۲۴ ساعت

08 اکتبر
۱ دیدگاه

ما و انتخابات

تاریخ نشر دوشنبه  ۱۶ میزان  ۱۳۹۷ –  هشتم   اکتوبر   ۲۰۱۸–  هالند

ما و انتخابات

۸ اکتوبر ۲۰۱۸

 انتخابات یک پروسه ملی و مربوط و مرتبط با سرنوشت ملی مورد توجه قرار میگیرد ، بدینرو انجمن حقوقدانان افغان در اروپا با احساس مسئولیت در قبال سرنوشت مردم پروسه انتخابات را تعقیب و بخاطر جلب توجه هموطنان عزیز در داخل و خارج کشور موارد اتی را مطرح مینماید :

با تمام موانع و مشکلات عدیده که در برابر اعمال حق حاکمیت ملی که مطابق به اصول قبول شده حقوق بین المللی و بر طبق قانون اساسی نافذ کشور به طور انحصاری بمردم تعلق دارد ، هرگونه بی تفاوتی در قبال اعمال دقیق این حق که از طریق انتخابات تحقق میابد ، به مفهوم بی توجهی به سرنوشت وطن پنداشته میشود . بدینرو اشتراک گسترده مردم در پروسه انتخابات مبین سیاسی شدن جامعه و ارتقای درک از اهمیت حقوق سیاسی شان میباشد .

 این حق مردم و شهروندان در حقوق بین المللی و در مواد ( ٢١ ) و ( ٢۵ ) اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مسجل گردیده و بر طبق ان ” هر کس از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن برخوردار ” میباشد . ماده چهارم قانون اساسی افغانستان حاکمیت ملی را متعلق بملت میداند و مردم به صورت مستقیم و یا از طریق نمایندگان انرا اعمال میدارد . ماده ( ٣٣ ) حقوق انتخاب کردن و انتخاب شدن مردم را مسجل و در ماده ( ٨٣ ) قانون اساسی شرایط انتخاب شدن به ولسی جرگه بقانون خاص که همانا قانون انتخابات است محول گردیده است .

 انتخابات بمثابه پروسه ملی باید بیک کمپاین بزرگ ملی دربرابر موانع و عوامل مانع اعمال این حقوق مردم مبدل گردد.  در بعد داخلی بزرگترین مانع اعمال حق مردم همانا فساد و فسادسالاران است ، یک اقلیت منفور متشکل از تاجران دین ، تیکه داران ” جهاد ” ، دکانداران قوم و جلابان سیاسی مانع گذار افغانستان بشاهراه صلح و ترقی و حاکم شدن مردم بسرنوشت ملی شان میباشند . در افغانستان فعلی که ” اکثریت ” های واقعی عبارت از زنان ، جوانان و فقیران میباشند ، بسیار خوب است که قانون انتخابات ” تبعیض مثبت ” را در مورد زنان مرعی و حضور حداقل شصت تن از زنان را حتمی ساخته و همچنان یک تن از هموطنان هندوباور و سک باید عضویت ولسی جرگه را کسب نمایند . مشروعیت نسبی انتخابات در گرو تطبیق قانون نهفته است تا زمینه های واقعی برای ابراز رای مردم ایجاد گردد . البته در کمرنگ شدن سایه زور و زر سالاران مردم مجال میابند تا بهترین نمایندگان زنان و جوانان اینده نگر و با برنامه ، غیر الوده به فساد و فساد سالاران را انتخاب و ” چورالمان ” موجود را به پارلمان و خانه مردم مبدل سازند .

 پروسه انتخابات باید فرهنگ سیاسی نو مبنی بر تساهل ، همدیگر پذیری را عام سازد و زمینه های تقرب و وفاق ملی را استحکام بخشد . رای در انتخابات نه تنها حق ، بل عزت و وسیله تغیر جامعه و ” نه ”  گفتن بدشمنان اسایش مردم است و چگونگی کاربرد درست ان به شهروند ازاد معنی می بخشد ، بدینرو وجیبه انسانی و قانونی هر شهروند افغان است تا از ان بمثابه آبرو خود پاسداری نماید . شفافیت در انتخابات یکی از اصول اساسی اعمال دقیق حقوق مردم است و این مأمول فقط در حضور گسترده و اگاهانه مردم و نظارت مستدام شان بر پروسه ها تحقق خواهد یافت . البته درین ارتباط پذیریش نتایج انتخابات شفاف نیز یک رکن اساسی پنداشته میشود ، جلابان سیاسی از اصطلاح شفافیت استفاده ابزاری مینمایند و برای این اقایان شفافیت یعنی اعلام پیروزی خودشان معنی میدهد .

 انجمن با مراجعه به کمیسیون مرکزی انتخابات أکیداٌ متقاضی است تا زمینه اشتراک افغانان خارج از کشور را در پروسه انتخابات فراهم سازند ، تا هر افغان ، بشمول افغانان دارایی تابعیت دوم که بر طبق قوانین نافذ افغانستان و کشور های پناهنده پذیر دارای حق راٌی میباشند ، نیز در هر کجایی از جهان که قراردارد و بر طبق حکم قانون حق اشتراک در انتخابات را دارد ازین حق خود استفاده نماید . در پیوند با همین موضوع انجمن از کاندیدان پیشگام و تمام نهاد حقوقی و مدنی و مدافعان حقوق بشر متمنی است تا ازین داعیه برحق دفاع و با ما همصدا باشند.

با تجدید احترامات فائقه

از نام هیاٌت اجرائیه انجمن حقوقدانان افغان در اروپا

میر عبد الواحد سادات

رئیس انجمن

 

یک پاسخ به “ما و انتخابات”

  1. admin گفت:

    تشکر از دوستان محترم انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ، توشته تان عالیست. موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما