۲۴ ساعت

19 آوریل
۱ دیدگاه

 Cobalamin یا Vitamin B12

تاریخ  نشر  دوشنبه  ۳۰ حمل  ۱۴۰۰ –  ۱۹ اپریل ۲۰۲۱ هالند

 • این ویتامین از جمله ویتامین های محلول در آب بوده تحمل حرارت، نور،مواد اسیدی و قلوی را ندارد و به سرعت تخریب میگردد. زیرا دارای یک ساختار مهم در بین دیگر انواع ویتامین های گروه B میباشد.

 • این ویتامین در مغز استخوان ها موجب تولید سلول های قرمز خون میگردد که در صورت کمبود آن تولید سلول های خون کاهش می‌یابد. این ویتامین در سیستم عصبی یک نقش بسیار مهم و حیاتی برای تولید DNA و RNAدر تشکیل لوله های عصبی جنین را دارد و در پیشگیری از نقایص مادر زاتی جنین در داخل بطن مادر رول نهایت مهمی را دارا میباشد بضاعا خانم های حامله برای رشد و نموء طفل خود در سه ماه اول حمل به ویتامین B12 شدیدا ضرورت دارند که اگر با فولیک اسید یکجا گرفته شود نتیجه بهتر میباشد. فقدان ویتامین B12 باعث اختلال در جذب آن میباشد و جذب آن در وجود توسط رودها ی کوچک یا (ایلیوم) صورت می‌گیرد.
 • مقدار نورمال ویتامین  B12در داخل دوران بین pimoi 740تا ۱۸۰ میباشد و کهن سالان روزانه ۳ میکرو گرام را ضرورت حتمی دارند زیرا با افزایش سن معده اسید کمتری ترشح می‌کند. قرار یک احصائیه در آمریکا از هر سه نفر کهن سال بالای ۶۰ سال یک نفر از کمبود B12 شاکی میباشد. علایم کمبود ویتامین B12‌‌
 • کمبود ویتامین B12 نظر به اینکه سطح کاهش آن تا چه اندازه است فرق می‌کند. علایم سریری و کمبود B12 قرار ذیل است: احساس خستگی، ضعف عمومی و عضلاتی،  احساس سرگیجه، پریدگی رنگ رخسار، احساس مرمر و سوزن زدن در دست ها و پا ها، کم رنگ شدن زیر لب و داخل چشم قسمت پلک ها،موجودیت خطوط موازی بالای ناخن ها و ضمنا فرورفتگی در وسط ناخن، سقط های مکرر جنینی و نا باروری ها، کم کاری غده تیروئید، موجودیت زخم‌های خورد و متعدد در دهن،نوک زبان و گوشه های آن و کنار لب ها، بوی بد دهان، قبضیت های معند. احساس دو بینی، تاریکی دید، ترس از روشنی،کاهش‌ فشار خون و احساس نفس تنگی را می‌توان یاد آور شویم. در کنار تمام این عوارض مریض دارای یک سیستم معافیتی ضعیف بوده و زود زود مصاب سرما خوردگی میگردد و از صرفه های خشک و بی موجب شاکی میباشد که حتی با گرفتن آنتی بیوتیک باز هم بهبودی حاصل نمی کند. این نوع اعراض زیاد تر در نزد کهن سالان بالای سن ۶۰ تا ۶۵ زیاد تر دیده‌ می‌شود. اگر فقدان ویتامین B12 برای یک مدت دوام دار نزد مریض موجود باشد، در این صورت هورمون هموسیستئین در داخل دوران خون با آن یکجا شده و باعث انسداد رگها و عروق میگردد که انذار خوبی ندارد و به مغز و سایر قسمت های سیستم عصبی یک سلسله مشکلات را بوجود می‌آورد.
 • نوت: شایع ترین دلیل پایین بودن سطح ویتامین B12 در سراسر جهان را یک نوع اختلال خود ایمنی پرنیسیوس میباشد که یک نوع اختلال مزمن بوده و از کمبود ویتامین B12 بوجود می‌آید. بدن انسان بدون ویتامین B12 قادر به تولید گلبول های قرمز نمی باشد. کم خونی که از فقدان ویتامین B12 بوجود می آید بنام کم خونی پرنیسیوس انیمیا یاد می‌گردد که این نوع زیاد تر از دیگر انواع کم خونی ها به مشاهده می‌رسد.
 • نوت: منابع مهم که میتوان ویتامین B12 را از آن بدست آوریم عبارتند از ماهی، صدف ،گوشت گاو و گوسفند، جیگر و سبزیجات که برگهای کلان دارند، سمارق، حبوبات مانند عدس و لوبیا، نخود،  پسته،  بادام،  چهار مغز و تخم آفتاب پرست، شیر ، ماست،  تخم مرغ، شیر سویا، و تمام سریال های که با شیر از طرف صبح گرفته می‌شود.، زیرا هم حاوی آهن مواد معدنی،  مینرال ها و ویتامین B12میباشند. در قسمت تداوی گرفتن زرقیات نسبت به تابلیت مفاد بیشتر دارد ودر صورت که از طریق تابلیت استفاده می گردد حد اقل برای سه ماه آن هم تحت‌ نظر پزشک معالج گرفته شود بهتر است.
 • تبصره: آن عده مریضی هایی که کهن سال میباشند و برای تداوی خود از ادویه های انتی اسید به قسم دوام دار استفاده می‌نمایند یا اینکه جهت کاهش وزن خود عملیات معده را گذشتند اند نسبت به دیگران بیشتر به کمبود ویتامین B12 مصاب می باشند.

با احترام داکتر علیشاه جوانشیر متخصص امراض داخله

سیدنی – استرالیا.

 

یک پاسخ به “ Cobalamin یا Vitamin B12”

 1. admin گفت:

  جناب محترم داکتر علیشاه جوانشیر جهانی سپاس از معلومات تان .
  مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما