۲۴ ساعت

17 فوریه
۳دیدگاه

شیخ الرئیس ابوعلی سینا بلخی

تاریخ نشر پنجشنبه  ۲۸ دلو ۱۴۰۰ – ۱۷ فبروری  ۲۰۲۲ هالند

اسمش ابو علی حسین بن عبدالله بن سینا می باشد،ابن سینا یکی از دانشمندان معروف،حکیم توانا،طبیب حاذق،فلیسوف،منطق دان،روانشناس بوده درعلم نجوم،جغرافیا،زمین شناسی،ادبیات و موسیقی نیز مهارت های خوبی داشت.

در سال ۳۴۰ هجری در نواحی شمال کشورما افغانستان(بلخ) تولد شد. پدرش از اهالی بلخ بود و در دیوان دستگاه سامانیان کار میکرد.

مادرش ستاره نام داشت و از اهالی افشنه بود،پدرش در جوانی از بلخ عازم بخارا شد و به عنوان مامور مالیات در دربار نوح بن منصور اجرای وظیفه میکرد.

بو علی سینا در سن ۱۵ سالگی قرآنکریم،اصول دین،صرف و نحو،ادبیات و معانی را بخوبی آموخت و در سن ۱۸ سالگی به تمامی علوم مروجه عصر خود آشنایی کامل پیدا کرد.

در رشته طبابت زمانی به اوج شهرت رسید که،مریضی نوح بن منصور پادشاه را تشخیص و موفقانه تداوی نمود.

که به پاس این خدمت او علاوه از اینکه محبوب دل ها گردید،کلید کتابخانه سلطنتی خود را در اختیارش گذاشت که خیلی در معلومات علمی وی مفید واقع شد.

سلطان محمود غزنوی که از شهرت،مقام و علمیت ابن سینا آگاه شد،از ابن سینا دعوت نمود که به غزنی بیاید و ازجمله درباریان خاص وی گردد، اما ابن سینا به علت اینکه عهد سلطان محمود غزنوی یک دوره مخصوص انکشاف ادبیات هنری و صنایع ظریفه بود و سیروتکامل علوم و فنون مروجه آن عصر را متوقف ساخته بود با خود اندیشید که نمی تواند در چنین شرایطی با سلطان محمود و همکارانش هم عقیده گردد بناً دعوت سلطان محمود را، نپذیرفت.

که همین مسئله باعث خشم و غضب محمود غزنوی گردید، و همه درباریان او در صدد آزار و اذیت ابن سینا بر آمدند.

ابن سینا که شرایط را برای خود در زادگاهش(بلخ) ذیق دید،مجبوراً ترک وطن اصلی خود نموده و رهسپار دیار بیگانه گان گردید، ومدت ها به قسم مهاجر و آواره گاهی در بخارا و زمانی در دیگر مناطق سمت شمال به زندگی خود ادامه داد، تا آنکه به خدمت علاوالدوله پادشاه شهر «رِی» آمد و شاه از او استقبال خوبی نمود.

و در جمله درباریان محبوب خود جایش داد و حتی تا چوکی وزارت را به او داد.

نوت: بوعلی سینا بلخی در حدود ۲۳۸ جلد کتاب و رساله های مختلف علمی را نوشته که همه آنها به زبان های مختلف جهان ترجمه و به چاپ رسید،اولین اثر علمی وی «المجمع» و اثر دیگرش کتاب «شفا» می باشد، که شامل ۴ قسمت است:منطق،طبیعیات،ریاضیات و الهیات.

و در باره علم طب ۱۴ اثر نهایت ارزش مند جهانی دارد،که مهمترن آنها القانون می باشد،این کتاب در ۵ جلد نگاشته شده و ار اناتومی – پتالوژی بصورت مکمل معلومات طبی داده است.

برعلاوه درباره امراض مختلف مانند: ملاریا،سرطان،چیچک و مرض طاعون نظریات نهایت ارزشمند را داده است که تا آن زمان کسی به آن امراض اصلاً معلومات نداشتند.

کتاب القانون بوعلی سینا بلخی در کشور های اروپائی شهرت جهانی دارد و اکثر طبیبان اروپائی حتی تا قرن  ۱۶ و ۱۷ از آن استفاده می کردند.

نقطه مهم اینکه اکثر آثار بو علی سینا بلخی به زبان عربی نوشته شده زیرا زبان مروجه همان عصر بود.

اما یک سلسله رساله ای وی مانند: رساله نبض،رساله دوعدل،رساله پادشاهی،رساله اکثیر،دانشنامه علایی،ظفرنامه و طلسمات فارسی خود را به زبان مادری خود(دری) به رشته تحریر در آورده که به ذات خود در این جاه یکنوع مبارزه علمی و هوشیارانه برضد نفوذ و تسلط زبان عربی می باشد.

که در این مورد عدۀ زیاد تنگ نظران و متعصبان همان دوره بوعلی سینا را توهین،تحقیر و اذیت می کردند، اما این راد مرد توانا راهی را که برای خود انخاب کرده بود، آنرا دایماً با شجاعت و مردانگی ادامه میداد.

نوت:اهمیت جهانی این راد مرد بزرگ جهان از این معلوم می گردد،که مؤسسه  یونسکو ملل متحد همه ساله مراسم یاد بود و بزرگ داشت او را به وجه احسن برگزار می نمایند.

بو علی سینا را در تاریخ طبابت و دوا سازی بنام ملک الاطبا یاد می نمایند،و طب اسلامی درعصروی به اوج شهرت جهانی خود رسیده بود.

کتاب القانون او در قرن ۱۶ میلادی اضافه از ۲۰ بار تجدید چاپ شد.

این کتاب که درباره علم طبابت نوشته شده و در حدود ۷۰۰ سال در بزرگترین مراکز علمی اروپا تدریس میشد و در سال ۱۹۷۳ در شهر نیویارک آمریکا تجدید چاپ شد، برعلاوه در تمامی جهان،اکثر شفاخانه ها و مراکز علمی طبی به اسم بوعلی سینا نام گذاری شده.

بالاخره بوعلی سینا بلخی بعد از ۱۴ سال زنده گی کردن در شهر اصفهان در همدان در سال ۴۲۷ هجری  وفات کرد و در همان شهر به خاک سپرده شد، روحش شاد!

بااحترام:

داکتر علیشاه – جوانشیر

 

۳ پاسخ به “شیخ الرئیس ابوعلی سینا بلخی”

  1. admin گفت:

    مطلب جالب و معلومات عالیست . درود به جناب محترم داکتر علیشاه جوانشیر. مهدی بشیر

  2. عنایت الله بصیر گفت:

    روح شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا شاد . موفق باشید جناب دکتر صاحب علیشاه جوانشیر

  3. محمد جان مهجور گفت:

    معلومات ارزنده و مفید بود درود

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما