۲۴ ساعت

10 دسامبر
۲دیدگاه

اهدای لقب اکادمیک ادبی (ملکهٔ شعر و ادب)

تاریخ نشر شنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۱– دهم  دسامبر  ۲۰۲۲ هالند

به تاریخ سوم دسامبر ۲۰۲۲ محفل با شکوهی در شهر اپلدورن کشور شاهی هالند به میزبانی اتحادیه افغانهای اپلدورن به سرپرستی محترم نصیر صافی برگزار شد، این مراسم به مناسبت اهدای لقب اکادمیک ادبی (ملکهٔ شعر و ادب) به محترمه داکتر صالحه واهب واصل شاعر، نویسنده و استاد ادب دری و متصدی صفحهٔ دستور زبان پارسی در مجلهٔ بانو تدویر گردیده بود که بیشتر از ۱۲۰ نویسنده، شاعر و ادیب و هنرمند در آن شرکت نموده بودند.

این لقب (ملکه شعر و ادب) از جانب اتحادیه سرتاسری هنرمندان افغان در ویریجینیای امریکا به اساس پیشنهاد محترم پروفیسورعنایت الله شهرانی رئیس اسبق دانشگاه کابل، بنیان گذار دانشگاه هنرهای زیبا و استاد پوهنتون در رشته های ادبی و هنرنقاشی، مبنی بر پرکار بودن و فعالیت های ادبی و هنری خانم واهب واصل صورت گرفته بود که از طرف ۲۵ ادیب، شاعر، هنرمند و نویسنده های  توانای افغان تأئید و تصدیق گردیده مورد اجراء قرار گرفت.

پروفسور عنایت الله شهرانی این لقب را در قالب یک تروفی کرستال که متن آنرا روی یک صفحه ای المونیم که با آب نقره مزین شده  بود حکاکی نموده به خانم واهب واصل اهداء نمودند. چون پروفیسور عنایت الله شهرانی نسبت ملحوظات صحی و سِنی از ویریجینیای امریکا  تشریف آورده نمی توانستند، لقب متذکره توسط خانم صالحه حکمت یوسفی که خودش را مادرمعنوی خانم واهب واصل معرفی کردند و در شهر استراسبورگ فرانسه زندگی میکنند، طی مراسم خاصی اهداء گردید.

به تعقیب آن جایزه ادبی دیگری که باز هم به رسم ارجگزاری از کارکرد های ادبی و هنری خانم واهب واصل تهیه و ترتیب گردیده بود از جانب اتحادیه افغانهای اپلدورن، به نام «الماس کاج» با متن زیبای لوح تقدیر به وی اهداء گردید.

بعد از آن سمبول بزرگ دوستی از جانب اعضای کمیسیون زنان اتحادیه انجمن های افغانها در هالند، علاوه بر ارجگزاری از کارکرد های خانم واهب، به مناسبت بدست آوردن دیپلوم دکتورای ادبیات پارسی و ارجگزاری از فعالیت های مسئولانهٔ وی در ده سال اخیر منحیث رئیس کمیسیون زنان با متن زیبای پارسی و انگلیسی به وی اهداء گردید.

در وهلهٔ اخیر این مراسم جایزهٔ‌ ادبی دیگری از طرف نهاد شورای زنان افغان در آرنهم به سر پرستی محترمه بانو سهیلا زحمت همچنان مبنی بر کارکرد ها و فعالیت های هنری و ادبی خانم واهب و کسب درجهٔ دکتورای ادبیات پارسی، به وی اهداء گردید.

همچنان پیام تبریکی و تهنیت از جانب محترم مهدی بشیر متصدی و صاحب امتیاز وبسایت ۲۴ ساعت که نسبت معاذیر صحی خود شان تشریف آورده نتوانستند، توسط  بانو شفیقه صدر شاعر و نویسندهٔ توانا به قرائت گرفته شد با محتوای زیر:

به نام خداوند جان و خرد

پیام تبریکی مهدی بشیر مسؤول سایت انترنتی ۲۴ ساعت

دانشمندان گرامی و فرهنگیان عالیقدر !

طوریکه اکثر شما با محترمه بانو صالحه واهب واصل  استاد ادب ” دری ” آشنایی دارید ، وی یکی از شاعران ورزیده و با استعداد کشور ، نویسندۀ مبتکر، داستان نویس  چیره دست ، نقاش، هنرمند و دیزاینر شناخته شده است که از آغازین سال تأسیس سایت  ۲۴ ساعت تا اکنون با ما همکاری قلمی داشته اشعار ، مقالات ، داستان ها و نقاشی های زیادی از وی در سایت ما به نشر رسیده است .

جای بسی افتخار است که بانو صالحه واهب واصل عزیز ما توانسته در کنار تحصیلات عالی تاسطح ماستری در افغانستان، در غربت همچنان به کسب ادامه تحصیلات بپردازد و علاوه بر رشته های مختلف تحصیلی در هالند، در این اواخر به طور آنلاین در دانشگاه تهران در رشتهٔ ادبیات غنایی پارسی نخست به سویهٔ ماستری و به تعقیب آن سویهٔ دکتورا را به اتمام رسانیده دیپلوم های آنرا به دست آورد.

بانو صالحه واهب واصل به تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۵ جایزۀ لقب «استاد ادب دری» را که توسط پوهاند سید خلیل الله هاشمیان زبان شناس اکادمیک و استاد پوهنتون کابل به اساس کار های ادبی و هنری که خانم واهب انجام داده و دارای ۴۴ اثر ادبی و ۱۰۰۰ دیزاین دیجیتال و بیشتر از صد تابلوی نقاشی و یک دیکشنری آنلاین میباشد، پیشنهاد گردید و از جانب ۱۶ دانشمند، ادیب، ملک الشعراء، و استادان زبان و ادب کشور در غربت منظور گردیده بود توانست در قالب تروفی کرستال از آن خود کند.

اکنون هم بانو صالحه واهب واصل  مشرف به اهدای لقب اکادمیک ادبی (ملکهٔ شعر و ادب) از طرف پروفیسور عنایت الله شهرانی رئیس اتحادیه هنرمندان افغان در ویرجینیای امریکا گردیده که یکی از افتخارات بزرگی نه تنها برای خود صالحه جان بلکه افتخار خانوادهٔ ادب و فرهنگ افغانستان در داخل و خارج از کشور است. بنده  به نمایندگی از همکاران وبسایت ۲۴ ساعت و خانوادهٔ خودم این موفقیت بسیار بزرگ را صمیمانه و از ته دل به صالحه جان گرامی تبریک عرض کرده، پیروزی های بیشتری برایشان درین عرصه و همه امور زندگی از خداوند منان خواهانم.

با عرض حرمت

مهدی بشیر

متصدی و مسئول وبسایت ۲۴ ساعت

به تعقیب آن پیام تبریکی و تهنیت هم از طرف محترم غوث الدین میر مسئول وبسایت اکیس و صاحب امتیاز مجلهٔ بانو  که خود شان نسبت ملحوظات فامیلی و راه دور حضور به هم رسانیده نتوانستند تو سط بانو پرنیان صدیقیان شاعر و نویسندهٔ موفق قرائت شد. با محتوای زیر:

ویانا پایتخت جمهوری اتریش ۲۹.نوامبر سال ۲۰۲۲

پیام تبریکی ادارۀ مجله بانو به مناسبت جایزۀ دکترای افتخاری

به خانم صالحه واهب واصل

ادارۀ مجلۀ “بانو” ناشر اندیشه های زنان افغانستان در اروپا، تفویض جایزۀ دکترای افتخاری از طرف “اتحادیۀ هنرمندان افغان در ویرجینا” را به خانم “صالحه واهب واصل” همکار قلمی مجلۀ “بانو” که از سال های مدیدی است به حیث همکار فعال و مدیر مسؤول با این مجله همکاری داشته اند و اکنون این جایزۀ نفیس را به دست آورده اند، این موفقیت بزرگ را شادمانه تبریک و تهنیت عرض می نماییم. یقینا که زحمات شان در عرصۀ ادبیات، هنر و فرهنگ جامعۀ ما به بهترین شکل ممکن نتیجه داده است.

بدیهی است در شرایطی که زنان در افغانستان به انزوا کشیده شده، حقوق و آزادی هایشان سلب گردیده و از نعمت سواد و فراگیری علم و دانش، هنر و اشتراک در فعالیت های اجتماعی و سیاسی بی بهره مانده اند، اهدای چنین جوایزی به زنان افغان در سطح بین المللی نشان دهندۀ این است که  می توان توانایی را در زنان افغانستان باور داشت و این را از درخشان ترین موفقیت های زنان در عرصۀ هنر و ادب و فرهنگ دانست.

 امیدواریم هر قدمی که برمی دارند ایشان را به موفقیت های بیشتر نزدیک سازد و در تمامی امور زندگی همچنان با پشتکار و موفقیت گام بردارند و با تعهد و اجرای خدمات شایسته و ارزنده نقش بارزشان را در قبال فرزندان وطن ایفا نمایند.

با احترام

غوث الدین میر به نمایندگی هییت رهبری  مجلۀ “بانو” ناشر اندیشه های زنان افغانستان در اروپا

این محفل که از ساعت ۵ عصر آغاز و به ساعت ۱:۰۰ شب خاتمه یافت، شامل بخش های بسیار دلچسپ ذیل بود:

گویندگی با گردانندگی بانو ناهید احمدزاد و محترم سلیمان لمر، دکلمه اشعار واهب به صدای خانم سامیه اصیل شاعر و گرداننده موفق تلویزیون افغان تایم و محترمه فوزیه اسدی .

سخن رانی ها توسط محترم نصیر صافی، محترم حسین ریاض، محترم فرید سیاوش، محترمه صالحه حکمت یوسفی و محترم نعیم وردودجی، بانو فوزیه میترا و بانو نادره وردودجی.

غذای گرم افغانی و موسیقی ناب ،غزل کلاسیک به آواز زیبای استاد نصرت جاوید و آهنگ های زیبای از اشعار خانم واهب واصل به صدای آواز خوان جوان و محبوب کشور متین جان عثمانی.

ناگفته نماند که این محفل با شکوه خاطرات ماندگاری را در اذهان اشتراک کنندگان خویش  به جا گذاشت.

۲۴ ساعت

 

۲ پاسخ به “اهدای لقب اکادمیک ادبی (ملکهٔ شعر و ادب)”

 1. admin گفت:

  یکبار دیگر تبریکات صمیمانه خود و همکاران عزیز سایت ۲۴ ساعت رابه محترمه بانو صالحه جان گرامی تبریک عرض کرده، موفقیت های بیشتری را درین عرصه و همه امور زندگی از خداوند منان برایش خواهانم. مهدی بشیر

 2. قیوم بشیر هروی گفت:

  منهم به نوبهء خودم صمیمانه ترین تبریکاتم را خدمت خواهر گرامی ام بانو صالحه جان وهاب واصل تقدیم نموده ، مؤفقیت روزافزون شانرا تمنا دارم.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی
  ملبورن – آسترالیا

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما