۲۴ ساعت

27 سپتامبر
۱ دیدگاه

داکتر نجیب‌ قهرمان است یا خاین؟

تاریخ نشر سه شنبه ششم میزان   ۱۳۹۵ – ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶ – هالند

دوستان عزیز و خواننده کان گرامی ! 

مطلب زیر خیلی جالب و عالیست. یک سوال کوچک ، اما مهم از شما عزیزان دارم که :

چرا ما مردم افغانستان حقایق را سر چپه بیان میکنیم ؟ از چند روز بنده در رسانه ها ی تصویری یعنی تلویزیون و فیسبوک ها میبینیم و میخوانیم که دولت و حشت ملی به رهبری غنی فاسد وطنفروش و عبدالله بی غیرت تفنگسالار اخیرآ با یکی از خطرناکترین و جانی ترین انسان ها یعنی گلبیدین حکمتیار نوکر دالخور های چتلستانی و سعودی وهابی و دیگر کشور های مرتجع منطفه پروتوکولی امضا کردند که به کابل بیاید.

در حالیکه نامش در لیست سیاه ثیت است و ۲۵ ملیون دالر هم جایزه تعین شده بود که هر کس این وحشی را دستگیر کند و یا نشان دهد مستحق این پول میشود. چی شد که یکبار ورق تغییر خورد ؟ آیا بیشترین جنایت و کشتن انسان های مظلوم را داکتر نجیب کرده و یا این مجاهد نما ها و تفنگسالار ها و راکت انداز ها ؟ من مربوط به هیچ حزب و گروهی نیستم و میخواهم حقایق را بیان کنم.

دولت کمونیستی وقت مرتکب بسیار اشتباهات و کشتارها ی زیاد شد و دربین آن  ها کسی مال و دارایی مردم را چور و چپاول نکرد و کشور را هم تا جای که مجاهد نما ها به آن دسترسی نداشتند آباد نمود ولی ویران نکرد .

اما با ورود به اصطلاح مجاهدین ، هست و نیست کشور تاراج شد  و در هر گوشۀ از کابل یک جنایتکار اعلام پادشاهی کرد ند ، جنگ قدرت بین مسعود ، گلبیدین ، دوستم کمونیست ، مزاری ، سیاف جانی ، دارودسته ربانی و دیگران شروع شد که نه پدر بچه خود را میافت و نه مادر شوهر و فرزندانش را و هزاران انسان آواره و به شهادت رسیدند  و حتی این جانی ها به زنان و دختران هم رحم نکردند و اکثر آنها را با خود بردند و…..

چرا اکنون در باره تنها داکتر نجیب صحبت میشود که او خایین شد ه است  و این وحشی ها قهرمان اند . به  نظر بنده به اصطلاح مجاهدین  خایین و طنفروش اند و بوده اند ، و لی نجیب به کشور خیانت نکرد ، درست است انسان های زیادی را در وقت ریاست خاد به امرش و شاید هم به نامش کشتند  او شرایط را مهیا نمود و روس ها را از کشور کشید و قدرت را هم به جنایتکار های وحشی داد که جلو خونریزی را بگیرد  و مجاهد نما ها نتوانستند  پادشاهی کنند و طالب های جانی دولت و کشور را از پیش آنها گرفت و همه مجاهدین و تفنگسالار ها  با دارایی دولت وملت فرار کوه ها و کشور های باداران شان شدند و حالا میگویند که ما  روس ها را از کشور خارج  کردیم و اکنون  ما قهرمان هستیم .

اگر امریکا به داد شان نمی رسید تا کنون سرگردان بودند و اکنون به قدرت امریکا همه صاحب ملیارد ها دالر ، صد ها اپارتمان و دهها موتر آخرین سیستیم شدند با دهها بادیگارد. ؟ فقط پاسخ این سوالک کوچک را میخواهم که کی قهرمان است و کی دزد و آدمکش و خایین و وطنفروش ؟ .

موفق باشید .

مهدی بشیر

داکتر نجیب‌ قهرمان است یا خاین؟

خوب است که به جای تجلیل و توصیف از شخصیت‌ها آنان را تحلیل‌ کنیم و مورد نقد و نظر قرار‌دهیم.

استاد عنایت الله باور بامیک

     درست و‌ منطقی نیست، که به گونه‌ی یکجانبه و با در نظر‌داشت پیوند خونی و تباری  شخصیت‌ها، به ویژه شخصیت‌های سیاسی_ نظامی را توصیف کنیم و از ایشان یک قهرمان بسازیم چون در کشور ما هیچ رهبر سیاسی، حزبی و ‌تنظیمی پیدا نمی شود که مورد پذیرش یا رد مجموع مردم این کشور قرار‌داشته باشد. آنانی را، که ما مورد ستایش یک‌ جانبه قرار می دهیم، در فراز و نشیب زمان و تحولات اجتماعی و سیاسی چند دهه‌ ی اخیر نا به سامانی و جنگ در کشور، خوبی‌ ها و خرابی‌های خود را دارند.

    داکتر نجیب، نیز که یکی از این چهره‌ ها می باشد، مبرا از خطا‌ها و خوبی‌هایی نیست. در این مورد نخست باید تاریخ و سرنوشت و کارنامه‌ های سیاسی همه‌ ی این چهره‌ ها به ویژه داکتر نجیب را مطالعه کنیم و بعد به داوری در باره‌ ی او بپردازیم. به همه معلوم است که او‌کارنامه‌ های خوبی در سالیان پسین حاکمیت‌ اش در این کشور داشت اما فراموش نکنیم که او در زمانی، که مسوول درجه یک اداره‌ ی جهنمی «خاد» بود، چه شماری از روشن‌ فکران، چهره‌ های سیاسی اهل قلم و خرد، آزاد اندیشان و مخالفان جریان‌های راست سیاسی علیه نظام وقت را به گور‌های دسته‌ جمعی فرستاده است و چه شماری از آنها را در شبکه‌ ها و حوزه‌های خاد یستی آن روزگار و‌پولیگون‌ها ی زندان پلچرخی شکنجه کرده دسته‌ جمعی به کام مرگ‌ داده است.

سخن دیگر اینکه نجیب را اشتباهات خودش، اعتمادی که به سازمان‌ ملل و طالبان کرد و پاکستان ستیزی اش به پای داربرد. در کل توافق و‌تلاش او در جهت خروج نیروی ‌های اتحاد جماهیر شوروی وقت از کشور، پیش‌ برد برنامه و روند مصالحه‌ ی ملی, عدم ثروت‌ اندوزی از دارایی‌های ملی و سیاست روشن‌اش در برابر پاکستان را می توان از کار‌ها و سیاست‌های مثبت او دانست اما این‌ مثبت های محدود او هیچگاه جبران خسارت‌ ها و زیان‌ های فکری و معنوی و جنایاتی را نمی‌ کند که او در طول حیات سیاسی‌ اش در این کشور انجام داده است.

او ده‌ها هزار تن شهروند این کشور را به گناه آزاد اندیشی و مخالف با نظام وقت بودن سر به نیست کرده است. مغز‌های متفکری را ،که او و یاران حزبی‌اش از بین برده اند، هیچ‌ مادری قادر نخواهد بود که تا چند دهه‌ و یا سده‌ ی دیگر مانند آنها به د نیا بیاورد و یا در آغوش معنوی این دیار پرورش بیابند.   

فرق نجیب با جانیان و جنایت‌کاران پسین در این است که حالا اگر نجیب را مورد انتقاد قرار‌بدهیم همسویان و‌پشتی‌ بانانی نظامیی ندارد که ما را هدف قرار بدهد و آزادانه سخنان خود را در باره‌ ی وی می‌ گوییم اما اگر در باره‌ ی قومندان یا رهبر جنایت‌ کار تنظیمی امروز آشکارا حرف بزنیم، باید منتظر واکنش گرم و‌خطرناک ایشان باشیم.

نکته‌ ی آخر ا ینکه کشتن او توسط عمال پاکستان و طالبان به آنگونه، توهین به انسانیت و ‌کرامت انسانی بود و از دیدگاه همه مردود و‌محکوم است.

« ب.بامیک »

 

یک پاسخ به “داکتر نجیب‌ قهرمان است یا خاین؟”

  1. admin گفت:

    تشکر از استاد عنایت الله باور بامیک . مقاله عالیست و نظر بنده را در بالای مطلب تان بخوانید . موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما