۲۴ ساعت

14 فوریه
۲دیدگاه

کم اهمیت دادن وسبک شمردن نماز

تاریخ  نشر سه شنبه ۲۶  دلو  ۱۳۹۵ –  ۱۴  فبروری  ۲۰۱۷  –  هالند

کم اهمیت دادن
وسبک شمردن نماز
 تتبع ونگـارش :

محترم  امــیـن الـدیــن « سعـیـدی – سعید افـغــانی »

مــدیـــر مطـالعات سـتراتــــیـژیک افـغـان و مسؤل مرکز کلتوری

دحـــــق لاره- جرمنی

خـوانـنـدۂ  محـتـرم!

نماز یکی از ماشین ها و محرک اصلی واساسی اعمال عبادی در دین مقدس اسلام بشمار می اید. مسلمانیکه به نماز اهمیت قایل باشد، با تمام قوت وصلابت گفته میتوانیم که او با سایر عبادات هم اهمیت قایل بوده و به ادای آن ارج و احترام قایل است.

مسلمانیکه نماز برایش بی اهیمت باشد، باید در مورد این انسان حکم کرد که همچو انسانها سایر عبادت را نه تنها انجام نمی دهد و یا هم اگر انجام هم میدهد، آنرا به نیت صحیح بجـاء نیاورده و در صورت خلل در نیت فایده ای چندانی از همچو عبادت  بدست نه اورده و حتی صحت ان مورد سوال جدی قرار میګیرد.

نماز از جملهء عباداتی است که قرآن عظیم الشان برآن تأکید بیشتر نموده ، بنابر مهم بودن این عبادات است که کلمۀ نماز ومشتقات آن بیشتر از ( ۹۸ ) بار در قرآن عظیم الشان تذکر یافته است.

نماز روح شخصی مسلمان را به مبدا هستی بخش مرتبط و متصل می کند و با این ارتباط روح و جان انسان را زنده، با نشاط و آرام نگاه داشته، و او را برای انجام سایر وظایف و رسالتهای فردی و اجتماعی آماده می سازد.

خواندن وبجا آوردن نماز برای یک شخص مسلمان علاوه بر آنکه انجام یک دستور و یک وجیـبـﮥ الهی بشمار میرود، خود مانع از انجام بسیاری از اعمال زشت، ناپسند ومانع پیوستن انسان به سایر گناهان میگردد.

اگرقرار باشد که احکام و تعالیم اسلامی را در جه بندی نمایم ، با تمام وضاحت در خواهیم یافت که مقام ومنزلت نماز در بالاترین وبا منزلت ترین مقام از احکام الهی قرار دارد. مسلم است که در مقام انجام عمل به هر یک از دستورات الهی باید به جایگاه مقام ومنزلت آن توجه کامل ودقیقی به عمل آید.عدم رعایت مقام ومنزلت عبادت نماز به معنا اینست که از اهمیت بزرگی که پروردگار با عظمت ما به این عبادت داده است در نظر خود می کاهیم .این کاستن وعدم رعایت می‌تواند شامل عدم اجرای وادای این عبادت در وقت وزمان تعین شده  آن باشد. شرع اسلامی زمان را برای ادای نماز معین ومشخص نموده است. ترجیح دادن به امور غیر ضروری در وقت نماز ، همه این امور در نهایت به تضییع و یا تضعیف حکم الهی می‌انجامد، که این حالت مانع برکات و اثرات آن حکم در زندگی انسان میگردد. الهی ما را به انجام عبادات کما حقه قادر بساز.

 آمین یارب العالمین

 

۲ پاسخ به “کم اهمیت دادن وسبک شمردن نماز”

  1. admin گفت:

    آمین ، تشکر از جناب محترم آقای الحاج امــیـن الـدیــن « سعـیـدی – سعید افـغــانی » مقاله عالیست. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. امین الدین سعیدی گفت:

    استاد محترم مهدی بشیر جهان سپاس از لطف همیشگی شما

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما