۲۴ ساعت

22 نوامبر
۲۱دیدگاه

پدر هر گز فراموش نمیشوی

تاریخ نشر پنجشنبه  اول قوس  ۱۳۹۷ – ۲۲ نوامبر  ۲۰۱۸–  هالند

بیاد بود از سی و هفتمین سالروز وفات پدر عزیز ما

استاد بشیر هروی 

******

پدر هر گز فراموش نمیشوی

تقدیم کننده : محمد مهدی بشیر

دوستان محترم و فرهنگیان گرامی !

در سحرگاه اول قوس سال ۱۳۶۰ خورشیدی پدر بزرگوار ما زنده یاد استاد علی اصغر بشیر هروی  پس از ادای نماز صبح در کنار کاغذ و قلمش مقاله ای را که همان شب تحت عنوان ( ریش ببرک در اختیار بریژنف ) برشته تحریر در آورده بود و میخواست نشر کند ، مطالعه و بعدآ این  وصیت نامهء  و دو رباعی را سرود ه بود که پیامی است به هموطنان عزیز ما :

وصیت نامه

ای ملت آزادهء افغان ستان

ای شسته برای حفظ دین ، دست از جان

پروا مکن از دشمن گمراه چو هست

یار تو خدا و رهنمایت قرآن

رباعی ها

گر دوست به دشمنم فروشد ، غم نیست

ور خصم به کشتنم بکوشد ، غم نیست

من بچهء انقلابم ، از چشمهء خون

از هر رگ گردنم بجوشد ، غم نیست

*****

از پرچمی و خلقی و روس ناپاک

گردیده  مبدل  به  جهنم  این خاک

برخیز و از این بدگهران پاک بساز

کشور را ای ملت  صاحب ادراک

 ودر غربت سرای کشور ایران در شهر تهران داعیــﮥ اجل را لبیک گفت وجان به حق  تسلیم نموده و به دیار ابدی شتافت إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون . و فردای آنروز در بهشت رضا در شهر مشهد مقدس بخاک سپرده شد . روح شان شاد ، یاد و خاطره هایشان گرامی باد.

امروز پنجشنبه اول قوس سال ۱۳۹۷ خورشیدی مصادف است به سی و هفتیمن سال وفات پدرعزیز  ما که بعد از کودتای هفت ثور ۱۳۵۷ و تحولات  سیاسی در کشور مانند هزاران هموطن ما مجبور به ترک کشور گردید و روانه کشور ایران شده و در آنجا مسؤولیت دونشریه فرهنگی هموطنان ما را به عهده گرفت و تا ساعتی که زنده بود دست از مبارزه برنداشت وهرگز سرتسلیم دربرابر زر و زور و تزویر فرود نیاورد و برای مردم و کشورش شجاعانه نوشت .

 اکثر دوستان ، دانشمندان ، نویسنده گان و  بخصوص فرهنگیان عزیز ما میدانند و یا شنیده اند که وی شخص ادیب، شاعر، نویسنده، مؤرخ، محقق، منجم و طنز نویس مشهور کشور بود که از وی  تآلیفات و تتبعات زیادی به یاد گار مانده که بصورت کتابهای مستقل چاپ شده اند و همچنان تعدادی از آثار شان به علت مشکلات اقتصادی ، کم توجهی حکومات سابقه و بی  فرهنگ و سر انجام بعلت به درازا کشیدن جنگ و مصیبت ها در وطن و با ورود به اصطلاح مجاهدین خاین به کابل و شروع جنگهای تنظیمی و چور وچپاول خانه ها و ادرات دولتی ، آثار فرهنگی کشور توسط بعضی از این بی فرهنگها، نوشته های پدرم هم مانند هزاران آثار تاریخی و فرهنگی کشورما یا به سرقت رفته و یا هم توسط این دشمنان فرهنگ مردم سوختانده شده و تعدادی هم درآرشیف ملی و کتاب خانه عامه کابل موجود است ، زیرا شاد روان استاد بشیر قبل از ترک کشور تعداد زیادی ازکتاب و آثار نشر شده و نشده خود و مقالاتی که در سیمینار های داخلی و خارجی خوانده بود، برای استفاده هموطنان بخصوص فرهنگیان و جوانان به اختیار ایشان گذاشت که هر یک از این آثار از ارزش خاصی بر خورد دار اند و متاسفانه بدسترس ما نیست که آنها را برای استفاده هموطنان  عزیز نشر نماییم .
پدر گرامی ما سالها در مطبوعات افغانستان خدمت  نموده است.

وی اضافه از ۵ سال مسؤولیت جریده ( ترجمان )  یگانه نشریه پر تیراژ ادبی ، انتقادی و اجتماعی کشور را به عهده داشت که یکی از معروفترین جراید طنز کشور بود .

 چندین سال در مجله ژوندون ، روزنامه انیس و بعضی از روز نامه های دیگر ایفای وطیفه نموده ومدت پنج سال هم منجم رسمی کشور  و مدتی در دانشگاه کابل افتخاری تدریس نمود و آخرین و ظیفه اش هم  در آرشیف ملی افغانستان بود ه است .

به امید روزی که ما بتوانیم آثار چاپ نشده اش را از آرشیف ملی و کتابخانه عامه بدست بیاوریم و آنها را چاپ کنیم .

در خانمه ضمن عرض تسلیت به جامعه فرهنگی و ادبی کشور ، خانواده های بشیر ، دوستان و اقارب ، روح  پدر گرامی  ما استاد بشیر هروی و تمام پدران محترمیکه  در کنار خانواده هایشان نیستند شاد میخواهم و یاد شانرا گرامی.

پدر هر گز فراموش نمیشوی

با عرض حرمت

محمد مهدی بشیر

 

۲۱ پاسخ به “پدر هر گز فراموش نمیشوی”

 1. admin گفت:

  تکرار ضمن عرض تسلیت به جامعه فرهنگی و ادبی کشور ، خانواده های بشیر ، دوستان و اقارب ، روح پدر گرامی ما استاد بشیر هروی و تمام پدران محترمیکه در کنار خانواده هایشان نیستند شاد میخواهم و یاد شانرا گرامی. مهدی بشیر

 2. احمد خالد عزیز گفت:

  استاد گرامی وبزرگوار جناب بشیر صاحب خداوند متعال قبله گاه مغفور و مرحوم تان بزرگ مرد ادیب و شاعر توانا کشور ما را مغفرت و بهشت برین جایشان باد .

  • admin گفت:

   برادر محترم آقای احمد خالد عزیز ، ممنون شما ، خداوند پدر گرامی شما را هم بیامرزد و جنتها نصیب شان. شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. عبدالرشید آشتی گفت:

  خداوند استاد گرامی را بیامرزد.خاطرات استادماندگار است. خدمت آقای مهدی بشیر ورضاجان بشیر وسایر اعضای فامیل محترم تسلیت عرض مینمایم.

  • admin گفت:

   ممنون جناب محترم آقای آشتی عزیز ،روح رفته گان عزیز شما هم شاد و جنتها نصیب شان. شما زنده و سلامت باشید. مهدی بشیر

 4. عاشور ناطقی گفت:

  خداوند رحمت کند تسلیت عرض می کنم.

 5. Mohammad Ebrahim Mirzad گفت:

  انالله واناالیه راجعون
  خدا رحمت کند مرحوم مغفور شادروان استاد على اصغربشیر را، فقدان اورا به جامعه فرهنگیان کشور وخانواده محترم شان تسلیت عرض میکنم .
  روحش شاد ، یاد وخاطره اش گرامیباد !

  • admin گفت:

   تشکر برادر محترم آقای میرزاد عزیز ، خداوند عزیزان از دست رفته شما را هم مغفرت کند . مهدی بشیر

 6. عبدالله هروی گفت:

  برادر محترم آقای محمد مهدی بشیر ، تسلیت عرض میکنم ، روح استاد بشیر هروی شاد ، جایش همیشه خالیست.

 7. برادر گرامی آقای بشیر!
  هر که آید به جهان اهل فنا خواهدبود
  آنکه پاینده وباقیست خدا خواهد بود
  خداوند استاد علی اصغر بشیر وهمه اموات مارا که دور ازوطن درعالم غربت این دهر فانی راترک وبه جهان باقی شتافته اند غریق رحمت بی منتهای خویش گردانیده وهمه بازماندگان شان را صبر جمیل واجر جزیل عنایت فرماید.
  مرد نیکو نام نمیرد هرگز
  مرده آنست که نامش به نکوئی نبرند. با احترا م داکتر حیدری

  • admin گفت:

   برادر بزرگوار جناب آقای پوهنوال داکتر حیدری عزیز !
   تشکر از حسن نظر تان. روح رفته گان عزیز شما هم شاد و یاد و خاطره هایشان گرامی باد . مهدی بشیر

 8. درمحمد وفاکیش گفت:

  روان بزرگ مرد تاریخ فرهنگ افغانستان را شاد و به فرزندان و فامیل محترم شان که به حق وارث نیکو نام دانش و خدمات بزرگ فرهنگی قبله گاه بزرگوار شان اند طول عمر و سعادت دایمی را از خداوند تمنا دارم

  • admin گفت:

   ممنون دوست دانشمند و گرامی جناب وفاکیش عزیز ، شما به سلامت باشید . روان همه رفته گان شاد و جنتها نصیب شان

 9. برادران عزیز و دانشمند و شاعر هر یک محمد مهدی جان بشیر و قیوم جان بشیر هروی را بابت ۳۷ مین سال روز وفات دانشمند و طنز نویس و نویسنده و شاعر و منجم و مؤرخ مرحوم علی اصغر بشیر هروی و اعضای خانواده بشیر هروی تسلیت و صبر میگویم از ایزد منان برایشان جنت فردوس استدعا دارم روح شان شاد و یادشان گرامی باد
  انالله و انا الیه راجعون

  مرحوم بشیر هروی سالیان متمادی در خدمت مردم خویش قرار داشت به خصوص سالیان که جریده طنزی ترجمان را با یاری شهید عبدالرحیم نوین انتشار میدادند . مقالات انتقادی و طنزی جناب هروی طرفداران خود را داشت . خوب به یاددارم اگر به غرفه فروش روزنامه ها دیر میرسیدیم از جریده ترجمان خبری نبود همه آناً به فروش میرسید.
  مرحوم هروی برعلاوه مصروف و مشغولیت در جریده ترجمان ، اثاری متعددی را تحقیق و پژوهش نموده اند که تعداد آنها امروز به دسترس مردم ما قرار دارد از جمله :
  حالات پیر هرات، هزار و یک حکایت تاریخی و ادبی، خمیر خان، کلیات سنایی، شاهراه تورغندی هرات قندهار، سیری درملک سنایی، شیوه داستانسرایی امیر خسرو دهلوی، اندیشه های پیر هرات را میتوان نام گرفت . در پهلوی آن دهها مقالات دیگر در مجلات ژوندون ، آریانا و مجله ادبی هرات و مجله هرات و …. انتشار یافته است .
  یکبار دیگر اتحاف دعا بر روان مرحوم علی اصغر بشیر هروی نموده و ارزومندم جوانان از اثار و نوشته هایشان استفاده مزید نمایند .یادشان گرامی باد

  • admin گفت:

   برادر محترم ودانشمند گرامی جناب استاد شاه محمود محمود ، جهانی سپاس از حسن نظر تان. خداوند رفته گان عزیز شما را هم مغفرت و روحشان شاد. شما همیشه زنده وسلامت باشید که ما مقالات پژوهشی و معلوماتی تانرا مطالعه نماییم .

 10. فریده کریمی گفت:

  ادمین محترم سایت ۲۴ ساعت آقای محمد مهدی بشیر!
  ۳۷مین سال وفات پدر گرامی تانرا تسلیت میگویم . روحشان شاد و یاد شان گرامی

  • admin گفت:

   ممنون خواهر عزیز محترمه فریده کریمی ، تشکر از شما. همیشه زنده باشید. مهدی بشیر

 11. قیوم بشیر هروی گفت:

  درود بر برادر عزیزالقدرم مهدی جان گرامی ! منهم به نوبه خود فرا رسیدن سی وهفتمین سالروز درگذشت پدر عزیز ما را خدمت شما ، خانوادهء محترم تان و همه فرهنگیان سرزمین ما تسلیت عرض نموده ، روح شان را شاد و خشنود می طلبم و از خداوند بی نیاز سلامتی وطول عمر پربار برای شما آرزو میکنم.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 12. قیوم بشیر هروی گفت:

  من هم از طرف خود و خانواده از حضور با صفای همه عزیزان صمیمانه تشکر نموده و از خداوند متعال میخواهم تا روح رفتگان همه ما را غریق رحمت بیکرانش بگرداند.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما