۲۴ ساعت

03 آوریل
۱۰دیدگاه

ایام ترس و بیم

تاریخ نشر  پنجشنبه  سوم اپریل ۲۰۱۴ هالند

سجیه الهه (احرار)

سجیه الهه (احرار)

ایام ترس و بیم

چرا ملت افغان سال های سال اشک ریخت، به انواع و اقسام آلام آشنا شد و عادت نمود؟

الهه (احرار)

ای مردم غیور و با شهامت افغان!

سرنوشت میلیون ها افغان بدست شماست. لطفاً اجازه ندهید یکبار دیگر آنهایکه توانایی  مادی داشته راهی دیار غربت، محتاج و منتگذار بیگانه ها گردیده و مردمان بی بضاعت مان در داخل کشورهر روز و هر ساعت بسوزند، بگیریند، و به نا حق و معصومانه بمیرند.

جنگ های سخت بدون توقف، افغانان را آنقدر رنج داد و به عقب کشانید که از همۀ نعمت های دنیا دور مانده وبسیاری ها حتی مجال عبادت واقعی و درست بخاطر جمع را بخداوند (ج) خویش نیز نیافتند. آنقدر گریستیم، ترسیدیم و درد دیدیم که بکلی بیچاره و ناتوان گردیدیم.
مردم رنج کشیدۀ افغانستان عزیز را دوست دارم زیرا
افغان ها متدین، مهربان و فرهنگ پرور اند.  اما باید بدانند که سرنوشت تمام ملت و اولاد وطن امروز بدست هر یک شان است. آرزو مینمایم از دیانت پاک خویش در این انتخابات استفاده نموده، هر کدام شان مسؤلیت های ایمانی، وجدانی و فردی خویش را نسبت به هر فرد  میهن احساس کرده و  رأی خود را بدون تعصبات قومی، ملیتی، سمتی، زبانی و گروهی، اما صرف به خاطر رفا، بهبود و صلح سرتا سری در افغانستان بدهند.

افغان ها از آبا و اجداد خویش  با درایت و ایماندار بوده اند، ازاینرو هرگز اجازه خرید و فروش مسؤلیت های ایمانی، وجدانی، و میهنی شان را به هیچ شخصی دیگری قصداً  نمیدهند. به افتخار مینویسم که  تا حال هیچ فردی نتوانسته است با خریدن رأی  به وجدان و ایمان اولاد اصیل و صادق این مهین صدمه وارد نماید.

رأی ندادن به شخص مناسب صدمۀ بزرگ به سرنوشت همۀ ما و شما، اعضای فامیل، وابستگان و تمامی اولاد وطن است.

افغان ها تجارب بسیار تلخ زندگی را چشیده اند. در دنیا هیچ ملتی به اندازۀ ملت افغان رنج نکشیده است. در دنیا هیچ قومی بارهای بارجبراً بی سرپناه نگردیده است. هیچ مردمی بار های بار دوستان و عزیزان شان را از دست نداده اند. اولاد های هیچ طایفۀ بار های بار گرسنگی و تشنه گی های دوامدار را متحمل نشده اند و بلاخره هیچ نژادی بار های بار با راکت ها، بم ها، درد ها و انواع مختلف رنج ها آشنا نشده و هیچ مردمی سال های سال از  اندوه و بیچاره گی گریبان چاک نکرده اند.

این صرف افغانهاست که بسیار زیاد رنج کشیدند، بسیار زیاد گریستند و آله دست دشمنان داخلی و خارجی وطن گردیدند.

بخاطر چی؟
این همۀ آه و فغان و درد و اندوه و نالۀ ما از خاطر چی و از دست کیست؟

بخاطریست که دولتمداران ما زمام امور را بدست داشتند، اما درایت و فهم سیاسی نداشتند. مملکت ما به سیاست مدار ضرورت دارد.

بطور مثال: وقتی طفل تان بیمار میشود شما طفل خود را نزد مستری نمیبرید، زیراکه میدانید مستری علاج بیماری طفل تان را نمیداند.

به همین گونه:  اگر تعمیر بنا مینماید، به داکتر مراجعه نمیکنید، البته بالای مهندسین و گلکار ها اعتماد نموده و به یک منهدس و گلکار لایق  اجازه میدهید تا طراحی نقشۀ خانۀ شما نموده و بنا نمایند.

حال مملکت ما شکسته، ریخته و فرو پاشیده شده است. لهذا این وطن ما به یک مدبر و آگاه امور سیاسی ضرورت دارد. تا این مملکت را دوباره احیا و آبادان نموده و به درد و آلام هر یک مان خاتمه بخشد.

این نکته را هیچ وقت فراموش نکنید!

شخصی که لیاقت سیاسی نداشته باشد اما شما رأی خود را بخاطری به وی میدهید که به شهر، ولایت و یا زبان شما تعلق دارد، پس شما خدای ناخواسته شهر، ولایت و زبان تان را دشمندار ساخته،  در تمامی تاریخ های جهان بدنام و منفور زمانه ها میگردانید.

ای وطنداران گرامی! لطفاً اجازه ندهید،  بیشتر از این، اولاد هایتان یتیم، زن هایتان بیوه، مرد های تان شهید و والدین تان داغدار گردند.

اگر شما رأی تان را به کسی میدهید که ایماناً و وجداناً میدانید که این شخص لیاقت این بار گران و اعتماد شما را ندارد، و شما میدانید که میهن ما به یک کشتارگاه نوین دیگری تبدیل شده و همه تباه و بر باد میشویم. بس شما در خیانت بس بزرگ ملی سهیم بوده  و در روز رستاخیز جوابگوی هزاران طفل یتیم و تمامی شهدا میباشید.

شاید بعضی از اشخاص بخاطر جمع آوری رأی شما وظیفه دار باشند. بناءً شما را به مفاد شخصی خویش تشویق به رأی دهی به شخص مشخصی مورد نظر خویش مینمایند.  اما شما باید آگاه باشید و بدانید شخصیکه از شما رأی تان را میخواهد، وظیفه داربوده و پول بدست میآورد. پس شما  باید از عقل و فراست خود کار گرفته، کور کورانه نه، بلکه با در نظر داشت وجدان سالم و ضمیر پاک تان آگاهانه رأی تان را بدهید.

با احترام،

الهه (احرار)

 

۱۰ پاسخ به “ایام ترس و بیم”

 1. admin گفت:

  خواهر گرامی الهه جان احرار ، نوشته ات زیباست و خوشم آمد. اما یک نکته را باید به عرض برسانم که پیدا کردن شخصی که لیاقت سیاسی داشته باشد و بتواند به ملت مظلوم ما خدمتی کند از بین این هشت نفر هم کار مشکلی است. زیرا همه امتحان خود را در سه دهه گذشته داده اند. موفق وسلامت باشید. مهدی بشیر

 2. Alaha Ahrar گفت:

  جناب بشیر صاحب گرامی سلام،

  مانند همیشه ممنون الطاف شما! خدمات ادبی شما در راستای تقویت فرهنگ افغانستان فراموش ناشدنیست.

  به نظر شما سخت احترام دارم. هدف شما را میگیرم. اما ما ملت آن مملکتی هستیم که سالیان متمادی جنگ را پشت سر گذشتانده ایم. دشمنان میهن ما میدانند که کی ها و چی ها را بقتل رسانده، ویران، نابود و یا خدای ناخواسته بد نام نمایند. متأسفانه تا به حال به هر نوع پلان های شوم شان کامیاب شده اند.

  قلبم روشن میشود زمانیکه می بینم هنوز هم چراغِ، فهمِ و درایتی در بین اقوام مختلف و مردم ما وجود دارد. با وجودیکه سال های جنگ نخبه های ما را از بین برد، اما الحمدُ لله هنوز هم دانشمندان زیادی افغان در نقاط مختلف جهان داریم.
  به مباحثات سیاسی کاندیدان خود همواره گوش میدهم. سه تن شان را بسیار زیاد مثمر به آینده افغانستان یافتم. از این سه تن هرکی برنده شود به نفع افغان ها و افغانستان تمام میشود.

 3. همایون عالمی گفت:

  الهه جان گرامی!
  مضمون شما دقیق و بجا است. منهم در اوایل با برادر گرامی آقایی بشیر همنوا بودم که هیچ شخص قابل اعتمادی به چشم نمیخورد که رای بدهیم اما من این قضیه را چنین ارزیابی مینمایم: اگر ما فوق العاده تشنه باشیم که فکر کنیم اگر تشنگیی ما ادامه یابد زندگی خود را از دست میدهیم ولی بجایی میرسم که گیلاس های آب گذاشته شده؛ یک گیلاس آبش با مرداری و میکروب آغشته است – یک گیلاس با خون حیوانات درنده ملوس است – یک گیلاس آبی دارد که کرم ها و کثافات در آن ظاهر است و یک گیلاس آبی دارد که فقط کمی به اصطلاح خِت تست یعنی کمی گِل آلود است – خلاصه هیچ آبی پاک و صاف و صحی وجود ندارد – پس ما چه باید بکنیم؟ منطق همین را میگوید که آب کمی گِل آلود را نوشیده و خود را از مرگ نجات بدهیم. پس باید به یکی ازین کاندید ها که کمتر به فساد آعشته بوده و باعث قتل و قتال نشده رای داده و توکل به خدا میکنیم – شاد و موفق باشید (همایون عالمی)

 4. admin گفت:

  خواهر گرامی الهه جان و برادر محترم آقای عالمی عزیز ، تشکر از نظر یات و مثال های زیبا و جالب تان . از اینکه شما سه نفر را انتخاب کردید باید به عرض برسانم که یکی از همان تفنگسالاران است ، دومی شخص متعصب است و سومی با وجودیکه از خود اختیاری ندارد بازهم از دوی دیگر کمی بهتر است که آیا موفق میشود ویا خیر ؟ پس بهتر است نفرسومی .امیدوارم که جنگ وخونریری از بین برود و سومی را بگذارند که کشور را در فضای امنیت کامل در صورتیکه برنده شود سوق دهد . موفقیت شما را خواهانم. مهدی بشیر

 5. Forozan Asseeb گفت:

  کاکا مهدی جان سلام
  ما به وطن خود در جستجوی پیغمبر نیستم. ما شکر مسلمان هستیم و یک پیغمیر داریم که پیرو دینش که اسلام است هستیم. اما حال صرف یک ریس جمهور کار داریم که کله سیاسی داشته باشد. ما را حمایت کند نگذارد که کسی در سرک ها کتی چوب و بیل ما را رسمی لت کند. ما ریس مملکت کار داریم که اجازه زندگی کردن را بما بده.
  شما از طالبان حمایت میکنید و از مردم میخواهید که به هیچ کسی رای ندن. خی یک مملکت بدون ریس جمهور چی قسم پیش خاد رفت.
  ما جوان های افغان از نسل های شما کرده زیاد وطن دوست و مردم دوست هستیم. اگر همین شور و جنبش و صدا هایکه ما میکشیم شما در وقت خود میکردید ما امروز به این چنین یک حالت نمیبودیم.

  در جای ما خود را قرار داده فکر کنید.

  موفقیت شما آرزوی ما جوانان

  فروزان حسیب

 6. admin گفت:

  فروزان عزیز ضمن عرض سلام و تشکر از نوشته ات . فکر کنم شما اشتباه برداشت کردید. من همیشه به طالب ها و حامیان آنها لعنت فرستادم و از هموطنان عزیزم هم تقاضا کردم که لطفا به جنایتکاران ، تفگسالاران و آدمکش ها رای ندهید و به کسی رای بدهید که بشما خدمت کند. پس از نوشته شما معلوم میشود که شما طرفدار چنین انسانها هستید. نه من طرفدار طالب ها . لطفا شما در فبیسبوک و ۲۴ ساعت بخوانید شاید متوجه شده باشید که هیچکس بیشتر از من مخالف طالب ها و تفگسالاران نبوده و نخواهد بود.
  فروزان عزیز ، یک نکته دیگر را هم برایت مینویسم و خودت هم میدانید که نوشته ات را کسی برایت دیکته کرده که من سالها نوشته های او را نشر کردم و به او هم احترام دارم و به خودت هم احترام میگذارم . شما زنده وسلامت باشید. مهدی بشیر

 7. کامبیز غلام گفت:

  سلام عرض ادب خدمت مهدی بشیر از اینکه تمام نوشته های شما و دوستان را خواندم به یک نتیجه رسیدم حتمآکدام سوء تفاهم صورت گرفته از طرف شما و یا نوشته الهه احرار را مکمل نخوانده باشید. چون در نوشته دوشیزه الهه احرار من چنین چیزی ندیدم که به طرفداری از کدام تیم سیاسی و یا کاندید کدام اشارۀ داشته باشند. و نوشته آخر تان دوباره چیزی را تصدیق میکند که دوشیزه الهه احرار در نوشته خود هم از مردم خواسته بود. امیدوار هستم به حیث یک فرد با مسولیت که به گفته خودتان سال ها برای خدمت به مردم نوشته های دیگران را نشر کردید زود احساساتی نشوید. من به حیث یک جوان افغان بی طرف برداشت خود را با شما شریک ساختم. امیدوار هستم من را هم مثلی فروزان حسیب دیکته شده فکر نکنید.

  با احترام
  کامبیز غلام

 8. admin گفت:

  کامبیز عزیز ، من هیچوقت احساساتی نشدم و نخواهم شد به خودت ، فزوزان خانم و الهه خانم و تمام عزیزان احترام دارم و خواهم داشت. من همیشه خوب را ، خوب و بد را بد گفتم . هرکس که باشد بمن فرق نمیکند. اینکه فروزان خانم بمن میگوید که تو از طالب ها دفاع کردی ، اگر همینطور چیزی در سایت و یا فیسبوک من یافت . من قول میدهم که دیگر از کار فرهنگی در همینجا خدا حافظی میکنم و سایت ۲۴ ساعت را هم تعطیل خواهم کرد. ولی از تفنگسالاران ، دزدان ، جنایتکاران و حتی کرزی که طالب های وحشی را برادر گفته و آنها رااز زندان ها آزاد کرده دفاع نه بلکه انتقاد کردم و خواهم کرد. واگز رئیس جمهور آینده هم از چنین فماش باشد انتقاد خواهم کرد و از او انتظار خدمت به کشور را ندارم ، چون در سه دهه گذشته امتحان خود راداده اند واز نظر بنده صفر هم برایشان زیاد است. اینکه گفتم حرفهای خواهرم دیکته شده است ، هم خودش میداند و هم کسی که دیکته کرده است. ودر مورد جناب عالی خودتان بهتر میدانید که بشما هم دیکته شده یا خیر ؟ من موفقیت همه را میخواهم و من تنها کسی و یا سایتی بودم که خواهر عزیزم الهه جان را به شهرت رساندم و همیشه از او تعریف کردم . دیگر اینکه بنده یک مسلمان بوده وهستم و به هیچ حزب سیاسی ارتباط ندارم . هرکدام از این احزاب و یا گروه ها اگر کارخوبی را انجام دهند از ایشان تشکر میکنم و اگر جرم وجنایت و آدمکشی کنند و کار های زشت را انجام دهند بد میگویم.و خواهم گفت که در بین این هشت نفر تعداد کمی است که لیاقت این چوکی را دارند و گفتم که هموطنان ما باید هوشیار باشد وبه کسی رای بدهند که برایشان خدمت کند. ولی خواهر ان من برعکس گفته من نوشته اند و باید از چنایکاران دفاع نمیکردند. زیاده حوصله ندارم که در باره جنایتکاران حرفهای خوب بنویسم. از خودت هم جهانی تشکر . یک نکتیه را باید اصافه کنم که به اندازه من هیچ سایتی به جوانان ما اینقدر که من موقع دادم و آنها را تشویق کردم کرده باشد . بازهم موفقیت همه تان را آرزو میکنم . وحوصله یک ودو گفتن راهم ندارم . مهدی بشیر

 9. نجیب اله مجددی گفت:

  مقاله انسانی بالا و پیام با احترام

  «جناب بشیر صاحب گرامی سلام،

  مانند همیشه ممنون الطاف شما! خدمات ادبی شما در راستای تقویت فرهنگ افغانستان فراموش ناشدنیست.

  به نظر شما سخت احترام دارم. هدف شما را میگیرم. اما ما ملت آن مملکتی هستیم که سالیان متمادی جنگ را پشت سر گذشتانده ایم. دشمنان میهن ما میدانند که کی ها و چی ها را بقتل رسانده، ویران، نابود و یا خدای ناخواسته بد نام نمایند. متأسفانه تا به حال به هر نوع پلان های شوم شان کامیاب شده اند.

  قلبم روشن میشود زمانیکه می بینم هنوز هم چراغِ، فهمِ و درایتی در بین اقوام مختلف و مردم ما وجود دارد. با وجودیکه سال های جنگ نخبه های ما را از بین برد، اما الحمدُ لله هنوز هم دانشمندان زیادی افغان در نقاط مختلف جهان داریم.
  به مباحثات سیاسی کاندیدان خود همواره گوش میدهم. سه تن شان را بسیار زیاد مثمر به آینده افغانستان یافتم. از این سه تن هرکی برنده شود به نفع افغان ها و افغانستان تمام میشود.»

  لایق این جواب شما را نداشت.

  «خواهر گرامی الهه جان و برادر محترم آقای عالمی عزیز ، تشکر از نظر یات و مثال های زیبا و جالب تان . از اینکه شما سه نفر را انتخاب کردید باید به عرض برسانم که یکی از همان تفنگسالاران است ، دومی شخص متعصب است و سومی با وجودیکه از خود اختیاری ندارد بازهم از دوی دیگر کمی بهتر است که آیا موفق میشود ویا خیر ؟ پس بهتر است نفرسومی .امیدوارم که جنگ وخونریری از بین برود و سومی را بگذارند که کشور را در فضای امنیت کامل در صورتیکه برنده شود سوق دهد . موفقیت شما را خواهانم. مهدی بشیر»

  از بیشتر از سی تجربه کاری و سنم میگویم

 10. admin گفت:

  ضمن عرض سلام و عرض ادب به دوست محترم جناب مجددی گرامی من به دیده همه عزیزان احترام دارم و امیدوارم که حرف و عمل کسیکه رئیس جمهور خواهد شد یکی باشد و به فکر منافع شخصی خود نباشد و به نفع کشور و مردم رنجدیده باشد از شما هم جهانی سپاس . من این موضوع را به امید یک افغانستان آباد و مملو از صلح و أمنیت کامل ختم میکنم و دیگر هیچ مطلبی در این باره از هیچکس نشر نمیکنم . موفق وسلامت باشید.

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما