۲۴ ساعت

28 مارس
۱۳دیدگاه

کمپاین به رسمیت شناختن روز ۱۹ مارچ

تاریخ نشر شنبه  هشتم  حمل ۱۳۹۴ – ۲۸ مارچ ۲۰۱۵ هالند

150322110222_farhunda_kabul_cermony__640x360_ap_nocredit

دوستان عزیزیکه از این کمپاین میخواهند پشتبانی کنند ، میتوانند در قسمت دیدگاه ها درآخر این مطلب  نام خود را بنویسند. ایمیل شان حفظ است و تنها نام شان نشر میشود.

کمپاین به رسمیت شناختن روز ۱۹ مارچ (۲۸ حوت ۱۳۹۳)

به حیث «روز فرخندۀ همبستگی ملی با زنان افغانستان»

هیأت مدیرۀ “کانون هماهنگی زنان” جنایت قتل «دختر افغانستان» فرخنده را بمثابۀ یکی از بزرگترین فاجعه های تاریخی در سرزمین ما تلقی مینماید. برای حرمت گزاری به روان پاک این شهید و جلوگیری از تکرار همچو جنایات، شناسایی تاریخ ۲۸ حوت سال ۱۹۹۳مطابق ۱۹ مارچ سال ۲۰۱۵ را به حیث آغاز «روز فرخندۀ همبستگی ملی با زنان افغانستان» از جانب ملت و دولت افغانستان، پیشنهاد مینماید:

پیشنهاد کانون هماهنگی زنان افغانستان به تمام هموطنان عزیزجهت ابراز نظر:
——————————————————————————

شهادت فرخنده ماجرای عادی نبود، بل فاجعه ایست فراموش ناشدنی. گویند نام اشخاصی که به خاطر عدالت و داد خواهی دور از انظار جامعه به شهادت میرسند، معمولاً در خاطرۀ افراد، یا در لست شهدا و یا احتمالاً در مظاهر آبده های گمنام تجسم پیدا میکنند. اما اسم کسانی که در محضر عام بیگناه به شهادت میرسند، در خاطرۀ نسلها درج شده و منحیث تجسمی از ظلم و خشونت که ماحصل حق طلبی است، برای قرن ها نقش ارزنده ای را بازی مینماید.

به روز۲۸ حوت ۱۳۹۳ مطابق ۱۹ مارچ ۲۰۱۵ در مَلاء عام شهادت یک زن دلیر افغان در قلب شهر کابل اتفاق افتاد. فرخندۀ ۲۷ساله به اتهام دروغین سوختاندن قران زیر ضربه های مشت و لگد، سنگ و چوب، موتر و هر آنچه که در اختیار گروه پر خشونت بود، به قتل رسید. خاطرۀ شهادت این قاری قران درج خاطره ها شد که نسل به نسل انتقال خواهد نمود.

فرخنده با قامت رسا و ایمان راسخ کوشش نمود تا از حقانیت خویش در مقابل صد ها مرد خشمگین فاقد فهم درست اسلامی دفاع نماید. وی چون اسطورۀ مقاومت در عمر کوتاهش درخشید و راۀ خواهران زجر کشیدۀ وطنش را روشنتر ساخت.
روحش شاد و جنت برین جایش باد!

دو سال قبل در اوایل ما ه جون سال ۲۰۱۳ هنگامی که قانون منع خشونت علیه زنان از جانب پارلمان افغانستان تصویب نگردید افغانهای طرفدار حقوق زن در نقاط مختلف دنیا به اعتراضات دامنه داری پرداختند. در این راستا پیشنهاد شد تا روز۸ جون به حیث روز همبستگی بین المللی با زنان افغانستان به حیث یک روز پیوند دهندۀ افغانها به خاطر نجات زن از وضعیت رقتبار کنونی همه ساله برگزار گردد. بر اساس همین پیشنهاد در دو سال اخیر مراسمی هم در روز ۸ جون برگزار گردیدند.

و اما با شهادت فرخنده هر واقعۀ دیگر برای پیوند دادن طرفداران حقوق زن افغان رنگ و رخش را از دست داد. شهادت فرخنده بیشتر از هر حادثۀ دیگر ملت افغانستان و افغانهای پراگـنده شده در روی کرۀ خاکی را با هم متحد نمود، فرخندۀ خون آلود آواز هزاران زن تحت ستم را به گوشهای ناشنوای ما و جهانیان رسانید. معصومیت فرخنده بالای هر توجیهی برای ظلم و ستم مردان خط بطلان کشید. وحشت و بی عدالتی در ساعات شکنجه، قتل و سوختاندنش چون جنایتی صورت نگیرد.

از این رو برای ملت و دولت افغانستان پیشنهاد میشود تا روز ۲۸ حوت یعنی ۱۹مارچ به حیث «روز فرخندۀ همبستگی ملی با زنان افغانستان» اعلام گردد. از مدافعین حقوق زن تقاضا مینمائیم تا با تأئید این پیشنهاد درفش حقانیت فرخنده را جاودانه بلند و استوار نگهدارند.”

 

۱۳ پاسخ به “کمپاین به رسمیت شناختن روز ۱۹ مارچ”

 1. admin گفت:

  درود به کانون همآهنگی رنان قهرمان افغانستان . سایت ۲۴ ساعت باشما همنوا بوده واز دوستان و علاقمندان خود خواهش میکنند که در آخر این پیشنهاد آنر تایید کنند . فقط در قسمت دیدگاه نام و آدرس خود راببنویسند . آدرس شان محفوظ است و تنها نامشان نشر میشود . مهدی بشیر ، مسؤول سایت ۲۴ ساعت.

 2. داکتر عالمه گفت:

  ۱۹ مارچ روز فرخندۀ همبستگی ملی با زنان افغانستان

 3. سرويه گفت:

  ١٩ مارچ روز فرخنده همبستگی ملی با زنان افغانستان

 4. پوهنوال داکتر اسدالله حیدری گفت:

  من به رسمیت شناختن روز ۱۹ مارچ ، صد در صد موافقم. از همه خواهران ومادران عزیز هوطن خواهشمندم تا ازاین کمپاین جداًحمایت نموده ودرمقابل این نابخردان وملاهای بیسواد چون کوه استواربایستند تا ازوطن محبوب ما نابود شان گردانند.موفق باشید بادرود فراوان به جمیع حمایت کنندگان وطلب جنات النعیم برای شهید مظلوم فرخندهءناکام وصبر جمیل به همه اعضای فامیل موصوفه.داکتر حیدری

 5. بتول بشیر گفت:

  درود به خواهران قهرمان افغانستان . منهم با برسمیت شناختن روز ۱۹ مارچ را که روز شهادت فرخنده میباشد بنام ( روز فرخندۀ همبستگی ملی با زنان افغانستان ) موافقم و امیدوارم که این روز از طرف دولت رسما اعلان شود . رو ح شهید فرخنده شاد و جنتها نصیبش .

 6. زمری کاسی گفت:

  فرخنده هرګز نمی میرد، این روز را به افتخار نامش تایید میکنم و یقین دارم که دولت حتی دول همسایه این پیشنهاد را تایید خواهند کرد، چه این زخم بسار عمیق و دردناک است. نباید فراموش شود ونه تکرار که برای تمام جوامع اسلامی این قتل فجیع سخت شرم آور است .

 7. اسداله صدیقی گفت:

  نام گذاری این روز را بنام فرخنده تایید مینمایم و تاثرات عمیق خود را ابراز میدارم.

 8. اسدالله فروتن سلطانی گفت:

  فرخنده ستمدیده بروحت درودمیفرستم بیاد خاطراتت در سراسر دنیا ختمهای قرانشریف انجام یافت مردمت قاتلینت را بی محکمه نمیګذارند راخت بخواب در خقت جفا شده است جفاګران نتیجه جفای خویش را خواهند ګرفت درحقت اتحاف دعا میفرستم .

 9. قیوم بشیر « هروی » گفت:

  با درود وسلام بر دست اندرکاران کانون همآهنگی زنان افغانستان بدین وسیله پشتیبانی و حمایت بی دریغ خود را از این اقدام انسانی ابراز داشته ، مؤفقیت و کامگاری شما عزیزان را تمنا دارم. با آرزوی شادی روح فرخنده شهید و پاسداری از حقوق حقهء زنان کشور.
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

 10. Ibrahim Rassuli گفت:

  باعرض درود ،
  باشما همنوا ام و تائید می نمایم که روز ۱۹ مارچ به نام روز فرخندۀ همبستگی زنان شجاع افغان به رسمیت شناخته شود.
  حرمت ابراهیم رسولی

 11. رویا شکیبایی گفت:

  رویا شکیبایی

 12. با مراسم خاکسپاری فرخنده،بالاخره تاریخ مذکر در افغانستان درز برداشت و زن میت زن را بر دوش تا خوابگاه خواب برد. این کار “فرخنده” است. بگذار با فرا رسیدن هر نوروز خنده را از یاد نبریم ولی فرخنده را نیز از یاد نبریم!

 13. داکتر راضیه هوتکی گفت:

  دورد برروان پاک شهید دختر افغان فرخنده جوانمرگ :
  بگذار قربانی تو درس برای جوانان و آینده گان باشد وشهادت تو راه گسترده حق و عدالت را طی نماید .نامت ثبت تاریخ عدالت وآزاده گان است امید دود سوختن تو چشم قانون را کور نکرده زیرا چشمان مادرت از اشک غصه خشک گردیده ، و پشت پدرت خمیده گشت .
  روز به آتش کشیدن ات را روز همبستگی زنان افغان خواهانیم . وهم تقاضا مینمایم که این روز را فرخنده گذارند .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما