۲۴ ساعت

12 نوامبر
۲دیدگاه

قوم ستیزی

تاریخ  نشر یکشنبه ۲۱ عقرب  ۱۳۹۶ –  ۱۲  نوامبر  ۲۰۱۷–  هالند

قوم ستیزی

نوشتۀ : محترم درمحمد وفاکیش

ببین به جلد سگ پاسبان چه گرگان اند

 به جان خواجه که این شیوه یی شبانی نیست

افغانستان همانطور که از نظر ساختار طبیعی و جغرافیایی در قاره آسیا موقعیت استثنایی دارد، از نظر تنوع و ساختار قومی و ره آوردهای این ساختار مورد توجه، ستایش و تحیر عده یی از مورخان،  جامعه شناسان  و سیاست مداران واقع بین جهان بوده است.

اقوام افغانستان همانطور که با اتحاد و همبستگی، بهترین و قاطع ترین نمونه هایی از مقاومت ملی در برابر استیلاگران و متجاوزین در تاریخ ملتهای جهان ارایه داده اند، در زمینه پذیرش واقعیت وجود همدیگر به خصوص زمانی که پای حاکمیت و منافع ملی در میان بوده است چنان قابلیتی در عمل از خود تبارز داده اند که مثال آن را کمتر میتوان در تاریخ سراغ کرد.

 چنانکه بعد از اعلان استقلال افغانستان از بریتانیای کبیر، رهبر دولت اتحادشوروی، طی نامه مورخ ۲۷ نوامبر  ۱۹۱۹م. به شاه امان الله خان غازی نوشت:

« کشور شما یگانه کشورآزاد اسلامی در جهان میباشد، تقدیر این مسؤلیت تاریخی را به دوش ملت با شهامت افغان گذاشته است که تمام مسلمانان جهان را به دور خود جمع نموده آنها را در راه  مبارزه شان علیه استعمار و برده گی هدایت ورهبری کند. »۱

تاریخ گواه است که اتحاد اقوام ساکن در افغانستان نه تنها قدرت عمل و اراده بالفعل و بالقوه مردم این سرزمین را به  دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی تأمین کرده، بلکه قدرت عمل آنها را  در ایجاد نظام سیاسی مبتنی بر اراده اکثریت تضمین کرده است. عکس آن اختلاف میان اقوام کشور نه تنها یک عامل باز دارنده در زمینه های متذکره بوده، بلکه وسیله موثر نفوذ اجانب و اجرای برنامه های آنها برای اسیر کردن مردم  کشور ما  بوده است.

 از اینرو برای تخریش وحدت ملی مردم افغانستان، تلاشهای گسترده یی از جانب دشمنان مردم افغانستان به راه انداخته شد و این اغراض وقتی به سطح یک فاجعۀ ملی برای مردم افغانستان پر و بال باز کردند که تحت ناممقابله و یا دفاع ! ” از این و یا آن قوم، گروه های سلاح بدست برای حفظ پتانسیال جنگی و سرباز گیری در میان این و یا آن قوم جبهه گرفته و به کمک دشمنانوحدت ملیافغانها با گرم نگداشتن تنور اختلافات میان اقوام ، نان مطابق به میل خود را می پزند.

 میشناسیم عده یی از این مدعیان دروغین را که به اصطلاححبه نداشتند که به دبه بزنند.اما امروز در بدل به قربانگاه فرستادن تهی دست ترین افراد از اقوامی که بدان منسوب اند به ملیاردر های افغانستان مبدل شده اند. زنده گی پر زرق و برق، این برتری خواهان و برتری جویان قومی را چنان کر و کور شان ساخته که صدای ضجه، بیکسی و بی وسی مادران و پدرانی را نمی شنوند که نسبت اعمال ناروای آنها ترک خانه و کاشانه نموده در سرماه گزنده با کودکان شان در تیررس قصرهای آنها بدون هر نوع امکانات اولیه در فضای باز شب و روز میگذرانند.

از آنرو اختلافات میان اقوام افغانستان به سطحی که در عملکرد نظامی و سیاسی گروههای سلاح بدست و استثناء سیاسی تبارز می یابد، اختلافاتی است ایجاد شده از جانب دشمنان مردم افغانستان، نه اختلافی زادۀ سرشت اجتماعی و اتنیکی جامعۀ افغانی.

  چه علی الرغم تلاشها بیگانه ها برای ایجاد اختلاف و چند دسته گی میان اقوام افغانستان صورت گرفته، در تاریخ پر از فراز و نشیب کشور، قومی را سراغ نداریم که با اعلام جنگ و مقابله رویا روی با قوم دیگری اثبات برتری کرده باشد. ولی اعمال و کرده های ناروایی که از جانب عده یی زمامداران صورت گرفته، این برخوردهای وحشیانه نه به خواست یک قوم مشخص،بلکه به اشارت و دیکته دشمنان بیرونی مردم افغانستان بوده است.

۱دوکتور عبدالحکیم طبیبی، خاطرات، صفحه ۱۷۳

 

۲ پاسخ به “قوم ستیزی”

  1. admin گفت:

    دوست عزیز ودانشمند گرامی جناب آقای در محمد وفاکیش ، جهانی سپاس از نوشته پر محتوای شما که واقعیت های عینی جامعه را بصورت عالی بیان نموده اید. من کاملا با نوشته تان همنوا هستم . مردم افغانستان از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب با هم متحد و برادر اند و در غم و شادی باهمدیگر شریک بوده و هستند . متاسفانه ارگ نشینان فاسد و تفرقه انداز ها از قبیل کرزی ، غنی ، اتمر ، گلبیدین راکت انداز بخاطر قدرت و دالر از نام قوم و منطقه استفاده میکنند .
    آوردن گلبیدین راکت انداز و قوم پرست را به کشور و سخنان پوچ و بی معنی او را علیه اقوام دیگر بخصوص تفنگسالار ها و دیگر ان یکی از اهداف آنها است . در حالیکه غنی میخواهد با این سیاست طرف مقابل را از بین برده و قدرت را کاملا تصاحب نماید. باید گفت که ارگنشینان از همه احزاب بخصوص گلبیدین و عبدالله یا حزب جمعیت متنفر اند و احزاب اسلامی و جمعیت هم از همدیگر و هر کدام یکدیگر را به قوم ستیزی متهم میکنند. اما حامل همه تفرقه ، تعصب ، قوم ستیزی خود فاسدین ارگ هستند و مردم ما در سراسر افغانستان از این خاین ها و تمام مجاهد نما ها که طی سه چهار دهه اخیر مردم را بجان هم انداختنه اند بد شان می آید و به آنها و دیگر کسانی که علیه اقوام کشور تفرقه می اندازند لعنت و نفرین میفرستند . موفق باشید. مهدی بشیر

  2. درمحمد وفاکیش گفت:

    دوست بزرگوار بشیر صاحب! ازمحبت، همکاری دوستانه شما نسبت نشر نوشته هایم در سایت وزین ۲۴ ساعت که به همت و توانایی مسلکی شما دوست عزیز نقش در خور ستایشی را در تنویر ذهنیت مردم ما ایفا کرده است، بدینوسیله ابراز امتنان مینمایم.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما