۲۴ ساعت

02 ژانویه
۵۱دیدگاه

سال نو میلادی ۲۰۱۶ به همه مبارک

تاریخ نشر جمعه ۱۱ جدی  ۱۳۹۴ – اول جنوری  ۲۰۱۶ هالند

سال نو میلادی ۲۰۱۶ به همه مبارک

نوشته و ترتیب از : محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

با عرض سلام  به امید صحت و سلامتی تمام هموطنان محترم ، دوستان و همکاران  گرامی سایت ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن . نسبت اینکه از چند روز  صحتم چندان خوب نبود  و نتوانستم که این مطلب را که قبلا آماده کرده بودم  و با مطالب عزیزانیکه برایم رسیده بود  در روز اول سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی روز جمعه از طریق سایت ۲۴ ساعت نشر و تفدیم عزیزان کنم  و تنها مختصرآ این را در فیسبوک گذاشتم که از غافله عقب نمانم از همه معذرت میخواهم و از دوستانیکه با ارسال کارت های زیبا ، تیلفونی ، ایمیل و پیام های مقبول شان ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ را برایم تبریک عرض نموده تشکر میکنم و برای همه  و خانواده های محترمشان یک سال مملو از خوشی ، صحتمندی و صلح و امنیت در سر کشور بدون هر نوع تفرقه و تعصبات مذهبی ، زبانی ، قومی ، منطقوی و نژادی آرزو میکنم.  همیشه موفق و زنده باشید

با عرض حرمت

مهدی بشیر

دوم جنوری ۲۰۱۶

***************************************

 ضمن عرض سلام و وادب به تمام دوستان عزیز ، خواننده گان گرامی ، همکاران سایت  ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن !

امروز جمعه یازدهم جدی ۱۳۹۴ خورشیدی برابر است  به اول چنوری سال ۲۰۱۶  میلادی ، بنده به نمایندگی ازسایت ۲۴ ساعت  این روز را از صمیم قلب به  تمام افغان های گرامی  و مردم سراسر جهان تبریک عرض میکنم ، امیدوارم که در این سال مردم کشور ما افغانستان و کشور های جهان در صلح و آرامش زندګی کنند و از جنګ و خونریزی خبری نباشد.

امید وارم که زمامداران دولت وحشت ملی ع و غ در این سال از خواب عمیق بیدار شوند و به اعضای دولت چپاولگر خود که  نزدیک به یک و نیم سال صد ها جوان باسواد کشور ما را آواره کشور ها ساختند و در آبهای یونان با فامیل های آن بخاطر بیکاری غرق نمودند و  هست ونیست کشور ما را به یغما بردند و مردم  مظلوم ما را توسط  حامیان داعشی ها و طالبی ها  و برادران کرزی خایین و غنی فاسد و عبدالله تفنکسالار به شهادت رساندند و از بین بردند . و هر کدام عوض ساختن چند تا فابریکه برای بیکار ها ، پول آنها را برای خود از کوچه و پسکوچه کشور دوستان ، همسایه ها ، باغداران و دزدان دوران  به اصطلاح جهاد خود  مشاورین و بادیگارد ها با موتر های آخرین سیستم آماده ساختند . به امید یک صلح واقعی بدون خونریزی در کشور .

طوریکه دانشمندان نوشته اند :

در بین سالهای ( ۲۷۴ تا ۳۳۷ میلدی ) کنستانتینوس یا قسطنطین  اولین امپراتور مسیحی بود که بر روم حکومت میکرد. وی در سال ۳۱۳ بعد از میلاد آیین مسیحیت را در ردیف ادیان رسمی آن زمان قرار داد. قسطنطین به موجب فرمانی دستگاه شمارش روزهای ماه را لغو و به جای آن روز هفته را معمول داشت و روز یکشنبه را به عنوان اوّلین روز هفته و روز عبادت مسیحیان تخصیص داد. در سال ۳۲۵ م، شورای عمومی کلسیای شهر نیقه (در شمال غربی ترکیه امروزی) با حضور قسطنطین و تعداد ۳۱۸ نفر از علمای مسیحی تشکیل شد. در این شورا، شرایع مسیحیت به تصویب رسید. یکی از مصوبات این شورا، این بود که سال شمسی برای امور و مقاصد عمومی و سال قمری برای تعیین بعضی از اعیاد و برگزاری امور دینی مثل روز عید پاک و غیره به رسمیت شناخته شد. در سال ۳۲۵ م، بر طبق ارصاد نجومی، تاریخ اعتدال بهاری در ۲۱ مارچ مقرر شد.

پیدایش تقویم میلادی، نتیجه نزاعی بود که مدتهای متمادی در مورد صحیح محاسبه نمودن روزهای تولد حضرت مسیح ( ع ) و عید پاک، بین کلیساها وجود داشت. در سال ۵۲۵ بعد از میلاد، راهبی رومی به نام « دیونی سیوس اکزیگیوس » بنا به درخواست پاپ ژان اول جدولهای جدیدی برای تعیین روز عید پاک تهیه کرده بود. او پیشنهاد کرد که تاریخ تولد حضرت مسیح ( ع ) به عنوان مبداء تقویم مسیحیان اختیار شود. دیونی سیوس به دلایل نا معلومی، روز تولد حضرت مسیح (ع) را ۲۵ دسامبر حساب کرد. در حالی که پژوهشگران به استناد شواهد و اسناد مختلف تولد مسیح را حدود ۴ تا ۱۲ سال قبل از تاریخ محاسبه شده توسط دیونی سیوس میدانند. درتقویم پیشنهاد شده توسط وی طول سال شمسی  ۲۵ / ۳۶۵ شبانه روز و سالهای قابل قسمت بر عدد ۴، کبیسه محسوب می شد. اما استفاده از تقویم میلادی به علت عدم موافقت کلیساهای مسیحی، جنبه عمومیت پیدا نکرد.

تقویم میلادی از قرن هفتم میلادی در ایتالیا و انگلستان و به دنبال آن در قسمتهای از اسپانیا مورد استفاده قرار گرفت. از قرن یا زدهم میلادی، تقویم میلادی در قسمت عمده‌ای از اروپا جنبه عمومیت پیدا کرد. در قرون اخیر در بسیاری از کتب تاریخی، نجومی و غیره تقویم میلادی یا دشده به نام « تقویم ژولین » یا « تقویم ژولیوسی » یا « تقویم ژولی » معرفی شده است.

اصلاح تقویم میلادی

همانطور که گفته شد، طول سال شمسی در تقویم میلادی ۲۵ / ۳۶۵  شبانه روز بود. در صورتی که سال شمسی حقیقی (مدت زمان بین دو عبور متوالی مرکز خورشید از نقۀ اعتدال بهاری) تقریباً ۲۴۲۲/۳۶۵ شبانه روز است. بنابراین طول سال در تقویم میلادی یاد شده به مقدار ۰۰۷۸/۰ شبانه روز از طول متوسط سال شمسی حقیقی بیشتر منظور می شد. این خطای سالانه به تدریج باعث می شد که آغاز فصول شمسی به طور تقریبی در هر ۱۲۸ سال، یک شبانه ‌روز زودتر از تاریخ واقعی خود شروع شوند. در نتیجه اعیاد محاسبه شده بر اساس تقویمهای آن روزگار دیرتر از تاریخ واقعی خود اتفاق می افتادند. در نخستین تقویمهای کلیسایی، که در سال ۳۲۵ بعد از میلاد تنظیم شد، تاریخ اعتدال بهاری بر طبق ارصاد نجومی در ۲۱ مارچ  بود. اما در سال ۱۳۲۵ میلادی، یعنی پس از گذشت ۱۰۰۰ سال، خطاهای جمع شده باعث شد که تاریخ اعتدال بهاری، ۸ شبانه روز زودتر یعنی در تاریخ ۱۳ مارس واقع شود. تقریباً از اوایل ربع دوم قرن چهاردهم تلاشهای فراوانی برای اصلاح تقویم میلادی انجام شد.

در سال ۱۵۷۶ میلادی، پاپ گرگوری سیزدهم کمیسیون خاصی را به سرپرستی کریستوفر کلاویوس، منجم و استاد ریاضیات دانشگاه یسوعان شهر رم، مامور بررسی و اصلاح تقویم میلادی نمود. در همین زمان، الی سییوس لیلیوس ، استاد دانشگاه پروژیا، پیشنهادی را که از چند سال قبل برای اصلاح تقویم میلادی، آماده کرده بود را برای پاپ فرستاد. این پیشنهاد مورد توجه کمیسیون اصلاح تقویم قرار گرفت. سرانجام اصول کلی تقویم اصلاح شده در تاریخ ۲۴ فبروری  ۱۵۸۲ میلادی به موجب فرمانی از طرف پاپ گرگوری سیزدهم منتشر شد. این فرمان بر مبنای دو اصل زیر تقویم میلادی را اصلاح کرد:

الف– تاریخ اعتدال بهاریِ سال ۱۵۸۲ را ایگناتیوس دانته عضو کمیسیون اصلاح تقویم، با استفاده از یک شاخص بزرگ در محل کلیسای بولونی مطابق با ۱۱مارچ  تعیین کرد، در صورتی که در سال ۳۲۵ بعد از میلاد، تاریخ اعتدال بهاری در ۲۱ مارچ مقرر شده بود. رصد نجومی دانته نشان داد که در سال ۱۵۸۲ میلادی، آغاز فصل بهار بعد از گذشت ۱۲۵۷ سال میلادی، ۱۰ شبانه روز زودتر از تاریخ واقعی خود شروع شده بود. برای اصلاح تقویم میلادی، ۱۰ شبانه روز از سال ۱۵۸۲ میلادی حذف شد. به این صورت که روز ۵ اکتبر را روز ۱۵ اکتبر ۱۵۸۲ میلادی محسوب کردند و در سال ۱۵۸۲ میلادی را «سال تصحیح» نا میدند.

ب- برای تثبیت اعتدال بهاری در تاریخ واقعی خود و جلوگیری از تکرار خطاهای جمع شدۀ ناشی از اختلاف بین طول سال شمسی در تقویم میلادی و طول متوسط سال شمسی حقیقی (که در هر ۴۰۰ سال میلادی، به طور تقریبی ۳ شبانه روز می شد.) مقرر شد که سالهایی که دو رقم سمت راست آنها، دو صفر(۰۰) است، در صورت بخش پذیر بودن بر عدد ۴۰۰ و بقیه سالها در صورت بخش پذیر بودن بر عدد ۴، کبیسه منظور شوند. به عنوان مثال از بین سالهای ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰ و ۲۰۰۰، فقط سال ۲۰۰۰ کبیسه بود و از بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی، فقط سال ۲۰۰۸ میلادی کبیسه خواهد بود. با این حساب در تقویم میلادی اصلاح شده در هر ۴۰۰ سال ۹۷ کبیسه یعنی تعداد ۳ کبیسه کمتر از تقویم میلادی اصلاح نشده اتفاق می افتد و از این طریق ۳ شبانه روز خطاهای جمع شده، اصلاح می شود.

 

شماره نام ماه ها
تعداد شبانه روز
۱ جنوری ۳۱
۲ فبروری ۲۸ یا ۲۹
۳ مارچ ۳۱
۴ اپریل ۳۰
۵ می ۳۱
۶ جون ۳۰
۷ جولای
۳۱
۸ آگست ۳۱
۹ سپتامبر ۳۰
۱۰ اکتوبر ۳۱
۱۱ نوامبر ۳۰
۱۲ دسامبر ۳۱

 نام و تعداد شبانه روز در ماههای تقویم میلادی
با اجرای قانون کبیسه پاپ گرگوری طول متوسط سال معادل ۲۴۲۵/۳۶۵ شبانه روز می شود که در هر ۳۳۰۰ سال، یک روز فرق خواهد داشت. علاوه بر این طبق فرمان پاپ سال نو باید از اول ژانویه آغاز شود. تقویم میلادی اصلاح شده در اکثر کشورهای پیرو مذهب کاتولیک به سرعت پذیرفته شد اما در سایر کشورهای پیرو مذاهب دیگر مسیحیت، به کندی پذیرفته شد.

تقویم اصلاح شده که « تقویم گرگوری» نامیده می شود، همان تقویم میلادی کنونی است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان تقویم رسمی متداول است. ردیف، نام و تعداد شبانه روز ماههای تقویم میلادی در جدول۱ آمده است. تعداد شبانه روز ماه فبروری در سالهای کبیسه ۲۹ شبانه روز است.

در اخیر سال نو میلادی ۲۰۱۶  را به تمام هموطنان و جهانیان ، همکاران و خواننده گان محترم و خانواده های شان از صمیم قلب تبریک عرض نموده برای  همه در این سال بهترین ها آرزو میکنم. به امید صحت و سلامتی همۀ عزیزان .

با عرض حرمت

مهدی بشیر

 

 

۵۱ پاسخ به “سال نو میلادی ۲۰۱۶ به همه مبارک”

 1. admin گفت:

  با عرض سلام به امید صحت و سلامتی تمام هموطنان محترم ، دوستان و همکاران گرامی سایت ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن .
  نسبت اینکه از چند روز صحتم چندان خوب نبود و نتوانستم که این مطلب را که قبلا آماده کرده بودم و با مطالب عزیزانیکه برایم رسیده بود در روز اول سال ۲۰۱۶ میلادی یعنی روز جمعه از طریق سایت ۲۴ ساعت نشر و تفدیم عزیزان کنم و تنها مختصرآ این را در فیسبوک گذاشتم که از غافله عقب نمانم از همه معذرت میخواهم و از دوستانیکه با ارسال کارت های زیبا ، تیلفونی ، ایمیل و پیام های مقبول شان ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ را برایم تبریک عرض نموده تشکر میکنم و برای همه و خانواده های محترمشان یک سال مملو از خوشی ، صحتمندی و صلح و امنیت در سر کشور بدون هر نوع تفرقه و تعصبات مذهبی ، زبانی ، قومی ، منطقوی و نژادی آرزو میکنم. همیشه موفق و زنده باشید.
  با عرض حرمت
  مهدی بشیر
  دوم جنوری ۲۰۱۶

 2. Sharif Hakim گفت:

  فرهیختۀ بزرگوارم جنابِ بشیر ، صمیمانه ترین تبریکاتم را بپذیرید ، آرزو دارم صفحۀ جدید تقویم ، فصل پرباری در زندگی شما باشد ، فصلی با شگوفائی امید ها و آرزو ها ، فصلی آگنده با مسرت و شادمانی و فصلی در آغوشِ فرهنگ و هنر.

  • admin گفت:

   تشکر از کامنت زیبا جناب آقای شریف حکیم ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم و فرهنگیان عزیز و علاقمندان اشعار مقبول تان مبارک . امید که سال خوش وباسعادتی را سپری کنید و مردم سراسر جهان بخصوص کشور ما در صلح و امنیت زندگی کنند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 3. Ahmad Khalid Aziz گفت:

  استاد بزرگوارم من هم به نوبه خویش سال نو میلادی تبریک عرض میدارم

  • admin گفت:

   دوست بزرگوار جناب آقای احمد خالد عزیز ، جهانی سپاس از کامنت عالی تان. سال نو میلادی بشما و خانواده محترم و هموطنان عزیز و مردم جهان مبارک. به امید یک سال کاملا صلح و امنیت در تمام جهان بخصوص کشور عزیز ما افغانستان. . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 4. Sayed Mohamad Mirzai گفت:

  درود و سپاس استاد مهربان برادر فرهیخته ام

  • admin گفت:

   تشکر از برادر گرامی ام آقای سید محمد میرزایی ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما خانواده محترم ، هموطنان عزیز و مردم سرایر جهان و افغانستان مبارک. به امید یک صلح پایدار و بدون خونریزی در سراسر جهان و افغانستان عزیز . زنده باشید . مهدی بشیر

 5. Mohammad Amin Partaw گفت:

  سال نو به شما هم مبارک

  • admin گفت:

   تشکر از استاد گرامی آقای محمد امین پرتو ، سال نو میلادی به شما و خانواده عزیز تان و هموطنان محترم و مردم جهان در سراسر جهان و کشور ما مبارک. به امید یک سال خوش وآرام در تمام جهان . موفق باشید. مهدی بشیر

 6. حضرت ظریفی گفت:

  همچنان برای شما دوست عزیزم واز طریق شما به خانوادهء نجیب شما سال نو ۲۰۱۶ مبارک وخوش آیند باد

  • admin گفت:

   استاد بزرگوار جناب آقای حضرت ظریفی ، ضمن عرض سلام وادب ، سال نو ۲۰۱۶ بشما و خانواده گرامی ، هموطنان عزیز ما و مردم سراسر جهان و بخصوص کشور عزیز ما مبارک. به امید یک سال مملو از صلح و امنیت کامل در افغانستان وجهان. شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 7. محمد اسلم سلیم گفت:

  به شما همچنان مبارک باد میگویم

  • admin گفت:

   برادر عزیز آقای محمد اسلم سلیم ، ضمن عرض سلام ، سال نو میلادی بشما ، خانواده محترم ، هموطنان عزیز و مردم جهان مبارک . به امید سال پر از خوشی ها و مملو از صلح و امنیت . موفق باشید. مهدی بشیر

 8. Wali Popal گفت:

  سال نو مبارک تان باد !

  • admin گفت:

   استاد محترم آقای ولی پوپل ، ضمن عرض سلام و احترامات ، جهانی سپاس از کامنت تان. سال نو میلادی بشما دوست عزیز ، خانواده محترم ، هموطنان کرامی و مردم جهان مبارک. امیدوارم در سال نو میلادی ۲۰۱۶ در سراسر جهان بخصوض کشور ما از جنگ و خونریزی خبری نباشد و همه در صلح وامنیت زندگی کنند. زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 9. Younus Jaghuri گفت:

  مهدی بشیر نهایت ،عزیزوگرامی،سال نو را برای شما وفامیل محترم تبریک و شادباش گفتہ و سال مملوازصفا وسروربرایتان آرزومند یم.

  • admin گفت:

   استاد گرامی آقای یونس جاغوری ، ضمن عرض سلام و ادب و تشکر از کامنت زیبا تان. ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما ، خاواده عزیز ، مردم افغانستان وجهان مبارک . امیدوارم که در این سال همۀ هموطنان ما و مردم جهان در صلح و امنیت زندگی کنند. موفق باشید. مهدی بشیر

 10. Said Azim Sayed گفت:

  استاد محترم سال خوش وبا سعادت مملو از صفا وصمیمیت به شما ویک صلح وامنیت سرتاسری در کشور جنگ زده افغانستان.تمنا دارم

  • admin گفت:

   استاد محترم جناب آقای داکتر سید عظیم سعید ، ضمن عرض سلام وادب ، تشکر از کامنت زیبا تان. سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما استاد عزیز ، خانواده گرامی ، هموطنان عزیز ما در افغانستان و خارج کشور و تمام مردم سراسر جهان مبارک. امیدوارم که در این سال نو میلادی دشمنان مردم افغانستان و جهان نیست و نابود شوند تا مردم ما در صلح و امنیت کامل زندگی کنند. موفق وزنده باشید. مهدی بشیر

 11. Ashore Nataqi گفت:

  برای شماهم مبارک

  • admin گفت:

   برادر محترم آقای عاشوری ناطقی ، ضمن عرض سلام ، تشکر از شما. سال نو میلادی بشما و خانواده گرامی و هموطنان عزیز و مردم سراسر جهان مبارک. امیدوارم که همۀ مردم جهان در سال ۲۰۱۶ در صلح وصفا زندگی کنند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 12. Nowroo Dave گفت:

  Happy new year
  سال نو مبارک

  • admin گفت:

   برادر عزیز آقای داوود جان نوروزی ، ضمن عرض سلام سال نو ۲۰۱۶ بشما ، خانواده محترم ، دوستان وعزیزان ، هموطنان عزیز و مردم جهان مبارک. به امید یک سال خوش و مملو از صلح و صفا در سراسر این کره خاکی . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 13. Sarah S Nayab گفت:

  سال نو ٢٠١۶ را به شما و به جمع همکاران و سایر فرهیختگان از صمیم قلب تبریک میگویم و انشاالله یک سال خوش و عافیت باشد براى همه مسلمانان به ویژه افغانان رنجدیده ما

  • admin گفت:

   خواهر گرامی محترمه خانم سارا نایاب ، ضمن عرض سلام ، تشکر از کامنت زیبا تان . سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده گرامی و تمام مردم افغانستان و جهان مبارک .به امید یک سال مملو از صلح و امنیت کامل در افغانستان و جهان . شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 14. Norollahwosuq Wosuq گفت:

  درود ومهر نثار تان. همواره پرازشور وشادمانی بمانید

  • admin گفت:

   استاد محترم جناب آقای وثوق عزیز ، ضمن عرض سلام ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما ، خانواده گرامی و تمام هموطنان عزیز و مردم سراسر جهان مبارک . امیدوارم که سال نو سال صلح و امنیت در سراسر جهان باشد. موفق و زنده باشید. مهدی بشیر

 15. Nazir Zafar گفت:

  جناب بشیر عزیز سرور گرانقدر ایام تان با میمنت باد

  • admin گفت:

   برادر عزیز و گرامی جناب آقای نذیر ظفر ، ضمن عرض سلام سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم و تمام مردم افغانستان و جهان مبارک . به امید یک سال کاملا صلح و صفا در کشور ما و جهان . شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 16. Said Hashim Hashimi گفت:

  خوش و خندان باشید جناب مهدی جان بشیر

  • admin گفت:

   برادر عزیز و گرامی آقای سید هاشم هاشمی ، تشکر از کامنت زیبا تان. سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم و تمام هموطنان عزیز ما و مردم جهان صمیمانه مبارک. امیدوارم که سال نو میلادی را با خوشی و ا منیت کاملا سپری کنیم . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 17. Parwin Nori گفت:

  Happy new year to you !!

  • admin گفت:

   خواهر عزیز خانم پروین جان نوری ، ضمن عرض سلام ، سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده گرامی و هموطنان عزیز و تمام مردم جهان مبارک. امیدوارم که در این سال نو همه با خوشی و آرامی زندگی کنند. زنده و سلامت باشید. مهدی بشیر.

 18. Walia Aryan گفت:

  سال پر فیض در سایه ى صلح. براى همه ارزومندم زحمات بى بدیل تانرا در پیشبرد سایت ٢۴ساعت و ارزش دادن به خط خطى هایم صمیمانه ارج مى گذارم اقاى مهدى بشیر

  • admin گفت:

   خواهر نهایت عزیز ، خانم ولیه آرین ، با عرض سلام جهانی سپاس از کامنت زیبا تان . سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما خواهر گرامی و خانواده محترم ، هموطنان عزیز و مردم سراسر جهان مبارک . به امید سالی که همۀ مردم جهان با صحت و سلامتی و صلح دایمی باهم متحدانه زندگی کنند. شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 19. Shahid Atiqullah گفت:

  جناب بشیر عزیز وگرامی سال نو شما مبارک ارزومند سال پراز خوشی سعادت وپیروزی برای شما باشد

  • admin گفت:

   دوست و برادر محترم جناب آقای عتیق الله شاهد ، ضمن عرض سلام سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده گرامی ، هموطنان عزیز ، و مردم سراسر جهان بخصوص کشور ما افغانستان مبارک. به امید یک صلح دایمی در همه جا. موفق وزنده باشید. مهدی بشیر

 20. Shafiqeu Shafi Ahmadi گفت:

  مهرنثار شما باد . ایام خوش در این سال و سال های بعد رابا خوشی و صحت همراه‌ داشته باشیند

  • admin گفت:

   دوست محترم احمدی عزیز ، ضمن عرض سلام ، تشکر از کامنت زیبا تان. شال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم ، هموطنان عزیز افغان و مردم جهان صمیمانه مبارک . امید وارم که در سال نو میلادی در سر تا سر این جان از جنگ و خونریزی خبری نباشد و همه در صلح و صفا زندگی نمایند. موفق وسلامت باشید . مهدی بشیر

 21. Najla Zamani گفت:

  سپاسگذارم از لطف بی پایان شما بشیر عزیز شما نهایت عزیز و مهربان استید

  • admin گفت:

   خواهر عزیز خانم نجلا زمان ، با عرض سلام تشکر از کامنت عالی تان. سال نو میلادی بشما ، خانواده محترم و هموطنان عزیز و گرامی و مردم جهان مبارک . به آرزوی یک صلح پایدار در سرتاسر جهان . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 22. Rabia Siddiqi گفت:

  نهایت سپاس ازجناب محترم آقای بشیر شفای عاجل بشما خواهانم وضمنأ سال نورا بشما وهمه وابسته گان عزیزتان تبریک میگویم وسال پرازخوشی ومیمنت وصلح وصفا برای کافهء مردمان جهان تمنا میکنم.

 23. admin گفت:

  عزیزم صدیقی گرامی ، جهان سپاس از کامنت زیبا تان. سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما ، خانواده محترم و هموطنان عزیز و گرامی ما و مردم جهان مبارک . به امید یک صلح دایمی و مملو خوشبختی برای همه . موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 24. Ramazan Mobtaker گفت:

  ممنون تانیم همچنان به جناب شما سالی مملو ازصفاو صمیمیت آرزومیداریم.

  • admin گفت:

   دوست محترم جناب آقای رمضان مبتکر ، تشکر از شما ، سال نو ۲۰۱۶ میلادی بشما و خانواده گرامی و تمام مردم افغانستان و جهان مبارک . همیشه زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 25. درود به رهبری و کاربران خبره سایت وزین و شهیر ۲۴ ساعت.!
  فاضل دانشمند محترم محمد مهدی بشیر هروی بدین وسیله فرارسیدن جشن سال نو عیسوی را از صمیم قلب به شما، همکاران، دودمان و کلیه عزیزان که از سایت وزین شما بازدید به عمل می آورند با پسند دیده ترین ابیات تبریک و تهنیت می گویم.
  با حرمت فراوان
  امپراطور
  از شهر تشنه گان صلح و آزادی

  • admin گفت:

   برادر محترم و گرامی جناب آقای احمد محمود امپراطور ، جهانی سپاس از کامنت زیبا تان. تشکر از کارت زیبا ی که خیلی زحمت کشیده بودید . سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم و هموطنان عزیز و مردم جهان مبارک . امیدوارم در این سال جدید میلادی صلح دایمی در کشور ما برقرار گردد و از جنگ و خونریزی خبری نباشد و همه متحدانه باهم زندگی کنند. آمین یا رب العالمین. موفق باشید. مهدی بشیر

 26. عبدالله هروی گفت:

  استاد گرامی جناب آقای محمد مهدی بشیر ، مؤسس و مسؤول سایت و زین و خواندنی ۲۴ ساعت ، سلام و عرض ادب . از اینکه دیر تر سایت را بازکردم متاسفانه از انترنیت دور بودم نوشته تان خیلی مقبول بود واز اینکه مریض بودید و اقعآ متاثر شدم بشما صحت کامل و طول عمر آرزو میکنم که همیشه در خدمت فرهنگ و مردم ما باشید. سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما استاد محترم ، خانواده محترم ،خواننده گان عزیز و همکاران گرامی تان و تمام مردم کشور عزیز ما افغانستان و جهان تبریک میگویم . امید وارم که در این سال نو میلادی مردم افغانستان و جهان در صلح و امنیت و بدون خونریزی و جنگ زندگی خوشی داشته باشند. . همیشه موفق وسلامت باشید.

  • admin گفت:

   برادر عزیز و دوست گرامی آقای عبدالله جان هروی ، ضمن عرض سلام تشکر از کامنت عالی تان . خداوند شمارا هم همیشه صحت وسلامت داشته باشد. منهم سال نو میلادی ۲۰۱۶ را بشما و خانواده محترم ، هموطنان عزیز و تمام مردم جهان از صمیم قلب تبریک عرض میکنم. امیدوارم که سال نو سال خوشی ها و سال صلح دایمی در جهان باشد. شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 27. پوهنوال داکتر اسد الله حیدری گفت:

  برادر بسیار عزیز وگرامی آقای محمد مهدی بشیر !
  بعد از تقدیم سلام وآرزوی صحت کامل شما و همه اعضای فامیل محترم تان سال نو رابرای تان تبریک گفته وموفقیت های مزیدی را دراین سال برایتان از دربار ایزدی استدعا دارم. با درود فراوان داکتر حیدری

  • admin گفت:

   جناب پوهنوال داکتر اسدالله حیدری ، ضمن عرض سلام و ادب ، تشکر از کامنت زیبا تان. سال نو میلادی ۲۰۱۶ بشما و خانواده محترم ، هموطنان عزیز و مردم سراسر جهان مبارک. امید وارم سال نو برای تمام مردم جهان ، بخصوص کشور عزیز ما افغانستان سال کاملا صلح و امنیت باشد و دیگر از جنگ و خونریزی و تفرقه وتعصب خبری نباشد. با عرض حرمت
   مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما