۲۴ ساعت

29 اکتبر
۳دیدگاه

روح دانا

تاریخ  نشر یکشنبه هفتم عقرب  ۱۳۹۶ –  ۲۹  اکتوبر ۲۰۱۷–  هالند

روح دانا

به کوشش محترم نصرالدین سلجوقی

تقدیم کننده : محمد مهدی بشیر

چند روز قبل بازهم دانشمند محترم جناب نصرالدین سلجوقی لطف کردند کتابی زیبا و جالبی را  بنامروح دانا ” ( یاد نامه علامه صلاح الدین سلجوقی ) که به کوشش شان نشر شده از طریق پست برایم ارسال نمودند که در صفحه اول آن چنین نوشته اند :

« بسمه تعالی ، بمطالعه برادر گرامی جناب آقای محمد مهدی بشیر هروی تقدیم است ». از جناب محترم آقای سلجوقی جهانی سپاس و امتنان مینمایم واز کسانیکه کتابهای خود را در سایت به معرفی گذاشتند و آدرس پستی مرا هم گرفتند و متاسفانه به وعده خود وفا نکردند میخواهم که از جناب محترم سلجوقی و دیگر دوستانی که کتاب هایشان را فرستاده اند یاد بگیرند و اگر پول پست خود را هم میخواهند برایم بنویسند که به حساب شان واریز کنم.

این سومین کتاب زیبا جناب سلجوقی  است که تا کنون برایم فرستاده اند و در کتابخانه سایت ۲۴ ساعت در پهلوی کتاب های که دیگر دوستان عزیز فرستاده اند  جایش را گرفته است .

 یا دنامهء علامه استاد  صلاح الدین سلجوقی  که با یاد داشت ناشر و پیش گفتار تدوین کننده آن محترم نصرالدین سلجوقی و زندگی نامۀ  علامه  صلاح الدین سلجوقی در چندین فصل و پنجاه و پنج عنوان درسه صد وپانزده صفحه با قطع و صحافت زیبا حاوی مقالات و اشعار عالی  از دانشمندان ، شاعران و نویسنده گان کشور در باره علامه استاد  صلاح الدین سلجوقی مزین یافته  به همکاری موسسهء پژوهشی بایسنغر  در هزار نسخه در شهر تهران چاپ  شده و به دسترس خواننده گان ، علاقمندان علامه استاد  صلاح الدین سلجوقی  و کتابدوستان عزیز قرار گرفته است .

باید گفت که در این کتاب خاطرات دوران کارعلامه استاد  صلاح الدین سلجوقی  بقلم خودشان و عکسهای جالب از ایشان ودر داخل و خارج کشور نشر شده است .

محترم نصر الدین سلجوقی در قسمت تدوین مقالات ، اشعار و عکسهای این کتاب خواندنی  به کمک و همکاری  شخصیت علمی زحمات زیادی متقبل شده اند که قابل قدر میباشد.

بنده نسبت تکلیف های صحی ، مختصرآ در باره زندگی نامه شان چند سطری از این کتاب  اقتباس میکنم و تقدیم خواننده گان محترم مینمایم : { علامه استاد  صلاح الدین سلجوقی فرزند مفتی سراج الدین ، نویسنده ، فیلسوف ، سیاستمدار و مرد  ادیب افغانستان در سال ۱۳۱۳ قمری مطابق ۱۲۷۵ خورشیدی و ۱۸۹۶ میلادی در پای حصار هرات دیده به جهان گشود . تعلیمات رایج عصر را نزد پدر و شرح ملا را نزد والده خود بی بی عایشه سلجوقی تکمیل نمود .تعلیمات بالا تر را در محضر علمای سلجوقی در مدرسه پای حصار نزد ملا محمد عمرسلجوقی و غلام مصطفی سلجوقی فراگرفت.

علامه کارش را در سال ۱۲۹۴ در محکمه شرعی هرات آغاز کرد. در همین سال به کابل رفت و به تدریس ادبیات پارسی  در لیسه حبیبه کابل پرداخت در ۱۲۹۷ مدیریت معارف هرات را به عهده گرفت . با ایجاد مطبعه چاپ سنگی در هرات در انتشار هفته نامه اتفاق اسلام سهم برجسته ای گرفته است. }

از علامه ، آثار زیادی بر جا مانده که این آنها عبارت اند از : مطالب  عرفانی ، فلسفی ، آثار آموزشی ، ادبی ، ترجمه ها و مقالات.

فرهنگیان عزیز !

آثار علامه سلجوقی در این کتاب نشر شده است و این مقالاتی است که تاکنون دوستان عزیز و علاقمندان علامه سلجوقی نخوانده اند که عبارت اند از :

روح پاک امام فخر رازی .

تآثیر اسلام بر هنر و فلسفه.

در دوره های قبل از اسلام .

دین .

دانش در اسلام .

هنر از دیدگاه اسلام .

هنر سرود.

هنر معماری.

مقدمۀ دیوان استاد خلیل الله خلیلی .

صنع و عمل .

آخرین نوشتۀ علامه سلجوقی .

آثار شعری علامه سلجوقی که شامل اشعار زیادی است .

باید اضافه کنم که جناب نصرالدین سلجوقی از ماخذ های زیادی که در مطبوعات داخل و خارج کشور در باره علامه استاد  صلاح الدین سلجوقی نشر شده با نام نویسنده ، شاعر ،  پژوهشگر و نشریه که در آن نشر شده است استفاده نموده اند که قابل قدر است..

درایجا سروده از ضیاء قاری‌زاده که در ۲۱ جوزای سال ۱۳۴۹ در جریده وزین ترجمان در باره علامه سلجوقی نشر شده و در صفحه ۲۸۴ این کتاب است تقدیم عزیزان مینمایم.

در اخیر از جناب محترم نصرالدین سلجوقی که در نشر این کتاب زیبا زحمت  کشیده اند تشکر نموده ، موفقیت های بیشتر شان را آرزو میکنم. و روح علامه سلجوقی و تمام فرهنگیان و دانشمندانی که اکنون در کنار ما نیستند شاد میخواهم  و جنتها نصیب شان. از دوستان و عزیزانی که میخواهند این کتاب جالب را مطالعه کنند و به جناب سلجوقی عزیز مراجعه میکنند باید گفت که ایشان ندارند ، چون این کتاب در تهران چاپ شده و دوستان میتوانند از مرکز پژوهشی بایسنغر از ساختمان باغ شهر در کنار قلعه اختیارالدین و بعضی کتابفروشی های هرات ودر کابل شهر نو کتابفروشی آریانا دریافت نمایند.

موفق وسلامت باشید.

محمد مهدی بشیر

 

۳ پاسخ به “روح دانا”

 1. admin گفت:

  درود به دانشمند محترم جناب نصرالدین سلجوقی و تشکر از نشر و ارسال این کتاب جالب . روح علامه استاد صلاح الدین سلجوقی شادو خلد برین جایشان. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 2. عبدالله هروی گفت:

  برادر عزیز و گرامی آقای محمد مهدی بشیر ، ضمن عرض سلام تشکر از نوشته زیبا و معلومات عالی تان در باره کتاب شاد روان علامه استاد صلاح الدین سلجوقی .همچنان تشکر از جناب آقای نصرالدین سلجوقی که زیاد زحمت کشیده اند . خیلی خوش شدم که آدرس فروش آن را نشر نموده اید.

 3. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  چاپ این اثر ارزشمند را خدمت جناب سلجوقی عزیز تبریک عرض نموده ضمن آرزوی شادی روح همه بزرگان مؤفقیت مزید ایشان را تمنا دارم. با عرض حرمت
  قیوم بشیر «هروی»

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما