۲۴ ساعت

07 جولای
۱ دیدگاه

جواب روزه دار درمقا بل دشنام

تاریخ نشر دوشنبه هفتم  جولای  ۲۰۱۴ هالند

الحاج امــیــن الـدیــن « سعـیـدی - سعید افـغــانی »

الحاج امــیــن الـدیــن « سعـیـدی – سعید افـغــانی »

جواب روزه دار درمقا بل دشنام
تتبع ونگارش  :
الحاج  امین الدین «  سعیدی
– سعید افغانی »
م
ـدیـر مرکز مطالعات ستراتیژیکی افغان و مسؤل مرکز فرهنگی دحق لاره  – جرمنی

مسلمان باید در جوهر خویش عفیف اللسان باشند ، داشتن این خصوصیت عالی اخلاقی  برای مسلمان اجازه نمی دهد که سخنان ناشایسته را چه در حالت عادی ونورمال و چه  در وقت غضب وقهر هم استعمال نماید .

در حدیثی متبرکه آمده است که :
حضرت عیاض(رضی الله عنه) روایت میکند: روزی به  حضرت محمد (صلى الله علیه وسلم) عرض کردم که ای رسول خدا ( صلى الله علیه وسلم): شخصی از قوم من دشنامم میدهد حالانکه او ازمن ضعیف تر است آیا از او انتقام بگیرم؟ حضرت نبی اکرم ( صلى الله علیه وسلم )  فرمود: آن دوشخص که به یکدیگر ناسزا میگویند دو شیطانی اند که به یکدیگر فحش و دروغ  میگویند .
نگه داری وحفظ زبان از سخنان بیهوده بخصوص در ماه مبارک رمضان  برمسلمان واجب میباشد.  
در آیات متعددی از   قرآن عظیم الشان ،پروردگار با عظمت ما با پیامبران، ملائکه، مؤمنان، عموم مردم و حتی با کفار و مشرکان، ادب در کلام را کاملاً رعایت می کند. به مؤمنان نیز هدیت دستور می دهد تا با دیگران زیبا سخن گفته و از به زبان آوردن گفتار زشت و بی ادبانه (حتی در مقابل کافران و ابلهان) دوری گزینند: «با مردم (به زبان) خوش سخن بگویید» و نیز می فرماید: «و به بندگانم بگو آنچه را که بهتر است بگویند، که شیطان میانشان را به هم می زند، زیرا شیطان همواره برای انسان دشمنی آشکار است.»
پس بر روزه دار ان محترم است تا  در طول زندگی خویش وبخصوص در ماه مبارک رمضان  ، از دروغ ،  غیبت ،  وسخن چینی و ناسزا گفتن ،  و دشنام دادن حضوری ویا به ادرس  اشخاص ، به شدت پرهیز کند ،  و زبان خود را در این ماه پر برکت  به ذکر الله و تلاوت قرآن عظیم الشان مشغول نماید .
پیامبر صلی الله علیه وسلم میفرماید :«  کسی که سخن زشت و ناروا ،  و عمل کردن به آن را رها نکند ، خداوند را به آب و غذا نخوردن وی نیازی نیست »
رسول اکرم ص می فرماید :«روزه سپر است .هرگاه روزه بودید .زبان را به دشنام و ناسزا گفتن و نادانی ,نگشایید . اگر کسی به او ناسزا گفت یا با وی در گیر شد پس در جواب بگوید من روزه ام ، من روزه ام».

 

 

یک پاسخ به “جواب روزه دار درمقا بل دشنام”

  1. admin گفت:

    استاد محترم جناب سعیدی عزیز ، مقاله زیبا و با معلوماتی را تقدیم خواننده گان عزیز نموده اید. طاعات و عبادات شما مورد قبول درگاه حق قرار گیرد. موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما