۲۴ ساعت

07 آوریل
۸دیدگاه

از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی

تاریخ نشر پنجشنبه ۱۸ حمل  ۱۴۰۱ – هفتم  اپریل  ۲۰۲۲ هالند 

 حکایت ۳۱۳

فرار از مهمان

تا کی گوئی   که   اهل   گیتی

در هستی   و   نیستی   لئیمند

چون تو طمع از جهان بریدی

دانی  که  همه  جهان  کریمند

« ؟ »

مروان بن ابی حفصهء شاعر ( ابوالهندام مردوان بن ابی سلیمان بن یحیی بن ابی حفصه متولد در سنه (۱۰۵) و متوفی بسال ۱۸۱ یا ۱۸۲ ) شخصی ممسک بوده و از بخل و امساک او حکایاتی نقل کرده اند و از آن جمله میگویند ! یک شب هیثم بن عدی از یمامه بر مردوان بن ابی حفصه وارد شد و چون ابن ابی حفصه ناچار بود که او را در خانه فرود آورد اطاقی برای او خالی ساخت و او را در آن جای داد و خودش از بیم آنکه مبادا مهمان از او آب و نان و خوردنی بخواهد از خانه بیرون شد وبجای دیگر رفت.

هیثم که باخلاق دوست خود مطلع بود بعد از چند انتظار از خانه بر آمد و ببازار رفت و هرچه لازم داشت خرید و بخانه بازگشت و چون مردوان هنوز مراجعت نکرده بود شعری حسب حال سرود و بر دیوار خانهء ابن ابی حفصه نوشت که ترجمهء آن بدین قرار است .

مهمانی که امشب آمده است ضررش بتو نرسید زیرا نان خود را می خورد.

ای کسی که طاقت مهمان نداشتی و خانه را باو واگذاشته ای مهمان تو توشهء شب خود را یافته است و چه خوش باشد که تو مهمان مهمان خود شوی !

ادامه دارد… 

 

۸ پاسخ به “از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی”

 1. admin گفت:

  باز هم یکی دیگر از حکایات جالب کتاب هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی تالیف شاد روان استاد علی اصغر بشیر هروی را که برادر گرامی ام قیوم جان از شهر ملبورن آسترالیا آماده نموده تقدیم شما خوانندگان محترم سایت ۲۴ ساعت و دوستان عزیز فیسبوک های آن مینمایم . مهدی بشیر

 2. عبدالله هروی گفت:

  حکایت زیباست . روح استاد بشیر بزرگوار شاد و یادش گرامی. تشکر از شما برادر عزیز

 3. برهان الدین سعیدی گفت:

  سلام علیکم برادر دانشمند محترم مهدی « بشیر » صاحب !
  حکایت شماره «۳۱۳ » بنام « فرار از مهمان » دانشمند فرزانه شاد روان استاد بزرگوار علی اصغر« بشیر هروی » صاحب را با نهایت علاقمندی خواندم و از آن حظ و لذت بردم .
  الهی در این ماه مبارک رمضان ؛ روح استاد بزرگوار هروی صاحب را شاد داشته و جنت برین را نصیب شان بگرداند و همچنان برای شما برادر معظم و فامیل محترم خیروبرکت استدعا دارم.
  بااحترام
  برهان الدین « سعیدی »

  http://www.said-afghani.org/seite-makalat/ustad-bashir-herawi-25.09.2011/hakaeate-%20313%20-%2007.04.2022%20Bashir%20Herawi.pdf

  • admin گفت:

   طاعات و عبادات تان قبول درگاه حق ،جهانی سپاس از دوست دانشمند و گرامی جناب برهان الدین سعیدی مدیر مسوول سایت زیبا مولانا داکتر سعید افغانی که باز هم مانند همیشه لطف نموده این حکایت را هم در ارگان نشراتی صلح و تفاهم مولانا داکتر سعید افغانی نشر نموده اند . بنده از دوستان و علاقمندان عزیز سایت ۲۴ ساعت تقاضا میکنم که حتما با مراجعه به این سایت دهها مطلب آموزنده را از زنده یاد مولانا سعید افغانی و دیکر نویسنده گان محترم آن مطالعه نمایند. مهدی بشیر

 4. عبدالهادی رهنما گفت:

  روح استاد عالی مقام و فرزانه روزگار را جاودانه شاد آرزومندم

 5. قیوم بشیر هروی گفت:

  مهدی جان عزیز ممنونم از زحمات قابل قدرتان که همیشه بدوش میکشید ، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات تان دراین ماه مبارک روح پدر عزیز ما را شاد وخشنود می طلبم.
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی
  ملبورن – آسترالیا

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما