۲۴ ساعت

17 نوامبر
۲دیدگاه

سختگری دردین

تاریخ  نشر جمعه ۲۶ عقرب  ۱۳۹۶ –  ۱۷  نوامبر  ۲۰۱۷–  هالند

سختگری دردین

تتبع ونگارش :
محترم امین الدین «  سعیدی – سعید افغانی  »

مدیر مرکز مطالعات ستراتــیــژیکی افغان ومسؤل مرکزفرهنگی

د حق لاره- جرمنی

خواهران وبرادران محترم !
اگر به جوهر ، حکمت وفلسفهء   شریعت غرای  محمدی نظر بیاندازیم  بو ضاحت تام در خواهیم یافت که شریعت اسلام برای سهولت و آسان‌گیری اساس وپایه گزاری شده است.

دین اسلام  برای آنعده اشخاصیکه دارای عذر می‌باشند حتی در انجام عبادات به اندازه و متناسب به عذرشان تخفیف بعمل اورده است تا بتوانند بدون  مشقت وتکلیف و بدون در مضیقه قرار گرفتن  عبادات شان را انجام دهند.
پروردگار با عظمت ما میفرماید : « وَمَا جَعَلَ عَلَیۡکُمۡ فِی ٱلدِّینِ مِنۡ حَرَجٖ »
( سوره الحج:  آیه ۷۸). (خداوند در دین (اسلام) کار سخت و دشوارى را بر شما نگذاشته  است).

وباز در ( آیه ۱۸۵  سوره البقره  می‌فرماید: « یُرِیدُ ٱللَّهُ بِکُمُ ٱلۡیُسۡرَ وَلَا یُرِیدُ بِکُمُ ٱلۡعُسۡرَ » ( خداوند آسایش شما را می‌خواهد ، خواهان زحمت شما نیست).

وباز می‌فرماید: «  فَٱتَّقُواْ ٱللَّهَ مَا ٱسۡتَطَعۡتُمۡ  » ( سوره التغابن:  آیه ۶ )  (آنقدر که در توان دارید از خدا بپرهیزید و تقوا پیشه کنید).

همچنان شارع دین مقدس اسلام از زبان پیامبر اسلام  محمد صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: «إِذَا أَمَرْتُکُمْ بِأَمْرٍ فَأْتُوا مِنْهُ مَا اسْتَطَعْتُمْ». ( هرگاه شما را به انجام کاری امر نمودم هر اندازه که در توان دارید آن را انجام دهید). وهمانطوریکه یاد اور شدیم که : « إِنَّ الدِّینَ یُسْرٌ». (اساس دین برای اسانی وسهولت پایه‌ریزی شده است). به یقین تدریج در تشریع که در شرعیت دین مقدس اسلام وجود دارد ، حکمت اش همین است .
یکی از موضوعاتیکه در این مورد میتوان بطور مثال ذکر کرد ، نماز شخص مریض است ، که به هر اندازیکه امکان وتوان جسمی اش وجود داشته باشد ، عبادت نماز را، باید در همان حالت انجام دهد .

زیر قاعده کلی همان است که گفته اند : « لا یکلف الله نفسا إلا وسعها  » ( بر هیچ شخصی بیشتر از توانش بار نخواهد مان  ).
بناً شخص مریض به هر اندازه که توان داشته باشد مکلف به اجرای  همان بخشی از عبادت است.

عمل سختگیری در عبادت در دین خداوند ( ج) نیست ، این بدین معنی است که انسان در حالت قرار میگرد که توان جسمی اش به پایان  میرسد واز سعی که انسان بدان ملکف  شده (لایکلف الله نفسا الاماوسعها) خارج میشود . بنآ انسان کوشش کندکه بی مورد دین  وعبادتی .دینی را بالای خود سخت ودشوار نسازد طوریکه در حدیثی آمده است : «هَلَکَ الْمُتَنَطِّعُونَ، هَلَکَ الْمُتَنَطِّعُونَ، هَلَکَ الْمُتَنَطِّعُونَ». یعنی : « مُتَنَطِّعون هلاک شدند، و این جمله را سه بار تکرار فرمودند» مسلم (۲۶۷۰). (مجموع فتاوی الشیخ ابن عثیمین) (۱۳/۱۳۵).

«مُتَنَطِّعون » کسانی هستند که در اعمال خود، مانند عبادت، سخن گفتن و جاهایی که جای سخت‌گیری نیست، بی‌مورد سخت‌گیری می‌کنند و بر خود فشار می‌آورند.

عدم اطاعت ازاوامر دینی مبنی نه اوردن هرج و تکلیف بلاحد در واقعیت تجاوز از حق است و انسان مسلمان و رسالتمند نباید آنرامرتکب شود.

و من الله التوفیق

 

۲ پاسخ به “سختگری دردین”

  1. admin گفت:

    تشکر از دانشمند محترم جناب محترم امین الدین « سعیدی – سعید افغانی » و مقاله عالی شان . متاسفانه تعداد ملای بیسواد دین و اسلام را به مردم به اشکال مختلف معرفی کرده اند و از نام دین و اسلام به بخاطر منفعت خود استفاده میکنند. ممنون تان .موفق باشید. مهدی بشیر

  2. امین الدین سعیدی گفت:

    استاد محترم مهدی بشیر واقعا همین است که شما بدان اشاره فرمودید از تشویق وتبصره های مفید شما جهان سپاس سعیدی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما