۲۴ ساعت

16 آگوست
۱ دیدگاه

آهنگ آخرین بازمانده مشروطیت

تاریخ نشر یکشنبه ۲۵  اسد ۱۳۹۴ –  ۱۶ آگست  ۲۰۱۵ هالند

Asif-Ahang

images1

آهنگ آخرین بازمانده مشروطیت که به همرزمانش پیوست

***************

دوستنان محترم و گرامی  لطفا نظر  ها و مراتب همدردی   تانرا در قسمت دیدگاه های صفحه ۲۴ ساعت بنویسید تا همیشه محفوظ باشد .

با عرض حرمت

مهدی بشیر

**************

با تاسف اطلاع یافتم که مورخ نامدار فصل ها و آخرین نماد مبارزه علیه استبداد و بیداد گری ، تنها باز مانده مشروطیت ، آزادی خواه نستوه ، فرزند رنج ها و ستم ها ، زنده یاد استاد محمد آصف آهنگ داعی اجل را لبیک گفته و در دیارغربت در کشور کانادا به رحمت حق پیوستند .

زنده یاد استاد محمد آصف آهنگ در خانواده فاضل و دانشمند درست ۹۰ سال پیش پا به عرصه وجود گذاشت . پدر گرامی اش محمد مهدی خان چنداولی از مبارزان  معروف ضد استبداد و استعمار بود که در دوران بیداد گری حکومت محمد نادر بالای دار رفت و به شهادت رسید.

گرچه استاد محمد آصف آهنگ با انکه پدرش را در راه وطن و مردم از دست داده بود اما راه آن بزرگ مرد را پیشه کرد و به مبارزان  آزادیخواه پیوست و همرزم محمودی وغبار و جویا و فرهنگ و دیگران شد.

زنده یاد استاد محمد آصف آهنگ درصحنه های سیاست آن روزگار کشور حضورمستمر داشت . تاریخ پارلمان افغانستان نام ایشان را منحیث یکی از وکلای مطرح شهر کابل آن ایام هرگز از یاد نخواهد برد.

آهنگ روان می نوشت و با توانایی سخن می گفت.از ایشان اثار مهمی در راستای تاریخ معاصرکشور باقیست که تعدادی از آنها به زیرچاپ رفته و در دسترس است و جمعی از آنها اقبال چاپ را تا کنون نیافته است که امید روزی طبع گردد.

درگذشت نا بهنگام زنده یاد استاد محمد آصف آهنگ را خدمت خانم گرانقدر و دانشمند ایشان پروفیسور استاد پروین آهنگ و فرزندان عزیز آن مرحوم آقایان کاوه آهنگ ، رتبیل آهنک و دیگر اعضای خانواده منورشان و همچنان همه آزادی خواهان و فرهنگیان گرامی کشور تسلیت عرض نموده ، صبر برای بازماندگان و اجر و مغفرت برای آن مرحوم در محشراز خداوند کریم استدعا دارم .السلام علینا و علی عباد الله الصالحین . روانش شاد باد

 استاد علی الهادی مدنی

 استرالیا

 

یک پاسخ به “آهنگ آخرین بازمانده مشروطیت”

  1. admin گفت:

    اینجانب به نمایند گی از سایت ۲۴ ساعت و همکاران قلمی آن ، یگانه سایت فرهنگی کشور مراتب تسلیت و همدردی خود و خانواده را نسبت وفات زنده یاد استاد آصف فرهنگ ، آخرین بازمانده مشروطیت در کشور به خانواده محترمشان بخصوص محترمه و دانشمند گرامی پروفیسور استاد پروین آهنگ و فرزندان عزیز آن مرحوم ، اقارب ، دوستان ، دانشمندان و فرهنگیان کشور ازصمیم قلب تقدیم میکنم برای شاد روان استاد آصف محترم طلب رحمت مغفرت و به بازماندگان شان صبر جمیل آرزو میکنم . روحشان شاد و جنتها نصیب شان و یاد خاطرات شان گرامی باد و تشکر از جناب آقای استاد علی الهادی مدنی از کشور استرالیا. شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما