۲۴ ساعت

04 اکتبر
۲دیدگاه

عید سعید قربان به تمام مسلمانان مبارک

تاریخ  نشر شنبه چهارم  اکتوبر ٢٠١۴ هالند

عید سعید

امروز شنبه چهارم اکتوبر ۲۰۱۴ مطابق  ۱۲ میزان ۱۳۹۳ خورشیدی برابر است به روز دهم  ماه ذی الحجه ۱۴۳۵ هجری قمری و مصادف است به روز اول  عید سعید قربان  میباشد که از گرامی ترین و بزگترین عیدهای مسلمانان است که عید فدا کاری، ایثار، قربانی ، اخلاص ، عشق و بندگی میگویند و به یاد بود حضرت ابراهیم ( ع ) و فرزندش اسماعیل، توسط بسیاری از مسلمانان جهان و بخصوص در کشور عزیز ما افغانستان  و جهان تجلیل می‌شود.

چه خوب است در این روز یادی از دوستان و آشنایانی که مدت‌هاست آن‌ها را ندیده‌ایم کرده و به دیدارشان برویم. و یا اگر فرصت دیدار نیست با تماسی تلفنی یا حتی ایمیلی  کوتاه از احوالشان جویا شویم. به دیدار پدرها و مادرانی برویم که با تمام وجود برایمان زحمت کشیده‌اند. چه آن‌ها که در خانه‌های خود هستند، چه آنانی که در خانه‌های بزرگسالان بوده و  چشم امید به آمدن فرزندانشان دارند. یاد تان  نرود آن‌ عزیزانی که در کنار ما نیستند  واکنون  زیر خاک خوابیده‌اند. مبادا سردی خاک قلب‌هایمان را سرد کرده باشد. به دیدارشان رفته و با فاتحه‌ای روحشان را شاد کرده و خالی بودن جایشان را یادآور شویم.

در شب‏های نهم و دهم ماه ذی الحجۀ، به حضرت ابراهیم علیه السلام وحی شد که در روز دهم  ذی الحجۀ باید برای رضای خداوند، فرزندش «اسماعیل» را به منا  که در نزدیکیِ مکه  است ببرد و قربانی کند.

برای حضرت ابراهیم علیه السلام  امتحانی بسیار بزرگ بود؛ ولی پدر و پسر از آن امتحان سربلند بیرون آمدند. حضرت ابراهیم(ع) با وجود علاقۀ شدیدی که  به فرزندش اسماعیل داشت او را به منا برد و دست و پای وی را بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند، او را قربانی کند. اسماعیل(ع) هم به پدرش  دلداری و اطمینان داد که تسلیم فرمان خداوند میباشد.

 اما حضرت ابراهیم ( ع )  کاردی  را که برای بریدن گلوی فرزندش  اسماعیل برده بودند به امر خدا وند بزرګ گلوی او را نیرید و در این وقت از سوی خداوند فرمان رسید که:

« ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن».

خداوند قربانی کردن در این روز را سنت قرار داد و به مردم یاد داد که در قربانی حقی برای فقیران است. بسیار دیده شده است که افراد پس از قربانی کردن نذر خویش، آن را در میان اقوام نزدیک خویش پخش می‌کنند. این امر به جای خویش نیکو است اگر در بین آن اقوام فردی نیازمند وجود داشته باشد. اما اگر تمامی افراد از قدرت مالی خوبی برخوردار بودند چه خوب است که بخشی از قربانی را به فقیرانی داد که در حسرت خوردن یک لقمه غذای خوب، شب‌ها و روزها را پشت هم می‌گذرانند و چه بسا پاداش این قربانی کردن بسیار بالاتر باشد.
در روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است:

أحبّ الأعمال إلى اللَّه من أطعم من جوع أو دفع عنه مغرما أو کشف عنه کربا”.
»
محبوب‌ترین کارها نزد خدا سیر کردن گرسنه یا پرداختن قرض یا برطرف کردن گرفتاری اوست » چی خوب  در این ایام متبرکه قربانی هم  میکنید کمی هم بفکر کسانیکه در زیر خمیه های پاره و زمین های نمناک با شکم گرسنه و پای برهنه زندگی میکنند باشید.

در اخیر این روز خجسته را به تمام هموطنان گرامی و همکاران عزیزم ، خواننده گان محترم و فرهنګیان گرامی تبریک و تهنیت عرض نموده امید وارم روز های عید قربان را با خوشی و سلامتی با خانواده هایشان در صلح و امنیت کامل سپری کنند وازتمام  دوستان و عزیزان گرامی و فرهنگیان محترمیکه  با ارسال کارتهای زیبا ، ایمیل ها  و تیلفونی ،حلول عید سعید قربان  را تبریک گفته اند ، صمیمانه  تشکر نموده، از خداوند متعال صحت و طول عمر با عزت برایشان آرزو میکنم .

به امید صلح دایمی در وطن عزیز ما افغانستان .

باعرض حرمت

مهدی بشیر

 

۲ پاسخ به “عید سعید قربان به تمام مسلمانان مبارک”

  1. قیوم بشیر گفت:

    برادر گرامی القدرم مهدی جان عزیز فرا رسیدن ایام فرخندهء عید سعید قربان را از طرف خود وخانواده خدمت شما وخانوادهء محترم تان صمیمانه مبارکباد گفته سعادتمندی و سرفرازی تانرا تمنا دارم. با عرض حرمت
    قیوم بشیر

    • admin گفت:

      قیوم جان عزیز و گرامی ، ضمن عرض سلام تشکر از پیام زیبایت. منهم عید سعید قربان بشما و خانواده محترم و هموطنان عزیز تبریک و تهنیت عرض نموده امیدوارم روز های عید را باخوشی وسلامتی سپری کنید. هرروز تان عید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما