیبایی را پیشه ی خود سازید.»

حضرت امام حسین  (ع)، « زهیر بن قین » را فرمانده راست سپاه و حبیب بن مظاهر را فرمانده چپ سپاه گمارد و پرچم را به دست برادرش حضرت ابوالفضل عباس سپرد . گرچه سپاه دشمن به خیمه ها نزدیک می شد، ولی حضرت تیری نینداخت، چون می فرمود:

« دوست ندارم که آغازگر جنگ با این گروه باشم . » عمر بن سعد تیر را بر کمان نهاده و به سوی یاران امام انداخت و گفت: « گواه باشید که اول کسی بودم که به سوی لشکر حسین تیر انداختم ! » سپس سپاهیان عمر بن سعد تیر بر کمان نهاده و از هر طرف یاران حسین (ع) را نشانه رفتند.

امام حسین (ع) فرمود : « یاران من! به پا خیزید و به سوی مرگ ( شهادت ) بشتابید، خدا شما را بیامرزد.» در حمله ی اول بالغ بر چهل تن شهید شدند و سپس یاران باقی مانده هر کدام به نوبت به تنهایی به میدان رزم شتافته و به شهادت می رسیدند و بعد از آنها نوبت به خاندان بنی هاشم رسید و آنها نیز شربت شهادت را نوشیدند.

امام حسین (ع) که یکه و تنها مانده بود، نگاهی به اجساد مطهر شهدا کرده و آنها را صدا می کرد. حضرت امام حسین  (ع) برای وداع آخرین به سوی خیمه ها آمد، آن گاه در حالی که شمشیرش را از غلاف بیرون آورده بود در برابر دشمن قرار گرفت و جنگ نمود.

دشمن از هر طرف وی را محاصره نمود. ناگاه تیری  به قلب مبارکش اصابت کرد و در حالی که نشان یکصد و چند تیر و نیزه بر پیکرش بود، نقش بر زمین شد و روح مبارکش به ملکوت اعلی پیوست، اما شیون زنان، کودکان و حتی فرشتگان الهی بلند شد .

حضرت امام حسین ( ع ) فرزند حضرت علی ( ع ) و حضرت فاطمه علیهاالسلا م ، نواسه حضرت محمد مصطفی ( ص ) پیامبر بزرگ اسلام که توسط یزید و یزیدیان در دهم ماه محرم الحرام به شهادت رسید.

رسول گرامى ( ص ) و امیرمؤمنان (ع ) و حسن بن على (ع ) پیشوایان پیشین اسلام ، شهادت امام حسین (ع ) را بارها بیان فرموده بودند. حتى در هنگام ولادت امام حسین (ع ) ، رسول گرانمایه اسلام ( ص ) شهادتش را تذکر داده بود. و خود امام حسین (ع ) به علم امامت میدانست که آخر این سفر به شهادتش می انجامد ، ولى او کسى نبود که در برابر دستور آسمانى و فرمان خدا براى جان خود ارزشى قائل باشد ، یا از اسارت خانواده اش واهمه اى به دل راه دهد. او آن کس بود که بلا را و شهادت را سعادت می پنداشت .

مسلمانان جهان و دوستان شان   این شهادت عظیم امام حسین ( ع ) و یارانش را توسط یزدیان فحاش و شرابخور  و همه آنان که به شرافت و عظمت انسان ارج می گذارند ، همه ساله روز دهم محرم سالروز به خون غلتیدنش را ، سالروز قیام و شهادتش را با سیاهپوشى و عزادارى محترم می شمارند ، و خلوص خویش را با گریه بر مصایب آن بزرگوار ابراز میدارند.

ولی پیش از اسلام دهم محرم را عاشورا نمیگفتند. ولی پس از آنکه حضرت امام حسین علیه السلام در کربلا به شهادت رسید، آن روز در میان مردم به روز عاشورا معروف گردید و مسلمانان و دوستان  علی علیه السلام آن روز را روز عزا و عزاداری قرار دادند و در مقابل آنان بنی امیه و پیروانشان آن روز را روز جشن و سرور قرار دادند و به تدریج دشمنان اسلام  درباره عاشورا احادیثی ساختند تا آن روز را با فضیلت نشان بدهند در حالی که آن روز، روز غم و اندوه است و روز مصیبت و نکبت است، روزی است که بهترین انسان را کشته اند ، جگر رسول خدا را پاره کرده ‏اند و زنان و کودکان پیامبر را به اسارت برده ‏اند، آیا اینگونه روز میتواند روز مبارکی باشد؟!

ابن اثیر در کتاب «نهایه» میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی است» و ابن درید میگوید: «عاشورا یک اسم اسلامی» است و در دوره جاهلیت به این نام معروف نبود.

در «مجمع البحرین» نیز آمده است:

«عاشورا یک اسم اسلامی است» آنچه پیش از به شهادت رسیدن حضرت امام حسین علیه السلام بود این بود که هم پیامبر اسلام (ص) و هم حضرت علی علیه السلام شهادت امام حسین علیه السلام را در کربلا پیشگویی کرده بودند و حتی امام حسین علیه السلام نیز شهادت خود را پیشگویی کرده بود و به برخی از پیامبران پیشین هم شهادت آن حضرت وحی شده بود.

امروز آسمان در غم شهادت مظلوم کربلا امام حسین(ع) می گرید، والامقامی از نسل پاکان که قرن هاست  در سوگ فراقش غرق در عزا و ماتم هستند. سالار شهیدان در این روز به همراه یاران با وفایش به میدان پیکار با یزیدیان شتافت و در راه حفظ و اعتلای اسلام از هیچ کوششی دریغ نکرد.

عاشورا تنها یک روز، یک واقعه و یک حماسه نیست، عاشورا فرهنگی جاودان و نقشه راهی به سوی سعادت و جاودانگی است، راهی که بزرگان دین اسلام برای حفظ عزت و شرف مسلمانان از این راه رفته اند و در برابر ظلم ایستادگی کرده اند.

واقعه ی عاشورا درسی بزرگ است، برای آنان که عبرت آموزند، تا بدانند ظلم هیچ گاه پایدار نیست و رهروان ظالمان عاقبتی نیک نخواهند داشت.عاشورا قیامی به بلندای تاریخ اسلام است، که تمامی انسانها را از هر دین و آیینی به حیرت واداشته و سرمشق بسیاری از نبردهای بزرگ بشریت شده است.

کربلا به حق، عرش خداوند بر روی زمین است، مکانی که در آن پیروان پروردگار بی همتا با رشادت، ایثار و شجاعت خویش، نامشان را در تاریخ ماندگار کردند. عاشوراییان گرچه رفتند اما آموزگاران بزرگ ایستادگی در برابر ظلم و کفر لقب گرفتند و سبب شدند تا جهانیان در برابر قیام به حقشان سر تعظیم فرود آورند؛ قیامی که بزرگان و افراد بنام و مشهور در وصف آن سخن ها گفته اند و عظمت آن را ستوده اند.

بدین منظور گذری و نظری داریم بر سخنان بزرگان دین اسلام و برخی دیگر از شخصیت های بنام جهان در باره ی کربلا و قیام امام حسین (ع):

پیامبر خدا(ص): پسرم حسین در سرزمینی به خاک سپرده می‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازی که همواره گنبد اسلام بوده است، چنان که خدا یاران مؤمن حضرت نوح را در همانجا از توفان نجات داد.

امام صادق (ع): به راستی که خدا کربلا را حرم امن و با برکت قرار داد پیش از آنکه مکه را حرم قرار دهد.

امام سجاد(ع): زمین کربلا، در روز رستاخیز، چون ستاره ای می‏درخشد و ندا می‏دهد که من زمین مقدس خدایم، زمین پاک و مبارکی که پیشوای شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است.

مهاتما گاندی: من زندگی امام حسین(ع)، آن شهید بزرگ اسلام را به دقت خوانده ام و توجه کافی به صفحات کربلا نموده ام و بر من روشن شده است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از امام حسین(ع) پیروی کند.

محمد علی جناح، قاعد اعظم پاکستان: هیچ نمونه ای از شجاعت، بهتر از آنکه امام حسین از لحاظ فداکاری و تهور نشان داد در عالم پیدا نمی شود. به عقیده من تمام مسلمانان باید از سرمشق این شهیدی که خود را در سرزمین عراق قربانی کرد پیروی نمایند.

در خاتمه سالروز شهادت حضرت امام حسین ( ع ) را به تمام مسلمانان افغان و جهان تسلیت عرض نموده ، امیدوارم که به برکت این روز متبرک در کشور عزیز ما افغانستان و جهان صلح و امنیت کامل برقرار گردد و دشمنان وارگ نشینان فاسد و خایین بشمول طالبان  و داعش ها و برادران وحشی آنها از کشور ما نیست و نابود گردند و مردم ما با خوشی و سلامتی زندگی خوشی داشته باشند .

با عرض حرمت

محمد مهدی بشیر

یکشنبه نهم میزان ۱۳۹۶ – اول اکتوبر ۲۰۱۷ 

دهم عاشورا ۱۴۳۹ هجری قمری

 

۵ پاسخ به “بمناسبت سالروز تاسوعا و عاشورا ی حسینی”

 1. admin گفت:

  تکرار :
  در خاتمه سالروز شهادت حضرت امام حسین ( ع ) را به تمام مسلمانان افغان و جهان تسلیت عرض نموده ، امیدوارم که به برکت این روز متبرک در کشور عزیز ما افغانستان و جهان صلح و امنیت کامل برقرار گردد و دشمنان وارگ نشینان فاسد و خایین بشمول طالبان و داعش ها و برادران وحشی آنها از کشور ما نیست و نابود گردند و مردم ما با خوشی و سلامتی زندگی خوشی داشته باشند .
  با عرض حرمت
  محمد مهدی بشیر
  یکشنبه نهم میزان ۱۳۹۶ – اول اکتوبر ۲۰۱۷
  دهم عاشورا ۱۴۳۹ هجری قمری

 2. همایون عالمی گفت:

  درود برشما دوست عزیز مهدی جان عزیز، امام حسین (رض) با شهادت خود حق را در مقابل باطل سربلند گردانید تا ما همگی چند بگیریم که همیشه در مقابل باطل مردانه وار ایستاده و دفاع کنیم، شهادت امام حسین زندگی نوینی در عالم اسلام است ، امام والای ما نشان داد که مردانگی و شهامت یعنی چه. به آن مرتدان بی رحم و جاهل قطعاً بیعت نکرد حتی که به قیمت خون مبارک خودش و همراهان معصومش تمام شد. و روز عاشورا شاهد واقعات بسیار مهم تأریخی است اما امام حسین (رض) اهمّیت استادگی در مقابل ظلم را بطور دیگری به جهانیان به اثبات رسانید ، مبارک است شهادت وی و همراهانش و جاودانست راه وی و جایش بهشت برین نزد رسول مقبول (ص) و امام متقیان علی ابن ابوطالب (رض) پیشوای جمیع امامان شیعه و سنی ، میباشد. خداوند بخاطر روح همین بزرگمرد ما را از شرّ جاهلان نجات دهد (آمین).

  • admin گفت:

   ممنون دوست وبرادر گرامی ام آقای سید همایون شاه عالمی ، تشکر از حسن نظر و کامنت عالی تان. منهم میگویم آمین یارب العالمین. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. عبدالله هروی گفت:

  برادر بزرگوار و فرهنگی گرامی جناب آقای محمد مهدی بشیر ، تشکر از معلومات جالب و عالی تان. تاسوعا و عاشورا حسینی و یارانشان را بشما و هموطنان مسلمان افغانستان و جهان تسلیت عرض میکنم. به آرزوی صلح دایمی در کشور .

  • admin گفت:

   دوست محترم آقای عبدالله هروی ، ممنون حسن نظر تان . خداوند در کشور ما آرامش بدون هر نوع تعصبات مذهبی و تفرقه و خونریزی را حکمفرما نماید . شما سلامت باشید .آمین. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما