۲۴ ساعت

30 می
۲دیدگاه

روزه تنها عبادت اغنیا نیست !

تاریخ نشرسه شنبه نهم  جوزا ۱۳۹۶ –  ۳۰  می  ۲۰۱۷  –  هالند

روزه تنها عبادت اغنیا نیست !

امین الدین« سعیدی – سعید افغانی »

برخی از انسانها طوری استدلال میکنند که گرفتن روزه صرف بالای اغنیا ء و شخص غنی و متمول فرض است ، بخاطریکه روزه داران با گرفتن روزه از وضع فقرا اطلاع حاصل نماید .

استدلال این عده از افراد نه تنها دقیق ومنطقی نبوده ،ونباید فراموش نمایند که ، پافشاری به همچو استدلال اورا از دایرهء اسلام خارج می سازد . اولتر از همه فرضیت روزه بر مسلمان مانند امر عبادتی بخاطر صراحت حکم الهی به گرفتن روزه است. تفاصیل اینکه یکی از حکمت های روزه آگاهی از حال فقرا و یا دیگر حکمت ها و توضیحات به شمول شأن نزول که چرا روزه نازل بر مسلمان فرض است اساس وجوب و فرضیت نیست، بلکې همان صراحت نص است که الله تعالی برای اجرای آن بنده را مکلف ساخته است.
لذا منطق اینکه روزه بر شخص واجب نیست به این توضیح ساده منتفی میگردد. باید احتیاط کرد و در مورد دقت نمود که تارک روزه گنهکار اما منکر آن و حلال را حرام ساختن و حرام را حلال ساختن منجر به کفر میشود.

 ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنجگانهء اسلام است وهر آن شخصیکه این صراحت و فرضیت آن را برای مسلمان انکار کند کافر و مرتد است. فقه السنه (۳۶۶ / ۱). بنابراین هرآن شخصیکه منکر واجب بودن روزه بر خود یا بخشی از مسلمانان و یا تمام آنها باشد ، درحالیکه عذری مانند مریضی و یا سفر- نداشته باشد،طوریکه در فوق هم یاد اور شدیم، او از دایره اسلام خارج گشته و مرتد می باشد.
 انکار از وجوب روزه، در حقیقت منکر آیات قرآن عظیم الشان وسنت رسول الله صلی الله علیه وسلم شده است .
 طوریکه پروردگار با عظمت ما می فرماید :«یَا أیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیَامُ » (سوره بقره آیه ۱۸۳).یعنی: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید بر شما روزه واجب شده است».

و من الله التوفیق

 

۲ پاسخ به “روزه تنها عبادت اغنیا نیست !”

  1. admin گفت:

    تشکر از دوست محترم و دانشمند گرامی جناب الحاج امین الدین« سعیدی – سعید افغانی » به آرزوی قبولی طاعات و عبادات تان. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. امین الدین سعیدی گفت:

    استاد محترم مهدی بشیر طاعت ها وعبادات شما هم قبول ببرکت ماه مبارک رمضان صحتمندی شما را میخواهم

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما