۲۴ ساعت

16 ژانویه
۲دیدگاه

آغاز نیکو

تاریخ  نشرسه شنبه ۲۶ جدی  ۱۳۹۶ – ۱۶جنوری   ۲۰۱۸–  هالند

آغاز نیکو

نوشتۀ : محترم درمحمد وفاکیش

 در مقطع سرنوشت سازی کنونی، عده یی از احزاب و سازمانهای سیاسی با درک حساسیت و اهمیت و ضع موجود افغانستان و بیرون رفت از مصایبی که نه تنها تهدیدی به وحدت ملی، بلکه زمینه ساز دست بلند سازمانهای جاسوسی  منطقه در سوق و سودهی ذهنیت ها برای مخدوش  ساختن موضع مثبت افغانستان درعرصه یی بین المللی است، مساعی و تلاشهای وطندوستانه یی را به راه انداخته اند که می شود آنرا یک آغاز نیکو برای هر چه بیشتر بهم نزدیک شدن رشته های از هم متلاشی شده نهضت روشنفکری در کشور به شمار آوریم.

ولی یک آغاز نیکو آنگاه ثمر شیرین خواهد داشت که انجام نیکو در پی داشته باشد. زیرا پروسه انکشافات  سیاسی،  نه تحولات سیاسی، این واقعیت درد ناک را متبارز میسازد که با و جود رشته های خروشانی از تحول طلبان متعهد و آگاه که بنوبه از چشمه ساران زلال زنده گی فقیرانه مردم ما برخواسته و به سوی اقیانوس باهمی در حرکت اند. در مقاطع که این رشته ها و یا چند تای آن در کنار هم آمده و جریان خروشانی را ساخته و یا خواسته اند بسازند در مسیر پر از فراز و نشیب زنده گی در گودالهای که شرایط نا مساعد سر راه شان قرار داده است در آن فنا و یا به رشته های ناتوان تر از گذشته مبدل شده اند.

 سوال این است که : با و جود تغییر شرایط و متبارز  شدن اهمیت جدی و حیاتی، اتحاد نیروهای طرفدار صلح و دمو کراسی  و نقطه پایان گذاشتن به انتحار و انفجار، غارت، فساد، اختلاس که نسبت اعمال نادرست و ضد ملی تحمیل شده گان در افغانستان، چرا هنوز، چند گانگی ها و حتی اختلاف در میان این نیروها وجود دارد؟

         به باور من این اختلاف نظر ها پیش از اینکه اساسی از تفاوت برنامه ها، تاکتیک ها و روشها ی گونا گون سیاسی دا شته باشند، بیشتر بنیادی از نا رسایی های ساختاری، ارثیه مناسبات ناسالم اجتماعی و تفاوتهای سلیقه یی  دارند.

        چنانکه از اظهار نظر ها و بر نامه های مطروحۀ سازمانها و نهاد های متذکره بر می آید، اصل تأمین صلح و  امنیت سر تاسری، باز سازی کشور و ایجاد نظام سیاسی مبتنی بر اصول و معیار های دمو کراسی در خطوط اساسی بر نامه های آنها قرار دارد که این خود نه تنها ضرورت جهت یابی مطالبات و اهداف اساسی قشر آگاه و چیز فهم جامعه افغانی را به سوی یک خط مشترک برای آینده کشور متبارز میسازد، بلکه بیان این واقعیت نیز است که دیگر نباید قشر و یا اقشار آگاه جامعه ما ، صرف برای ” صاف کردن میدان ” با سره کردن و نا سره کردن آنچه گذشته، خود را محصور ساخته و بدینوسیله عملا در تأسیس نظام سیاسی که بر  رنجها و آلام مردم ما نقطه پایان گذاشته و دستیابی آنها را به مزایای جامعه مدنی تضمین کند، اثبات موثریت نمایند.

     برشمردن همه مسایلی که تا حال مانع تحقق این آرمان شده اند، استخوان سوز ترین آن چسپیدن به افتخارات، نام و نشان گذشته است که تا حال هم عده یی  بنا به ادعای پس نماندن از حریفان اصلی و اهتمالی، درفش کار کردهای درست و نادرست حزب و یا حلقه سیاسی منسوب شده به خود را مهری از پیشتاز ترین نیروی قرن کوبیده  آنرا تا هنوز به مثابه یک جسد پوسیده در مسیر بی رحم و یک بعدی زمان  به دوش حمل می کنند.

البته هدف از آنچه گفته آمد نا دیده گرفتن تلاشهای مبارزان آگاه، با اصالت و رسالتی  نیست که بهترین و پرآرامش ترین لحظات زنده گی شان را صرف ارمغانی برای زنده گی بهتر به هموطنان شان کرده اند. پس طرف ادعا کسانی اند که به هیچ قیمتی حاضر نیستند که از  مقام به یغما گرفته منسوبیت های گذشته حزبی  به نسلی که با داشتن آگهی همه جانبه از تحولات جوامع انسانی در تداوم تکنولوژِی اطلاعاتی، تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اثبات مفیدیت و صلاحیت کرده اند جا خالی کنند.

زیرا به فرموده شاعر شیرین کلام  سپهری:

« پشت سر نیست فضای زنده

پشت سر مرغ نمی خواند

پشت سر باد نمی آید

پشت سر پنجره یی سبز صنوبر بسته است

پشت سر روی همه فرفره ها خاک نشسته است

پشت سر خستگی تاریخ است

پشت سر خاطره موج به ساحل صدف سرد و سکون می ریزد. »

 

۲ پاسخ به “آغاز نیکو”

  1. admin گفت:

    درود به برادر گرامی واستاد دانشمند جناب آقای در محمد وفاکیش ، تشکر از نوشته عالی تان که واقعیت ها را بیان نموده اید. باید اضافه کنم که نوشته و رهنمایی های تانرا مطالعه نمودم ولی باید گفت که کجاست چشم بینا و گوش شنوا ،دولت وحشت ملی عین الله و غین الله و باقی ارگنشینان فاسد عوض اینکه باهم یکجا شوند و کوشش کنند تا هموطنان عزیز ما را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب که سالها باهم برادروار و متحدانه زندگی کردند و با آمدند این متعصبین و تفرقه انداز ها آنها را از هم دور ساختند و بجان هم انداختند دوباره آنها را یکجا سازند و به کمک مردم سراسر کشور جلو چور ، چپاول ، اختلاس ، فساد اداری ، حملات انتحاری ، کشتن مردم بیگناه را بگیرند و صلح و امنیت را در کشور حکمفرما نمایند و همه با هم بفکر آرامی ، آبادی وخدمت برای مردم باشند و از تفرقه وتعصب دست بردارند و خود این قدرت طلبان با هم متحد شوند و بفکر آینده کشور شوند . موفق باشید. مهدی بشیر

  2. درمحمد وفاکیش گفت:

    دوست گرانقدرم ژورنالیست با رسالت و اصالت کشور محترم مهدی بشیر از همکاری و لطف همیشگی شما یک دنیا سپاس.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما