۲۴ ساعت

23 نوامبر
۴دیدگاه

مثنوی رای دابشلیم:

تاریخ  نشر چهار شنبه  سوم  قوس   ۱۳۹۵ –  ۲۳ نوامبر   ۲۰۱۶ – هالند

مثنوی رای دابشلیم:

نتیجه هشت سال زحمت نه از برای پول و شهرت بلکه خدمت به ملت.

کلیله و دمنه تألیفی است مبتنی بر چند اثر هندی که حکمای هند آنرا به طورخاص ساخته اند. برهمنان هند اوضاع جامعه ی خویش را به طرز و طریقه ی خویش تحریر نموده، پند و حکمت و لهو و بذل را بهم امتزاج داده و صورت سخن را جهت میل همه طبیعت ها بنا بر افسانه از زبان وحوش و بهائم و طیور حکایات و روایات تقریر نموده اند. و فواید حکمت را نیز شامل ساخته، تا دانا برای استفاده مطالعه نماید و نادان برای طنز و افسانه بخواند، که درس آن برای معلم و حفظ آن برای متعلم سهل باشد.

( هر نکته از او شگفته باغی = افروخته تر زشب چراغی )

( لفظش چو طراوت جوانی = معنیش چو آب زندگانی )

و آن کتاب را حکیمِ روشن رای (برهمن بیدپای) بنام رای جهان آرای (دابشلیم هندی) که مالک اکثر سرزمین های هندوستان بود به زبان سانسکرت تصنیف نمود. در زمان انوشیروان ساسانی که یکی از سلاطین بزرگ قرن ششم میلادیست و در جمع سلاطین مشهور به عدل و انصاف بود، چنانچه او را انوشیروان عادل می نامیدند.

آن کتاب را توسط برزویه که دانشمند و طبیب مقدم دربار بود از نسخه ی اصلی پنجه تنترا (کرتکا دمنکا) با پنهانکاری ویژه رو نویسی کرده به دربار ساسانی انتقال داد. وی این اثر باستانی را از زبان هندی به پهلوی (فارسی میانه) که زبان سلاطین و درباریان ساسانیان بود، ترجمه نموده. در دوره عباسیان شخصی بنام (ابولحسن عبدالله بن مقفع) که از فضلای آنوقتِ خطۀ خراسان بود، آنرا از زبان پهلوی بزبان عربی ترجمه کرد.

بار دیگر در زمان سامانیان نصر بن احمد سامانی پادشاه فرهنگ دوست یکی از فضلای خود را امر داد تا کلیلک و دمنک را از زبان عربی به زبان فارسی دری ترجمه کند، به دستور نصر سامانی، رودکی شاعر آن زمان آنرا به رشته ی نظم در آورد که از منظومۀ آن متاسفانه بجز چند بیت، چیزی باقی نمانده. بعداً در قرن دوازدهم میلادی بهرام شاه بن سلطان مسعود غزنوی توسط یکی از فضلایش بنام نصرالله بن محمد ملقب به منشی که متولد غزنی بوده از نسخۀ بن مقفع از تازی به فارسی ترجمه شده است.

قابل ذکر میدانم که کلیله و دمنه ی منشی نصرالله علاوه از آنکه یک ترجمۀ آزاد است چیز های را نیز از خود در کتاب افزوده است که بنام کلیله دمنه بهرام شاهی مسمی میباشد.

بعداً در قرن دهم هجری ملاحسین بن علی الواعظ کاشفی از روی کلیله و دمنه ی بهرام شاهی تصنیف جدید نمود که کلمات مشکله ی آنرا سهل تر و روانتر ساخت و نام آنرا انوارسهیلی گذاشت. که آقای فضلی از روی همین تصنیف ملا حسین واعظ کاشفی این مثنوی را به رشتۀ تحریر درآورده و نام آنرا را (مثنوی رای دابشلیم) که سلطان همان زمان بود گذاشته که جهان ادبیات فارسی دری قرن بیست و یکم این دستاورد بزرگ تاریخی را به دیدۀ قدرخواهند دید.

معرفی مختصری ازعبدالودود “فضلی” شاعر مثنوی کلیله و دمنه :-

در سال ١٣٣٠ ه.ش. در قلعۀ محمد حکیم واقع ولایتی مربوط ولایت کابل در یک خانوادۀ متوسط و با سواد چشم به جهان گشود. 
در سال ١٣۵٣ه.ش. فارغ التحصیل لیسه حبیبیه شده و بلافاصله به خدمت عسکری سوق و بعد از سپری نمودن یک سال دوره خدمت در سال ١٣۵۵ه.ش. شامل مأموریت در وزارت مالیه گردیده است. بنابر معاذیر اقتصادی نتوانسته تحصیلات عالی را ادامه دهد. الی سال ١٣۷۱ه.ش. در مربوطات وزارت مالیه در مرکز و ولایات کشور ایفای وظیفه نموده است.

در اوایل سال ١٣۷۱ه.ش. نظر به جبرِ ناهنجار روزگار تارک زادگاه اجدادی خویش شده و روانۀ غربتگاه پاکستان شد. که زهر های ناچشیدنی بی وطنی را از جانب میزبانان نابکار چشیده است. گویند که از بیگانه چه گله. درحالیکه: چون خویش اگر سوزنی بر خویش زند = بیگانه چو افعی به سرش نیش زند.
در اواسط سال ١٣۷۷ه.ش. عازم یک غربتگاه دیگر به هالند رهسپار گردیده که فعلاً هم به یأس و نا اُمیدی زندگی فقیرانه را سپری مینماید. 

مدت هشت سال نشست و شاهکاری بجای گذاشت که آن کتابی هست بنام ( مثنوی رای دابشلیم) ( کلیله و دمنه) که برگردان کلیله و دمنه به مثنوی است در وزن ( فاعلاتن فاعلاتن فاعلات ) باکمیت (۱۰۷۵۴) بیت. موفقیت های بیشتری را برای جناب عبدالودود فضلی از بارگاه خداوند عز وجل استدعا میداریم.

عبدالحسیب ودود

 

 

۴ پاسخ به “مثنوی رای دابشلیم:”

 1. admin گفت:

  درودبه آقای عبدالحسیب ودود ، ضمن عرض تبریک به جناب محترم آقای عبدالودود فضلی قرار معلوم کتاب جالب و خواندنیست . طبق فرموده آقای فضلی این کتاب برای کتابخانه ۲۴ ساعت عنقریب میرسد و از مطالعه آن مستفید خواهم شد. از دوستان و کتابدوستان عزیز تقاضا میکنم که حتما این کتاب عالی را بدست بیاورند . موفق وسلامت باشید . مهدی بشیر

 2. عبدالودود فضلی گفت:

  جناب استاد بزرگوار مهدی بشیر صاحب را درود وتحییات. از اینکه کتاب پر ارزش مثنوی رای دابشلیم( کلیله و دمنه) را به این زیبایی خاص به سایت وزین ۲۴ساعت نشر و به معرفی گرفته اید جهانی سپاسگزارم. امیدوارم همیشه لباس عافیت وسلامتی را در بر داشته باشید

 3. از برادران گرامی هریک آقایان محمد مهدی بشیر وعبدالحسیب ودود، جهان سپاس نسبت معرفی این اثر نادر وذیقیمت فرهنگی،
  همچنان از شاعر توانا که با زحمات هشت ساله توانسته اند “مثنوی رای دابشلیم” را تأ لیف وبه زیور چاپ رسانیده اند. تبریکات قلبی خودرا خدمت ایشان تقدیم نموده واز خداوند منّاان توفیقات بیشتر ایشان را استدعا دارم.با درود فراوان داکتر حیدری

 4. عبدالودود فضلی گفت:

  جناب داکتر صاحب گران ارج حیدری صاحب را منتگزارم از محبت بزرگواران ی تان

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما