۲۴ ساعت

12 ژوئن
۱ دیدگاه

سردردومیگرن Headache & migraine

تاریخ نشر: چهارشنبه ۲۳  جوزا ( خرداد ) ۱۴۰۳ خورشیدی – ۱۲ جون ۲۰۲۴  میلادی – ملبورن – آسترالیا

      سردرد و میگرن       

 Headache & migraine

میگرن عبارت از یک نوع اختلال یا مشکل نورولوژیک بوده و در جمله سردردی های مزمن قرار دارد و یک نوع سردردی یکطرفه و نبض دار می باشد که با شدت خفیف ،متوسط ، وشدید تر نزد مریض احساس می گردد.

ما نمی توانیم که باهر نوع سردردی  به طرف میگرن فکر کنیم تنها در حالتی که سردردی مریض مدت ۴ روز دوام کرده و باعث تکلیف آن شده باشد . در این صورت بعد از سوال و جواب های عمیق از مریض فکر به میگرن می گردد. حال مریض در همچنین حالات از حملات مرض که به قسم دوره ای می باشد حکایت می کند. و می گوید که شروع درد ابتدا در نیم سر بوده و آهسته به تمام سر و پیشانی  هم سرایت می کند . سردردی ابتدا ماهیت ضربانی دارد که از یک روز الی سه روز دوام می کند . مرض میگرن  یک سلسله علائم سردردی  خاصی دارد  مانند تهوع  ،استفراغ ، بی اشتهایی ، پریده گی رنگ رخسار و یک اندازه تغییرات در خلق خو ، در پهلوی این عوارض مریض در مقابل نور و روشنی ، سروصدا محافل پر ازدعام خیلی ترس دارد . و اکثر محل های تاریک و بدون سروصدا را برای محل بود باش خود انتخاب می نماید. مریض یک اندازه مشکل در حس بینایی خود داشته و گاهی مناظر رنگرد ستاره مانند را احساس می کند  در همچو حالات در جمله کمک های اولیه طبی می توان از ماساژ های ملایم در شقیقه ها، پیشانی و وجه سر اگر کار گرفته شود کمی تاثیر گذارمی باشد. ضمنآ از طریق کمپرس های گرم و سرد بر روی پیشانی و قسمت پشت گردن اگر استفاده گردد کمی از شدت درد می کاهد .

این مرض در جنس مونث نسبت به مذکر بیشتر ملاحظه می شود آن هم اگر در سال  قطع عادت ماهانه نزدشان شروع شده باشد.

اسباب و علل

در این باره تا کنون کدام نتیجه درست بدست ما می باشد . حرف نطریه براین است که عملکرد مغز و افزایش حساسیت عروق خونی مغزبه شمول یک سلسله عوامل ژنیتکی را در مورد آن دخیل می دانند قرار تحقیقاتی که در سال ۲۰۲۱ انجام شد گفته اند که یکی از جمله اسباب مرض میگرن کمبود ماده مگنیزیم می باشد.

نخوردن یک سلسله عوامل که بنام محرکین سردردی های میگرن یاد میشوند آنها عبارت اند از خوردن انواع لبنیات مانند پنیر، ماست  ، شیر ودیگر انواع آن ،بوی عطر تنباکو  الکول ،بیر ،قهوه ،کافین ، سگرت ، ترشی ها. نخوردن آب زیاد .نداشتن خواب کافی واستراحت خوب ازدیاد فشارخون و کمی آن  دوری از هرنوع استرس واضطراب  واستفاده ننمودن از عینک ضد آفتاب به شمول قبضیت مداوم را می توان در جمله اسباب مرض میگرن حساب نمود .

انواع مرض میگرن

این مرض دارای انواع مختلف بوده که هر نوع آن نظربه شدت و ماهیت خود از یکدیگر فرق می شود.

درنوع  سردردی  که منشه آن میگرن نباشد می توانیم آن را به زودی معالجه نمائیم و با دادن ادویه های مانند پاراستامول ، ایپوپروفین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم  روز دو مرتبه و یا ناپروکسین ۵۰۰ میلی گرم روز دو بار می توانیم سردردی را تداوی  نمائیم  اما در نوع سردردی که  منشه آن تنشی باشد. اگربا این ادویه ها نتیجه نداد می توانیم از استامینوفن ۵۰۰ تا۱۰۰۰میلی گرم استفاده کرد که نتیجه خوب دارد .

یک نوع سردردی دیگر میگرن که منشه آن خوشه ای است  که باعث گشاد ساختن رگ های خونی مغز به علت ترشع سیرتونین و هیستامین است . در این نوع سردردی  درد در اطراف چشم ها هم احساس می گردد .

دراین نوع سردردی که  باعث سینوس های انفی می باشد به علت اینکه یک اندازه احتقات و تورم در محدوده ای انف می باشد باعث سردردی میگردد.

سردردی دیگری که نسبتا مهم است عبارت از سردردی است که باعث مرض مننژیسیت می باشد در این سردردی پوشش مغز و اطراف نخاع دچار یک نوع عفونت میکروبی می گردد که بهتر است مریض جهت تداوی به شفاخانه فرستاده شود زیرا در صورت تداوی مناسب بعدا بعضی پروبلم ها را برای مریض به وجود می آورد.

یک سلسله امراض  وخیم که منشه آن تومور های مغزی و یا سرطان های مغزی می باشد درصورت عدم تداوی عاجل آثارخیلی خراب و کشنده ای دارند . در نوع سردردی که به علت صدمه به سر یا جمجمه وارد گردیده باشد در همچو حالاتی به صورت عاجل به شفاخانه توسط آمبولانس انتقال و تداوی عاجل صورت بگیرد در غیر آن مرگ مریض به علت خون ریزی مغزی حتمی می باشد

 

به امید صحت و سلامتی هرچه بیشتر شما

دکتر علیشاه جوانشیر

سدنی _استرلیا

 

 

 

یک پاسخ به “سردردومیگرن Headache & migraine”

  1. admin گفت:

    جناب داکتر صاحب جوانشیر عزیز از مطلب زیبا و ارزنده ی تان ممنونم ، سعادتمند و کامگار باشید.
    باعرض حرمت
    قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما