۲۴ ساعت

15 اکتبر
۵دیدگاه

از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی

تاریخ نشر دوشنبه  ۲۳ میزان  ۱۳۹۷ – ۱۵ اکتوبر   ۲۰۱۸–  هالند

حکایت ۲۶۵

بران باش تا هرچه نیت کنی

نظر در صلاح رعیت کنی

« سعدی»

تحفه های مردود

طبیبی حاذق که از ساختن ادویه نیز معلوماتی داشت بحضور خلیفه هارون الرشید باریاب شد واظهار نمود که سه تحفهء بی مانند که لایق درگاه شاهان است میخواهم بحضور امیر مؤمنان تقدیم کنم.

خلیفه از ماهیت آنها سوال کرد و طبیب چنین گفت:

یکی از آنها خضابی است که موی سفید را بوسیلهء آن می توان سیاه و پیری را به جوانی مبدل نمود، دیگر معجونی است که چون استعمال شود هر قدر که طعام ثقیل باشد و بسیار خورده شود بوسیلهء آن زود به هضم خواهد رسید و سوم ترکیبی است که مقوی اعصاب است ومرد را در اجرای اعمال تناسلی نفع میرساند.

خلیفه زمانی بفکر فرو رفت و سپس چنین گفت :

ای حکیم من تا این سخن را از تو نشنیده بودم ترا مردی خردمند می پنداشتم و صحبت با ترا ازغنایم روزگار میدانستم ولی ازین ساعت ارزش تو نزد من کاهش پذیرفت ومعلوم شد که تو آنچنان که مردم گمان میبرند نیستی !

من خضابی که مرا بدروغ جوان جلوه دهد ومعجونی که مرا بخوردن طعام بسیار ترغیب نماید ودوائی که مرا به افراط در شهوت تشویق کند ومرا از کار ملک ونظر در صلاح رعیت غافل بسازد نمی خواهم واز صحبت با کسی که مرا به خود آرائی وشکم پروری وشهوت رانی تحریص کند هم بیزارم.

سلسله این حکایات آموزنده ادامه دارد…

 

۵ پاسخ به “از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی”

 1. admin گفت:

  دوستان گرامی اینک حکایت آمورنده دیگری را از کتاب هزار و یک حکایت ادبی وتاریخی شاد روان استاد بشیر هروی را تقدیم شما عزیزان نموده ام ، امید از از مطالعه آن مستفید شوید. مهدی بشیر

 2. سلام دوست معظم و دانشمند بشیر صاحب ! حکایت ۲۶۵ استاد بزرگوار شاد روان « بشیر هروی » صاحب را که تحت عنوان « تحفه های مردود » نوشته اند در سایت وزین ۲۴ ساعت ، مطالعه کردم و از آن حظ و لذت بردم .
  حق تعالی استاد بزرگوار را بهشت فردوس نصیب کند و برای شما و خانواده محترم خیر و برکت بیشتر عنایت فرمایند .
  دوست شما برهان االدین « سعیدی»
  http://www.said-afghani.org/seite-makalat/ustad-bashir-herawi-25.09.2011/hakaeate-%20265-16.10.2018%20Bashir%20Herawi.pdf

  • admin گفت:

   برادر دانشمند و گرامی جناب آقای برهان الدین سعیدی ، ممنون از حسن نظر تان در باره حکایت ۲۶۵ ، شما همیشه زنده و سلامت باشید. ازاینکه بازهم این حکایت را در سایت وزین ارگان نشراتی صلح و تفاهم مولانا سعید افغانی نشر نموده اید ، روح مولانا استاد سعید افغانی شاد و جنتها نصیب شان.
   از کتاب دوستان و خواننده گان محترم سایت ۲۴ ساعت تقاضا میکنم که با کلیک کردن بالای لینک بالا علاوه از داستان های هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی ، مقالا ت خواندنی و آموزنده دیگر ی را از زنده یاد مولانا سعید افغانی و دیگر نویسنده گان محترم هم میتوانند مطالعه نمایند .
   موفق باشید . مهدی بشیر

 3. عبدالله هروی گفت:

  درود به برادر عزیز و گرامی ام آقای محمد مهدی بشیر مسؤول سایت وزین ۲۴ ساعت و تشکر از نشر این حکایت جالب و آموزنده شاد روان استادبشیر هروی

  • admin گفت:

   تشکر از حسن نظر برادر محترم جناب آقای عبدالله هروی ، زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما