۲۴ ساعت

26 سپتامبر
۲۱دیدگاه

۲۴ ساعت یا سایت شما هفتساله شد

تاریخ نشر جمعه ۲۶ سپتامبر ٢٠١۴ هالند

سالروز هفتسالگی 24 ساعت

با عرض سلام و ادب به دوستان عزیز و گرامی ، خواننده گان محترم ، فرهنگیان ، قلم بدستان و همکاران دوستداشتنی سایت ۲۴ ساعت ودوستان فیسبوکهای ۲۴ ساعت !

از همه اولتر آغاز هفتمین بهار نشراتی سایت شما را به یکایک تان تبریک و تهنیت عرض نموده امیدوارم به کمک و رهنمایی های شما بتوانم ۲۴ ساعت را یکی از بهترین سایت  ها ی بیرون مرزی بسازم.

همانطور که اطلاع دارید بنده  نظر به علاقه ایکه به مسایل فرهنگی کشور داشتم و دارم  اضافه از دو دهه عمرم را وقف کار های نشراتی و فرهنگی در روز نامه  های معروف کشور چون  انیس ، هیواد ، سرباز ، سا لنامه افغانستان بطور رسمی  بحیث عضو هیآت تحریر ، سکرتر مسؤول ، آمر چاپ و معاون اول سکرتر مسؤول و مدیر مسؤول مجله دکمکیانو انیس یگانه مجله کودکان و نوجوانان افغانستان و همچنان بطور موقت یا غیر رسمی  در جراید ملی چون  ترجمان ، آزادی و چند جریده دیگر وظیفه  اجرا نمودم  که باورود یکتعداد تفنگسالاران و یا به اصطلاح مجاهدین و نظر به دلایلی مانند هزاران هموطن عزیزم مجبور به ترک وطن شدم و در غربت  هم نتوانستم از کار های فرهنگی بدور بمانم  و تقریبآ ۱۴ سال است که در یکی از مؤسسا ت نشراتی در کشور هالند ایفای وطیفه مینمایم و ازتاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۷ یعنی  هفت  سال قبل در چنین روزی تصمیم به تآسیس سایت اینترنی ۲۴ ساعت گرفتم  که به کمک و رهنمایی های یک تعداد از دوستان ،نویسنده گان ، شاعران و فرهنگیان در این راه قدم برداشتم و این سایت را تقدیم عزیزان نمودم.

باید گفت که خوانندگان محترم و فرهنگیان عزیز تصمیم  بنده را  مورد تشویق و استقبال  گرم قرار دادند و در مدت کمی به تعدا د خواننده گان و همکاران سایت ۲۴ ساعت افزوده شد و خواننده گان و همکاران  زیادی را از اکثر کشور های جهان  به خصوص از کشور عزیز ما  دور خود جمع کرد که با فرستادن مقالات جالب ، اشعار زیبا ،کارتون های عالی و مطالب خواندنی و همچنان  رهنمایی های مفید این سایت را یاری رساندند و همیشه پیشتیبان آن بودند ، .امیدوارم که سالهای سال به کمک و رهنمایی های این عزیزان سایت ۲۴ ساعت را همچنان پا بر جا و مستحکم نگهداریم .

هموطنان عزیز همانطور که هفت  سال قبل در سرلوحه اولین روز نشر ۲۴ ساعت نوشتم و بازهم  آنرا تکرار میکنم که  :

۲۴ساعت نشریه انترنتی مستقل و بیطرف بوده و به هیچ یک از گروهها و سازمانهای سیاسی در داخل و خارج از کشورارتباط نداشته و هدف آن خدمت به تمام مردم کشور عزیز و دوستداشتنی ما افغانستان بوده و است و بدون هر نوع عقده های شخصی ، تعصبات زبانی، قومی ، مذهبی ، منطقوی ، نژادی و سلیقوی در مقابل هرنوع بی عدالتی ها ، ظلم ، جرم و جنایت مبارزه نموده وبه کمک هموطنان عزیز ، فرهنگیان وقلم به دستان گرامی در این راه به پیش خواهد رفت.

باید علاوه نمود که یکی از ویژه گیهای  خاص سایت  ۲۴ ساعت این است که  طی شش سال گذشته توانسته به تعداد اضافه از ( ۸۰۰۰)  مطلب جالب و خواندنی را از نویسنده گان ، شاعران ، پژوهشگران و قلم بدستان محترم از اکثر نقاط جهان به نشر برساند که فکر میکنم  که هیچ نشریه ایی اینقدر مطلب را نشر نکرده است .  همچنان طی دوسال ګدشته  اضافه از (۱۱۵۰۰) تن از خواننده گان و علاقمندان ۲۴ ساعت دید گاه ها و نظریات سودمند خود را در مورد مطالب نشر شده ابراز نموده اند که جای خوشی است و این  اعتماد مردم است و میبینند که  آنچه ۲۴ ساعت  در سر خط کارش قرار داده و در این مدت  به آن پابند  بود ه و است .

۲۴ ساعت نشریه فرهنگی بوده  و حق اولویت را به مسایل فرهنگی کشور  داده  نه به مسایل سیاسی و گروهی . زیرا مسایل سیاسی در کشور ما خسته کننده شده و به اصطلاح سیا ستمدار های ما  مردم را فریب میدهند. اما ناچار گاهی مجبور میشود در مورد مسایل سیاسی هم تبصره داشته باشد و چهره های واقعی آنها را به مردم معرفی میکند  چنانچه شما شاهد هستید که امسال برای مردم کشور عزیز ما سال خوبی نیود ،قرار گفته مقامات امنیتی اضافه ۱۵۰۰ پولیس و هزاران هموطن ما طی  حملات انتحاری و حوادث طبیعی به قتل رسیدند ، دزدی ، آدم ربایی ، تجاوز جنسی ، فساد اداری ، فقر و بیکاری همچنان ادامه  داشت و دارد ودر شش ماه گذشته در شش ولایت این کشور ۲۴۵ مورد تجاوز جنسی به زنان و کودکان صورت گرفته است.۴۰ مورد از سوی اعضای خانواده بوده و در ۶۵ مورد قربانیان تجاوز کودکان هستند. کسی به فکر این جنایتکار ها نیست .

در قوانین افغانستان، تعریف مشخصی از “تجاوز جنسی” وجود ندارد اما مجازات “زنای به عنف”، حبس طولانی مدت است.مجرمان حادثه پغمان هم به اتهام سرقت مسلحانه محکوم به اعدام شدند نه به جرم تجاوز جنسی.

 از همه بدتر حدود یکسال از آغاز انتخابا ت ریاست جمهوری گذشت که تا هنوز بصورت درست نتایج آن اعلان نشد ه است گاهی یکی دیکری را تهدید میکرد ،  زیرا انتخابت  مملو از تقلب بود و شما شاهد آن بودید که  در آن تعداد زیادی خود را کاندید کرده بودند که ۹۹ فیصد آنها جنایتکاران ، اختلاسگران ، دزدان ، تفنگسالاران و آدمکشان بودند  و اکثرآ به کمک کمیسیون نام نهاد انتخابات دست به تقلب و دزدی زدند و حتی صندون های رای را به نفع طرفداران خود  به صندوق هایشان انداختند و هیچکدام ۵۰ فیصد به اضافه یک رای را بدست نیاوردند . بالاخره دونفری که رای بیشتر را  به دست آورده بودند  به دور دوم راه یافتند . متاسفانه در دور دوم هم کمیسیون نام نهاد انتخابات با بدست آوردن پول و وعده های چرب شیرین با همکاری نماینده های کاندید ها  دست به تقلب زدند و هرکدام به نفع کاندید مورد نطر خود صندوق های خالی را پر کردند  تا سر و صدای هردو طرف بلند شد که فلانی تقلب کرده و با میانجیگری وزیر خارجه امریکا آنها مدت کمی خاموش شدند و هردو میخواستند رییس جمهور باشند و خوب میداند  که هردویشان  در تقلب دست داشتند و بالاخره بتاریخ ۲۱ / ۹ / ۲۰۱۴ با هم توافق کردند ولی نتایج اعلام نشد که کی بیشتر رای گرفته . امیدوارم که این توافقنامه پا برجا بماند و هدف شان خدمت به مردم باشد و کشوری را که ویران کردند دوباره با هم آباد سازند. از همه بدتر اکثر  ایشان که دست شان به خون مردم بیچاره ما آلوده بود و عوض اینکه محاکمه شوند تعدا د جانی و دزد دیگر را بحیث معاونان خود معرفی کردند  و آنها هم دست شان بخون هزاران هموطن بیگناه ماه آلوده است . چون اینها  فقط به فکر خود و جیب ها یشان بودند و هستند تا هرکدام  چند تا تعمیر چند منزله دیگر در کشو ر و خارج از کشور بخرند و به آن بیچاره های که در زیر چادر های تکه و پاره بروی زمین های نمناک با شکم های گرسنه میخوابند فکر نمیکنند.  و عاشق پول ، قدرت و چوکی اند . و مردم ما که متحد یکپارچه زندگی میکردند  آنها را با تعصبات زبانی، قومی ، مذهبی ، منطقوی  به جان هم انداختند تا رییس جمهور شوند .  رییس جمهور باید کسی باشد که تمام مردم افغانستان متحدانه  آنرا بپذیرند . امیدوارم که آنها واقعآ حکومت وحدت ملی را به وجهه حسن به پیش ببرند. و مردم را متحد سازند، همانطور که قبلا تمام مردم افغانستان باهم متحد بودند. طوریکه رسانه نوشتند داکتر عبدالله که تا دیروز احمدزی را بد میگفت و همچنان غنی احمدزی که عبدالله را متقلب میگفت پست های جدید را به هم دیگر تبریک کفتند . این که گفته اند: تو گل آقا بگو که من شیر آقا بگویم راست گفتند. امیدوارم همینطور گل آقا و شیر آقا با قی بمانند .همین مسئله باعث شده تا خط مشی نشراتی ۲۴ ساعت بیشتر مورد  توجه هموطنان و خواننده گان عزیز ما قرار گیرد که لازم است  با دیده قدر بدان نگریست و به آن ادامه داد.

دوستان عزیز و گرامی !

سایت ۲۴ ساعت و همکاران قلمی آن به تمام اقوام و قبایل افغان احترام داشته و از آزادی بیان حمایت کرده و میکنند و مطالبی که در آن نشر میشود عقاید نویسندگان محترم آن است و نظر ۲۴ ساعت نمیباشد .

نقطه دیگری را که باید به عرض برسان این است که بنده نسبت معاذیر صحی ، نمیتوانم مانند کذشته هر ساعتی که مطب تان رسید ایمیلم راباز کنم و مطلب را  نشر کنم . چون داکتر ها برایم توصیه کردند که فقط روز دو  ساعت اجازه دارم  پیش کمپیوتر بنشیم  و من هم از همۀ عزیزانیکه برایم مطلب میفرستند  خواهش میکنم  که کوشش کنند مطالب خود را تا ساعت  ۷.۰۰ شام یا ۱۹.۰۰ به وقت اروپا برایم بفرستند بنده کوششش میکنم  تا ساعت  ۹.۰۰  شام یا ۲۱.۰۰ همان شب تقدیم خواننده گان عزیز نماایم. این تصمیم سر از روز چهارشنبه اول اکتوبر ۲۰۱۴ عملی خواهد شد.

باید به عرض برسانم که بنده مجبور نیستم  که هرنوع مطلبی که برایم  میرسد آنرا نشر کنم . اگر مطلبی که به پالیسی ۲۴ ساعت برابر نبود از نشر آن معذرت میخواهم  و وقت  کافی هم برای پاسخ دادن آنها ندارم  . زیرا روزانه مطالب زیادی برای ۲۴ ساعت میرسد و بنده از ده مطلب  رسیده دوتا را انتخاب و نشر میکنم .همچنان باید مطالب رسیده را قبل از نشر مطالعه ودر باره نشر آنها تصمیم بگیرم .  هما نطور که قبلا گفتم بنده کار رسمی دارم  وروزانه  هشت ساعت در خارج از منزل کار میکنم و دوساعت هم رفت و آمدم میشود و زیاد خسته میشوم و همین باعث شد که فقط روز یک مرتبه مطالب عزیزان را نشر کنم آنهم بعد از اینکه از وطیفه می آیم و بعد از رفع خستگی  ایمیلم را باز میکنم  و در مورد نشر نوشته ها  تصمیم  میگیرم  و حق اولیت  را به مطالب کوتاه ومختصر میدهم .شاید مطالب طویل کمتر در زمانش نشر شود ، چون من فقط دوساعت با کمپیوتر سر و کاردارم  . از عزیزانیکه برایم مطلب میفرستند  احترامانه خواهش میکنم  که برایم ننویسند که این نوشته عاجل است و امروز باید  نشر شود . اگر چنین دستوری میدهند ، میتوانند به سایت های دیگر که منتظر مطلب اند بفرستاد تا نوشته شان عاجل نشر شود. من با احترام به این عزیزان به عرض میرسانم که تمام مطالب رسیده به سایت ۲۴ ساعت عاجل است و وقت نشر کردن آن مربوط به مدیر مسؤول است وبس.

۲۴ ساعت کمی و کاستی های زیادی دارد و همچنان وعده های زیادی هم به دوستان و خواننده گان خود داده ایم که متاسفانه نظر به عللی نتوانستیم آنها را تا کنون عملی کنیم .

۲۴ ساعت در دو سال گذشته بخاطر سرگرمی و رقابت سالم بین شاعران گرامی  مشاعره های را ترتیب و تقدیم هموطنان عزیز نمود که در آن شاعران زیادی اشتراک کردند و هموطنان و خواننده گان محترم به آنها رای دادند و در آخر به  سه تن که بیشترین رای را  دریافت کرد ه بودند برگ سبز گفته ورقی را بنام  تقدیر نامه  تقدیم آنها نمودیم .  بدبختانه در سال گذشته هم همین کار را کردم و تعداد زیاد شاعران عزیز شرکت کردند که متاسفانه بعضی از اشخاص برای بد نام کردن ۲۴ ساعت وارد سایت شدند که خوشبختانه بوقتش متوجه شدم و فورا رمز ورود به سایت را عوض کردم و در این وقت  بعضی از دوستان شاعر ما آزرده شدند  و مشاعره ما در یک فضای نیمه  از صمیمیت  به پایان رسید .

 اما امسال با عرض معذرت بطور مختصر و عادی یادی از سالروز تآسیس  ۲۴  نمودم و نخواهستم بازهم مشاعره را براه اندازم  در حالیکه ایمیل های زیادی از دوستان دریافت کردم که مشاعره فراموش نشود . من از تجربه سال گذشته پند گرفتم  که آرزدگی سال گذشته تکرار نشود و از مشاعره منصرف شدم . در حالیکه این یک رقابت سالم بود و موضوع برد وباخت در آن نبود و به نطر بنده کسانیکه در آن اشتراک نموده بودند همه برنده بودند و کسی  بازنده نبود و برای همۀ عزیزان برگ سبز ورفی بنام تقدیر نامه فرستادم .

در اخیر از آنعده دوستان  و هموطنان محترمیکه لطف کردند و به مناسبت هفتمین بهار نشراتی سایت ۲۴ ساعت  با نوشتن جملات و کلمات زیبا مرا قوت قلب و نیرو بخشیده اند و با ارسال پیام ها ، کارتهای مقبول ، ایمیل ها و تیلفونی هفتمین بهار نشراتی ۲۴ ساعت را تبریک گفته اند صمیمانه اظهار سپاس و امتنان مینمایم ، امیدوارم که همیشه خوش ، صحتمند ، خواننده و همکار ۲۴ ساعت باشند .

چی خوب بود که این عزیزان از کمی و کاستی های ۲۴ ساعت هم یاد مینمودند و با انتقادات سالم  و واقعی خود ، مرا رهنمایی میکردند . زیرا هیچکس خالی از اشتباه نیست و این شما هستید که میتوانید کسانی را که مرتکب اشتباه میشوند متوجه وراهنمایی نمایید.

از تمام نویسندگان محترم و شاعران گرامی  که بنا برملحوظاتی  که علت آنرا  نمیدانم  سایت ۲۴ ساعت ترک کردند صمیمانه تقاضا میکنم که لطفا مانند سابق همه با هم  دست به دست داده و در فضای پر از مهر و صمییمت در فرهنگسرای ۲۴ ساعت دور هم جمع شده ، حقایق  موجود و واقعیت های درون جامعه  را بدون کم و کاست بیان و از طریق سایت خود تان به گوش مردم و کشور عزیز ما افغانستان  برسانند و بخاطر بهبود وضع کنونی کشور چاره اساسی را جستجو و کشور را دوباره آرام ، آباد و سربلند سازید و در این باره مصدر خدمتی شوند.

موضوع مهمی را که بار ها  به اطلاع عزیزان رسانده و باز هم میرسانم اینست که تعدادی از عزیزان مطا لب  خود را از طریق PDF  ارسال میدارند و ما بار ها گفته ایم که از آنعده عزیزانیکه تازه به ۲۴ ساعت پیوسته اند و میخواهند با ماهمکاری قلمی داشته باشند صمیمانه تقاضا میشود تا  لطف نموده نوشته های خود را از طریق Word بدون دادن فاصله در قسمت راست صفحه شان زیر به زیر به شکلی که در سایت نشر میشود تایپ و از طریق ایمیل بنده ارسال نمایند و عکسهای شانرا جدا ګانه بفرستند و درغیر آن از نشر آن معذرت میخواهیم .

در اخیر بازهم منتظر نظریات و پیشنهادات شما عزیزان بوده ویکبار دیگر آغاز هفتمین  بهار نشراتی سایت ۲۴ ساعت را به همۀ تان تبریک میگویم ، امیدوارم که همیشه خوش ، صحتمند ، خواننده و همکار ۲۴ ساعت باشند . به امید صحت ، سلامتی و مؤفقیت شما و خانواده هایتان .

با عرض حرمت

محمد مهدی بشیر

 

۲۱ پاسخ به “۲۴ ساعت یا سایت شما هفتساله شد”

 1. عبداالروف رضایی گفت:

  تبریک! صد سال به این سال ها.

  • admin گفت:

   برادر گرامی آقای رضایی عزیز ، از لطف و حسن نظر تان جهانی سپاس . همیشه زنده وخواننده ۲۴ ساعت باشید. مهدی بشیر

 2. ادیبه صابر ساجدیار گفت:

  مبارک باد این پیروزی معنوی شما

  • admin گفت:

   خواهر عزیز خانم ادیبه صابر ساجدیار ، تشکر از حسن نظر تان . همیشه موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. پروین ناصری میرزایی گفت:

  برادر عزیز و همکار دیرینم اقای بشیر ،پیروزی تان را مبارک باد گفته ارزومندم که این افتخار خدمات تان را جاویدانی همه ما به
  تجلیل داشته باشیم.

  • admin گفت:

   خواهر محترم و گرامی خانم پروین جان ناصری ،ضمن عرض سلام تشکر از گذر تان به سایت ۲۴ ساعت و حسن نظر تان . همیشه زنده وسلامت باشید و خواننده و همکار سایت ۲۴ ساعت . مهدی بشیر

 4. بتول بشیر گفت:

  هفتمین بهار نشراتی سایت ۲۴ ساعت بشما و هموطنان عزیز و همکاران ګرامی تان مبارک.

 5. فرشته بشير گفت:

  تبریکات صمیمانه بنده رابه مناسبت هفتمین سالگرد سایت بسیارزیباى ٢۴ساعت بپذیرید براى شماوتمام دوستان عزیزتان آرزوى موفقیت روزافزون دارم ،وبه داشتن پدرچون شما افتخارمى کنم .

  • admin گفت:

   تشکر دختر عزیزم فرشته جان ، منهم بوجود چنین دختری افتخار میکنم. بتو هم هفتمین سالروز سایت ۲۴ ساعت مبارک . همیشه زنده ، سلامت و موفق باشید. مهدی بشیر

 6. دوکتور صلاح الدین سعیدي – سعیدافغاني گفت:

  ۲۴ ساعت کار تنویرى و فرهنکى بس عالى میکند. موفقیت هاى مزید شما را خواهانیم. تشکر

  • admin گفت:

   تشکر دوست محترم و دانشمند گرامی جناب داکتر سعیدی عزیز از حسن نظر تان . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 7. شهلا لطیفی گفت:

  شما سلامت بمانید جناب بشیر. دوست تان دارم دوست بزرگوار.

 8. خلیل زاده گفت:

  خدمات نیک وتوفیقات بیش از پیش را برای مدیر مسؤل سایت دوستداشتنی ٢۴ ساعت از بارگاه ایزد لایزال آرزو داریم

  • admin گفت:

   جهانی سپاس از حس نطر جناب حاجی صاحب خلیل زاده نسبت به سایت ۲۴ ساعت و گل زیبا شان . موفق وسلامت باشید . مهدی بشیر

 9. ودود فضلی گفت:

  جناب دانشمند کرامی مهدی بشیر هفتمین سالروز سایت وزین و مملو ازمطالب ارزنده و آموزنده و به دور هم آوردن نخبگان شعر و ادب و دیگر دانشمندان با ارج را که واسطه شده تبریک و تهنیت عرض میدارم. سلامتی شما ودوام سایت ۲۴ ساعت را از خداوند متعال استدعا مینمایم.

 10. admin گفت:

  دوست دانشمند و شاعر گرامی جناب آقای فضلی عزیز ، جهانی سپاس از پیام زیبا تان . امیدوارم همیشه زنده ، سلامت و همکار دایمی ۲۴ ساعت باشید. مهدی بشیر

 11. عزیزه عنایت گفت:

  صمیمانه ترین تبریکات خویش را بمناسبت هفتمین سالروز سایت مردمی و وزین ۲۴ ساعت تبریک گفته موفقیت های بیشتر از پیش را برای جناب محمد مهدی بشیر مدیر مسئول ، دیگر دست اندر کاران و همکاران قلمی ان ارزو دارم .
  مطلب نشر شده را خواندم بسیار پر محتوا و همه جانبه بود .
  از خداوند صحت و سلامتی برای شما خواهانم .

 12. admin گفت:

  تشکر خواهر گرامی از لطف و حسن نظر تان و پیام زیبا و گل مقبول تان . همیشته زنده وسلامت باشید. و به امید همکاری های بیشتر تان. مهدی بشیر

 13. بنده نیز تبریکات صمیمانه بدین مناسبت خدمت شما جناب محترم محمد مهدی بشیر مدیر مسئول و همه همکاران این سایت تقدیم داشته و از خداوند توانا صحت ،موفقیت و بهروزی برای شما و فامیل تان آرزو مندم ،امید روز و روزگار شما ، همکاران شما و همه دوستداران این سایت همرا با فرارسیدن هفتمین بهار اش بهارانه و لحظات مان با نو شدن اندیشه هایمان چون شگفتن شگوفه ها و گلها پر شگوفه باد! و به امید تحولات نیکو در این زندگی همه هموطنان گرامی .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما