۲۴ ساعت

13 نوامبر
۲دیدگاه

فکتور های که مسبب بحرانی شدن وضع امنیتی

تاریخ  نشر  یکشنبه  ۲۳ عقرب   ۱۳۹۵ – ۱۳  نوامبر   ۲۰۱۶ – هالند

فکتور های که مسبب بحرانی شدن وضع امنیتی شمال کشور شد. 

نوشته محترم جاوید عبید

با تأسف فراوان باید گفت که در کشور عزیز ما افغانستان  امنیت روز به روز وخیم تر می شود. خبر های درد دهندهٔ انتحاری و انفجاری که سه سال از جنوب کشور به گوش ها می رسید، امروز از شمال کشور نیز  گوش های مردم مظلوم ما را ولوله می دهد.

طبق خبر های تأئید شده در یک ماه اخیر در ولایت فاریاب ۱۰۰ غیر نظامی بی گناه توسط طالبان وحشی جام شهادت نوشیدند. جامعه ملل و حکومت افغانستان طالبان را به یک بازیچه بزرگ سیاسی مبدل ساختند. از نام طالبان ده ها کشور  امپریالیست بخاطر اهداف استراتیژیک شان سود می برند. همچنان بودن طالبان به تاجر های مواد مخدر یک سهولت بزرگیست.

بعضی گروپ های افراطی از نام دهشت دهندهٔ طالبان استفاده نموده، دست به  اختطاف مردم ،  دوزدی در راه ها و خانه های هموطنان ما  می پردازند و یکی دیگر از فکتور های مهمی که باعث بحرانی شدن امنینت در شمال کشور شده عدم اشتغال مناسب در بین جوانان است.

عدم هماهنگی در بین نیروهای امنیتی و اردو ملی  مبارزه با شورشیان را دشوار تر ساخته است.   کشور های ناتو به رهبری ایالات متحده امریکا با شعار های دموکراسی، حقوق بشر، حقوق زن، آزادی بیان  آزادی فکر و امثال هم در سال  ۲۰۰۱ وارد افغانسان شدند و در طی این سال ها بیشتر از هفتاد میلیارد دالر امریکای  به حکومت افغانستان  کمک کردند. حال اگر بخواهیم نتیجهٔ این شعار ها و  مساعد های که طی دوازده سال گذشته  در کشور عزیز ما صورت گرفته، بررسی کنیم.  به این نتیجه می رسیم که :
۱_ کشته شدن بیش از صد هزار مردم بی گناه افغانستان
۲_  به میراث گذاشتن یک حکومت فاسد و تنبل
۳_ حاکم شدن طالبان بیش از ۴۰%  خاک کشور
۴_ معتاد شدن یک میلیون جوان کشور به مواد مخدر
۵_ خشونت روز افزون علیه زنان
۶_ افزایش روز افزون حملات انتحاری و انفجار
۷_ افزایش روز افزون فقر و بیکاری در کشور  و ده ها مشکل اقتصادی و اجتماعی دیگر در کشور عزیز ما به میراث گذاشتند. 

جوانان عزیز حال شما بگوئید. آیا این نیروهای امپریالیست  بخاطر دموکراسی و کمک به افغانستان آمده اند ویا بخاطر بربادی کشور؟ جوانان عزیز هوشیار باید بود و بسیار باید زحمت کشید.  اگر  ما جوانان زحمت نکشیم، همیشه بازیچه غربی ها خواهیم بود.

جاوید عبید

 

۲ پاسخ به “فکتور های که مسبب بحرانی شدن وضع امنیتی”

  1. admin گفت:

    تشکر از دوست عزیز و گرامی جاوید عبید ، من با خودت هم عقیده هستم و باید یک نکته را اضافه کنم که مسبب بی امنیتی کشور عین الله و غین الله بی کفایت و فاسد و دولت وحشت ملی بی غیرت است که یک تعداد اشخاص فاسد را بحیث والی های بعضی از ولایات مقرر کرده که آنها بخاطر بدست آوردن دالر باعث بی امنیتی میشوند و عین الله و غین الله هم تماشاه میکنند و تفرقه می اندازند تا حکومت شان دوام کند. موفق باشید. مهدی بشیر

  2. jawid obayd گفت:

    ما جوانان امیدوارم هستیم که دولت افغانستان امنیت مردم را تامین کرده بخاطر آینده کشورما به جوانان تحصیل کرده فرصت های فروان دهد.
    چون درحال حاضر در کشور مان نه امنیت است نه کار بار جوانان کشور از آینده افغانستان بسیار در هراس هستند.
    به امید یک کشور صلح پایه دار

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما