۲۴ ساعت

30 اکتبر
۲دیدگاه

افغانستان؛ میدان جنگ و مصیبت

تاریخ  نشر  یکشنبه  نهم   عقرب   ۱۳۹۵ –  ۳۰  اکتوبر  ۲۰۱۶ – هالند

افغانستان؛ میدان جنگ  و مصیبت

نوشتۀ : محترم جاوید عبید

جنگ افغانستان جنگی چند وجهی و چند جانبه است، به همین دلیل نمی توان به آسانی آن را درک و تفسیر کرد. پای بازیگران زیادی اعم از منطقه و جهان در این جنگ دخیل شده است.

همین که می گویند جنگ افغانستان جنگ نیابتی است، به نظرم رسا ترین تعریف برای این جنگ می تواند باشد. از یک طرف طالبان با حمایت های علنی و غیر علنی کشورهای مثل پاکستان، روسیه، چین و برخی کشورهای آسیای میانه قرار دارند و از طرف دیگر دولت افغانستان است که به حمایت امریکا، هند و کشورهای غربی در این جنگ قرار گرفته است.

مافیا و تجارت مواد مخدر را نیز نباید از یاد برد که بخشی از جنگ فعلی افغانستان محسوب می شود. اما چیزی که در این جنگ نیابتی چهره آشکار دارد، قربانی شدن مردم افغانستان است که همه روزه بار فاجعه جنگ را تحمل می کنند.

در این جنگ قربانی اصلی مردم اند که کشته، زخمی و آواره می شوند. افزون براین ها موجودیت مفسدین، ستون پنجمی ها، اختلافات درون حکومتی، بی اعتمادی ملی، تنش های قومی، زبانی، مذهبی و حزبی نیز بار این جنگ مصیبت بار را چندین برابر کرده است.

هنوز سوال های زیادی در ذهن ها باقی است. داعش چگونه وارد افغانستان شده و حمایت گران آن کیست؟ سیاست های دوگانه کشورهای نظیر امریکا، انگلیستان، عربستان و ایران را در این جنگ چگونه می توان توضیح داد؟

به نظر می رسد که کشورهای مختلفی افغانستان را میدان نبردها و اختلافات خود کرده اند و از جوّموجود به نفع خود استفاده می برند.

افغانستان با چنین وضعیتی هر قدر هم که از جامعه جهانی پول دریافت کند به نتیجه نخواهد رسید چون به گفته عوامآفتابه خرچ لحیم می شود.یعنی آن چه را که می گیریم مجبوریم در جای دیگر پس بدهیم.

جاوید عبید

 

۲ پاسخ به “افغانستان؛ میدان جنگ و مصیبت”

  1. admin گفت:

    عبید عزیز ، تشکر از نوشته تان. واقعا کشور ما را یک تعداد وحشی های و جنایتکار ان به دستور باداران خارجی شان و بی کفایتی دولت وطنفروش و حشت ملی ع و غ به میدان جنگ و خونریزی مبدل ساختند. به امید یک صلح وامیت دایمی در کشور . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

  2. جاوید عبید گفت:

    تشکر آقای بشیر همیشه موفق باشید.
    تا زمانی که جاسوس های داخلی نظام ریشه کن نشود آمدن صلح در افغانستان ناممکن است.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما