۲۴ ساعت

10 آوریل
۱ دیدگاه

سهم و نقش زنان در مذاکرات صلح

تاریخ نشر چهار شنبه ۲۱ حمل ۱۳۹۸ –  دهم  اپریل ۲۰۱۹ هالند

محترمه خانم دکتور عالمه

***************

دوستان عزیز قلم بدستان گرامی  !

این مطلب را چند روز قبل خواهر عزیز و همکار گرامی ما محترمه پوهندوی شیما غفوری از « ناب » انتخاب و از سایت ۲۴ ساعت و دیگر قلم بدستان و سایت ها  تقاضا نمودند که آنرا نشر و به اشتراک بگذارند . بنده به تقاضای ایشان لبیک گفتم و انرا تقدیم شما عزیزان نموده ام .

باید علاوه نمایم که نیمی از پیکر جامعه افغانستان زنان اند و آنها هم در مقابل مردان حقوق مساوی دارند. ولی ارگنشینان وطنفروش و یا زن ستیز ها ، و دولت وحشت ملی و کمسیون به اصطلاح  شورای عالی مصالحه افغانستان در مورد نقش زنان کشور ما آنطور که لازم بود عمل نکردند و در  هیاتی که قبلا تعین شده بود از جمله یازده تن سه نفر آن زنان بودند که یکی از آنها محترمه خانم دکتور عالمه که یکی  از  فعالان  واقعی و سرشناس  حقوق زنان کشور ما بود که این خاین ها نام این خانم را حذف نمودند و دوی دیگر که حتما از فامیل های خود این و طنفروش ها است در جایشان باقی مانده اند.

بنده از تمام دانشمندان و نویسنده گان و حامیان حقوق زنان میخواهم که خاموش ننشیند و دولت و حشت ملی و برادران طالبان وحشی را مجبور نمایند تا محترمه خانم دکتور عالمه را دو باره عضو این هیآت  به اصطلاح صلح شود و در جایگاه اش قرار بگیرد .

با عرض حرمت

مهدی بشیر

************

سهم و نقش زنان در مذاکرات صلح

فراخوان «ناب»

نباید اجازه داد تا نقش و جایگاه زنان در مذاکرات صلح تضعیف شود

انتخاب از  : محترمه پوهندوی شیما غفوری

فهرست ترکیب پیشنهادی هیات مذاکره کننده گان با طالبان که در رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهد در آن برخلاف ترکیب قبلی هیات تعیین شده توسط حکومت، نقش محدودتری برای زنان در نظر گرفته شده است.

در هیات تعیین شده توسط حکومت ۱۱ تن شامل بودند که سه تن از آنان زن بودند. در فهرست پیشنهادیی که باید توسط رهبری شورای عالی مصالحه تصویب گردد ، شمار اعضای هیات دو چند هیات قبلی است، و اما در آن تنها نام دو زن به چشم میخورد.

در این فهرست نام خانم دکتور عالمه که از شمار فعالان سرشناس و راستین حقوق زنان است، حذف گردیده است.

«ناب» همه فعالان حقوق زنان و حقوق بشری، جامعه‌ی مدنی و روشن‌فکران و شخصیت‌های ترقیخواه را فرامیخواند تا برای تأمین حق مسلم زنان برای داشتن نقش موثر در مذاکرات صلح، دادخواهی نمایند.

کاهش نقش زنان در مذاکرات صلح، نه تنها پذیرفتنی نیست، ‌بل نشانهٔ‌ هوشدار دهنده یی است که اگر در مقابل آن سکوت نماییم، میتواند نتایج و پیامدهای خطرناکی برای حقوق زنان و در مجموع حقوق بشری و مردمسالاری داشته باشد.

به باور ما نه تنها دکتور عالمه باید در ترکیب این هیات شامل ساخته شود، بل حد اقل سی درصد ترکیب هیات به شمول معاون رییس هیات از میان زنان آگاه ،‌ دانشمند و با تجربه که در راه تأمین حقوق زنان مبارزه کرده باشند، انتخاب شوند.

« تاب »

 

یک پاسخ به “سهم و نقش زنان در مذاکرات صلح”

  1. admin گفت:

    تکرار :
    بنده از تمام دانشمندان و نویسنده گان و حامیان حقوق زنان میخواهم که خاموش ننشیند و دولت و حشت ملی و برادران طالبان وحشی را مجبور نمایند تا محترمه خانم دکتور عالمه را دو باره عضو این هیآت به اصطلاح صلح شود و در جایگاه اش قرار بگیرد .
    با عرض حرمت
    مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما