۲۴ ساعت

30 سپتامبر
۶دیدگاه

از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی

تاریخ نشر یکشنبه  هشتم  میزان  ۱۳۹۷ –  ۳۰ سپتامبر  ۲۰۱۸–  هالند

حکایت ۲۶۴

از هموطن که کار به نزد تو عار تست

از کار رخ  متاب  که  کار افتخار تست

« بهمنی »

مأموریت و خیاطی

عباس بن حسین وزیر مقتدر بالله عباسی ( ۲۹۵ – ۳۲۰) یکی از عمال حکومت را که عهده دار مقامی حساس در دستگاه دولت بود بکاری که چوکی آن نسبتآ پست بود گماشت و امر کرد که هرچه زودتر وظیفهء جدید را زیر اجرا بگیرد.

عامل مذکور ، عریضه ای به وزیر تقدیم کرد که در آن نوشته بود:

من بدولت شما دارای منصبی عالی بودم ، آیا چه گناه وتقصیری از من سر زده که از مقام خود تنزل یافته ودر میان همگان سرشکسته شده ام؟

وزیر در ذیل عریضهء او نوشت :

مأمور حکومت ، مثل خیاط ایست که باید هر لباسی را که باو برای دوختن میدهند بدوزد و فکر آنرا نکند که پارچه آن گران بهاست یا ارزان قیمت !

مقام تو بجای خود محفوظ است و باید این نکته را بخاطر داشته باشی که کار اگر چه حقیر باشد از قدر و قیمت کارگر نمی کاهد ، بلکه شخصیت کارگر می تواند قیمت کار را بالا ببرد.

سلسله این حکایات آموزنده اړامه دارد…

 

۶ پاسخ به “از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی”

 1. admin گفت:

  هموطنان محترم ، خواننده گان عزیز و دوستداران کتاب !
  اینک از هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی زنده یاد پدر گرامی ما استاد بشیر هروی حکایت ۲۶۴ را تقدیم تان نموده ام ، امیدوارم آنرا به دوستان عزیز تان ایمیل کنید تا آنها هم از مطالعه آن مستفید شوند. از برادر عزیزم قیوم جان تشکر که زحمت کشیده و آنرا به اختیار دوستان سایت ۲۴ ساعت نموده اند. موفق باشید.
  مهدی بشیر

 2. سلام دوست معظم و دانشمند بشیر صاحب !
  حکایت ۲۶۴ استاد بزرگوار شاد روان « بشیر هروی » صاحب را که تحت عنوان « مأموریت و خیاطی » را با نهایت علاقمندی مطالعه کردم و از آن حظ و لذت بردم .
  رب العالمین استاد بزرگوار را بهشت فردوس نصیب کند و برای شما و خانواده محترم خیر و برکت بیشتر عنایت فرمایند .
  دوست شما
  برهان االدین « سعیدی»
  http://www.said-afghani.org/seite-makalat/ustad-bashir-herawi-25.09.2011/hakaeate-%20264-01.10.2018%20Bashir%20Herawi.pdf

  • admin گفت:

   دوست وبرادر دانشمند و گرامی جناب آقای برهان الدین سعیدی ، جهانی سپاس از حسن نظر تان در مورد این حکایت . خداوند شما را همیشه سلامت و طول عمر باعزت عنایت فرماید. ازاینکه بازهم این حکایت را در سایت وزین ارگان نشراتی صلح و تفاهم مولانا سعید افغانی نشر نموده اید تشکر .
   از دوستان و خواننده گان عزیز سایت ۲۴ ساعت تقاضا میکنم که با کلیک کردن بالای لینک بالا علاوه از سلسله داستان های هزار و یک حکایت ادبی و تاریخی مطالب خواندنی ،جالب ، عالی و آموزنده دیگر ی را از شاد روان مولانا سعید افغانی و دیگر نویسنده گان محترم هم میتوانند مطالعه نمایند .
   شما همیشه سلامت باشید . مهدی بشیر

 3. عبدالله هروی گفت:

  برادر محترم جناب آقای محمد مهدی بشیر ، رو ح محترم زنده یاد استاد بشیر هروی شاد و خلد برین جایشان. تشکر از شما که حکایت ۲۶۴ را که خیلی جالب و آموزنده بود نشر نموده اید و با حواننده گان شیریک ساختید.

  • admin گفت:

   تشکر از حسن نظر دوست محترم جناب آقای عبدالله هروی ، موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 4. قیوم بشیر هروی گفت:

  ضمن ابراز امتنان از برادر عزیزم مهدی جان و آرزوی شادی روح پدر عزیزما ، حضور پرمهر همه عزیزان خواننده و دوستان وهمکاران قلمی ۲۴ ساعت را ارج نهاده می ستایم .
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما