۲۴ ساعت

07 فوریه
۱ دیدگاه

ویتامین D یا کلسیفرول :

تاریخ  نشر یکشنبه  ۱۹ دلو   ۱۳۹۹ – هفتم   فبروری ۲۰۲۱ هالند

این ویتامین از جمله ویتامین های  محلول در چربی است که نقش عمده حیاتی را در قسمت رشد و نمو، استحکام استخوان بندی ها در بدن دارد.

اعراض کمبود آن زیادتر در نزد اشخاص سال بالای ۵۰ تا ۶۵ ساله ها دیده میشود. مانند لق شدن دندانها زود افتادن و فرسوده شدن آنها، ضعف ماهیچه‌های عضلاتی، ضعف حافظه، افسرده گی و استرس، مشکلات روحی وروانی، مشکل در برخاستن از حالت نشسته بودن دردهای مبهم در نواحی کمر، پشت، شانه، ستون فقرات، چوکات حوصله، سردردهای مبهم و کم خونی رامتوان یاد آور شویم.

قرار یک احصائیه دقیق در حدود ٪۲۰ افراد کهن سال و ٪۱۵ طبقه نوجوانان را در حال حاضر فعلا از کمبود این ویتامین شاکی میباشند. ضمنا از کمبود این ویتامین یک سلسله امراض قلبی و عایی، تنفسی، مرض پارکنسون، سرطان های پرستات ، رحم و تخمدان ها ، آرتروز های مفصلی، افزایش فشار خون،  افزایش کلسترول، افزایش وزن، استومالاسی، نرمی استخوان که زیادتردر نزد اطفال به مشاهده مرسد، استوپوروزس و کوتاهی قد را می توان یاد آور شویم.  فعلا در حدود یک میلیارد نفر در سطح جهان از کمبود این ویتامین شاکی میباشند. لمت نورمال ویتامینD در معاینه خون بین۴۰ تا۸۰ نانو گرام میباشد.

در تحقیقی که در این تازگی‌ها به نشر رسیده به طور واضح گفته شده که کمبود ویتامین دی می‌تواند روند مرض کرونا را خصوصاً نوع Covid 19 را تشدید نماید.

زیرا مطالعات علمی نشان داده که داشتن مقدار کافی این ویتامین سیستم خود ایمنی W.B.C.وجود را تقویت می‌کند و مانع سرایت امراض باکتریایی و ویروسی میگردد.

نوت: در صورت که مقاومت سیستم خود ایمنی نزد مریض کم باشد در این صورت چانس مبتلا شدن به امراض مختلف مانند توبرکلوز،  انسداد مزمن ریوی و عفونت های ویروسی در طرق تنفسی میگردد که فعلا در جهان در حال گسترش است و زیادتر اشخاصی را مبتلا می‌سازد که دارای سیستم معافیتی ضعیف میباشند و مخصوصا طبقه کهن سالان را بناعا کوشش شود که دارای سیستم قوی خود ایمنی باشیم. سیستم خود ایمنی یا مقاومت عمومی وجود را کره ویات سفید خون یا W.b.c.ها تشکیل می‌دهند که در حال نورمال تعدادشان بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ میباشند که در حقیقت قوماندان های وجود به مقابل ویروس ها میباشند،  خصوصا در این ایام که ویروس کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است، این قوماندان ها که بنام های نیتروفیل ها لنفوسیت و دو نوع دیگر آنها میباشند خاصیت بلع نمودن یا فاگسیتوز را دارند خصوصا در  مقابل ویروس کرونا و نوع جدید آن بنام کوید ۱۹ که فعلا در سراسر جهان در حال گسترش است در صورت که سیستم خود ایمنی در نزد شخص قوی‌ و زیاد باشد با وجود اینکه ویروس در داخل وجود میگردد فورا توسط عملیه فاگسیتوز بلع شده و نمی‌گذارند که در وجود فعالیت کند، اما در صورت که سیستم خود ایمنی قوی نباشد که این موضوع زیاد تر در نزد اشخاص کهن سال دیده میشود که انذار بسیار خراب دارد. انتشار ویروس کرونا از طریق سرفه،  عطسه،  بغل گرفتن‌، روبوسی ها ، عدم رعایت فاصله در حدود یک نیم تا دو متر وعدم استفاده از ماسک از شخص مصاب به دیگری سرایت می‌کند. اعراض ابتدایی آن عبارتند از سرفه، عطسه زدن ها، درجه حرارت بلند ۳۸ تا ۳۹ درجه، گلون دردی، درد های عضلاتی و حالت بی حالی میباشد.

یگانه طریقه که میتوان سیستم خود ایمنی بدن را تقویت کرد داشتن مقدار نورمال ویتامین Dمیباشد. خصوصا در این ایام که قرنطینه رویکار می‌باشد، باید حد المکان ویتامین را از طریق جذب شدن آن از نور شعاع آفتاب مجانا بدست آوریم زیرا ویتامین D3 راسا از طریق تماس و قرار گرفتن در زیر شعاع آفتاب حاصل می‌شود و لازم است که بدن تا اندازه برهنه باشد تا قسمت هایی از بدن در معرض شعاع آفتاب قرار گیرد. این قسمت ها عبارتند از، دست‌ها تا سر حد شانه ها، پاها و پشت. زمان قرار گرفتن در کشورهای گرم قبل از ساعت ۱۰ و بعد از ساعت ۲ بهد از ظهر میباشد. اما در کشورهای که ابر آلود و بارانی و سرد است این مدت زمان بیشتر گردد و باید هفته سه مرتبه اجرا شود. ضمنا کسانیکه  در محیط های سر بسته، خانه های سایه رخ و طبقه اناث نسبت داشتن حجاب اسلامی از شعاع آفتاب زیادتر استفاده نمایند که با این میتود ساده و مجانی میتوانند در حدود ٪۹۰ کمبود ویتامین Dخود را تکمیل نمایند. ضمنا از کپسول های ویتامینD تابلیت های کلسیم و مگنیزیم و همچنان از تابلیت های Zinc و ویتامین های B.E.A.C اگر استفاده نمایند می‌توان خطر مرض کرونا و کوید ۱۹ را از جان خود دور سازند.

نوت: کمبود ویتامین Dزیادتر در نزد اشخاص کهن سال بمشاهده مرسد. ضمنا اشخاصی که ادویه های ادرار آور، کورتیزون ها یا ادویه های ضد اسید معده میگرند،  نزد آنها اکثرا کمبود ویتامین Dموجود میباشد که در نزد این اشخاص علاوه بر مصاب شدن زیاد به کوید ۱۹ ضمینه مساعد شدن به مرض M.S را نیز مهیا می سازد.

با احترام داکتر

محترم داکترعلیشاه جوانشیر متخصص امراض داخله

سیدنی استرالیا

 

یک پاسخ به “ویتامین D یا کلسیفرول :”

  1. admin گفت:

    جهانی سپاس از جناب محترم داکتر علیشاه جوانشیر و معلومات عالی شان. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما