۲۴ ساعت

13 نوامبر
۶دیدگاه

صد شاعر معاصر هرات

تاریخ نشر سه شنبه ۲۲ عقرب  ۱۳۹۷ – ۱۳ نوامبر  ۲۰۱۸–  هالند

صد شاعر معاصر هرات

گرد آوردنده : محترم استاد ولی شاه بهره

نوشتۀ : محترم قیوم بشیر هروی

    در میان  آثاری  که طی سال های اخیر به زیور چاپ آراسته  شده  می توان  کتاب ( صد شاعر معاصر هرات ) را  بعنوان یکی از بهترین ها درین راستا نام برد.

این اثر گرانسنگ که با زحمات شبانه روزی و مداوم جناب استاد ولی شاه بهره این دوست فرزانه ، آگاه و با درکم جمع آوری و به زینت چاپ آراسته شده است ، بتاریخ سوم ماه اکتوبر سال جاری در هوتل ارگ در جمع بیش از ۲۵۰ تن از شاعران ، نویسندگان و علاقمندان ادب رونمایی شد .

از آنجاییکه اینجانب نسبت گرفتاری ها و مشغولیت های کاری در آن ایام از صفحه رخنما بدور بودم نتوانستم از این مؤفقیت جناب بهره مطلع شوم ، همانا بتاریخ بیست و هشتم اکتوبر با پیامی که از جانب ایشان دریافت نمودم از چاپ این اثر با ارزش و اینکه اسم اینجانب نیز در جمع صد شاعر معاصر هرات درج این کتاب شده بر مسرت من افزود.

جا دارد قبل از همه از زحمات قابل قدر این دوست گرانمایه اظهار سپاس و امتنان نمایم و از خداوند بی نیاز مؤفقیت های مزید ایشان را در عرصه های مختلف ادبی – فرهنگی آرزو نمایم.

در مورد کارها و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی جناب بهره لازم است بدانیم که فعالیت های ایشان در ولایت باستانی هرات بدون وقفه جریان داشته و ایشان یکی از افتخارات سرزمین ما بخصوص دیار پیر هرات می باشند. و اما در مورد کتاب صد شاعر معاصر هرات آنچه را بعنوان شناسنامه کتاب می خوانیم چنین است:

نام کتاب : صد شاعر معاصر هرات

گردآورنده : ولی شاه بهره

حروف چینی : احمد مختار بهره

طرح جلد و برگ آرا : شمس الدین احراری

ناشر: الحاج احمد شاه فقیری رئیس بنیاد اجتماعی فقیری

چاپ : انتشارات رسالت – هرات

تیراژ : ۲۰۰۰ جلد

سال چاپ : ثور ۱۳۹۷ خورشیدی

و اما پیشگفتار این اثر چنین آغاز شده است :

هرات کبیر، یا همان نگین خراسان کهن دیروز و قلب تپندهء عرفان ، فرهنگ ، ادب و هنرافغانستان امروز ، از قرن ها بدین سو ، زادگاه و تبارزگاه شاعران و نویسندگانی است که تبارز جهانی آنان به عنوان پیش کسوتان نهضت های ماندگار، آیینه دار ظرفیت های هرات وهراتیان در حوزهء شعر و ادبیات زبان فارسی دری بوده و شعر هرات به مثابهء کهن ترین قالب برای موزون سازی دغدغه های درونی و بیرونی شاعران به گونهء آهسته و پیوسته بر تغییر مسیر افکار جامعه در مسیر ایده آل همواره نقش فعال داشته است.

بدون شک آنچه را جناب بهره به صداقت بیان داشته اند حقایقی است که هرگز نمی توان دور از نظر پنداشت و به فراموشی سپرد .

 دربخشی دیگری از پیشگفتار چنین آمده است:

شاعر دیروز و امروز هرات عزیز، دردها را شناخته است که با بیان آن ها ، خواهان درمان است . او با به رژه کشی احساسات درونی اش در یک قالب آهنگین وآراسته به روح واژه ها می دمد.

براستی چه با زیبایی حرف های دل شاعران این خطه بیان گردیده است، حرف هاییکه کلمه به کلمه اش حقایق عینی جامعه را که با زبان شعربه تصویر کشیده می شود نمایان می سازد.

جناب بهره با زحمات شبانه روزی و علاقه مندی فراوانی که در ادبیات و فرهنگ غنامند سرزمین ما بخصوص هرات باستان دارند طی چهار ماه تلاش مؤثر مؤفق شدند تا خلاصه ای از زندگینامه  و نمونه ای از کلام صد شاعر کهن سال ، میان سال و جوان هرات را جمع آوری و در قالب یک مجموعه با ارزش تقدیم جامعه فرهنگی ادبی کشور نمایند که در خور ستایش می باشد. 

اینجانب بعنوان یکی از کسانیکه افتخار قرارگرفتن در جمع صد شاعر معاصر هرات  را حاصل نمودم از زحمات جناب استاد ولی شاه بهره در جمع آوری و ترتیب این اثر و همچنین از جناب الحاج احمد شاه فقیری ، مؤسس و رئیس بنیاد اجتماعی فقیری که مصارف مالی چاپ این اثررا متقبل شدند اظهارسپاس و امتنان نموده و برای هر دوی این عزیزان سعادتمندی دارین را تمنا دارم.

با عرض حرمت

قیوم بشیر هروی

ملبورن – آسترالیا

سیزدهم نوامبر ۲۰۱۸

 

۶ پاسخ به “صد شاعر معاصر هرات”

 1. admin گفت:

  باز هم ضمن عرض تبریک به جناب محترم استاد ولی شاه بهره ، بابت چاپ این کتاب ، موفقیت های بیشتر شانرا از خداوند بزرگ خواهانم. تشکر از برادر عزیزم قیوم جان . مهدی بشیر

 2. قیوم بشیر هروی گفت:

  با سپاس و امتنان از لطف شما مهدی جان عزیز من هم خدمت جناب استاد بهره تبریک عرض نموده مؤفقیت مزید ایشان را آرزومندم .
  باعرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

 3. بهروز گفت:

  درجمع این شعرای نامدارمعاصرهرات باستان نام یک شاعرجوان وپرتلاش چون سیدسلیمان حبیب زاده شاعر و محصل حقوق وعلوم سیاسی موسسه تحصیلات عالی آسیاکسیکه از طفولیت نبوق فکری درآن هویدا بود گنجانیده شده که به معرفی گرفته شده است وی دریک خانواده علم دوست وعلم پرور متولد شده وتمام اوقات زندگی خویش را تااکنون درتحصیل وتحقیق وخدمت به کشور سپری نموده است که خوشبختانه ازطریق این کتاب به جامعه فرهنگی وادبی فارس معرفی گردید وی کسی است که هیچ وقت درمقابل سختی های که دراین کشور رونمااست سرتسلیم فرود نیاورده بازندگی مبارزه نموده وخوشبختانه درهمه امور زندگی موفق بوده مصدرخدمت به جامعه گردیده است وی یک آدم کاملا بی آلایش وازنظرمن یک شاعرواقعی است که اصلا درهیچ زمانی خودنمائی نکرده وهمیشه خودش را یک محصل دانسته وحرکت کرده تاقله های دانش جادارد دراینجا ازاستادبهره عزیز سپاسگذاری خاص نمایم که این جوان نابغه هرات را به معرفی گرفته است.
  بهروز بهروزیان

 4. اسکندری گفت:

  سلام دوستان…بنده دوکتاب شعر لیلا صراحت روشنی را میخواهم…۱.در تداوم فریاد….۲.حدیث شب
  آیا کسی هست که بتواند به من کمک کند?…ایران هستم.۰۹۱۰۹۲۵۳۶۵۳
  Aminan1 @yahoo.com

 5. عرض سلام و ادب محضر استادان فرهیخته علم و عرفان بنده دوستدار علم و فرهنگ شعر هستم و همچنان دلبسته شاعران عصر نوین و کهن! شخص بنده در ۲۲ سال عمر اقلی که دارم با قلم نمونه های متعددی از سروده های رباعی و قصیده هایم که در این اواخر به ارج رساندم خرسند پدیده ها و امتیازات الهی هستم که بر من از لطف و کرم خویش افزود….

  • admin گفت:

   برادر گرامی جناب عبدالمتین محمد یار از حضور گرم تان جهانی سپاس ، خوشحالم که با ازین طریق سروده های تان را به نشر میرسانید ، مؤفقیت مزید تانرا تمنا داشته و شانزدهمین بهار نشراتی ۲۴ ساعت را برایتان تبریک می گوییم.
   کامگار باشید.
   باعرض حرمت
   قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما