۲۴ ساعت

25 مارس
۱ دیدگاه

برگزاری و استقبال از نوروز در روسیه

تاریخ نشر سه شنبه ۲۵ مارچ  ۲۰۱۴ م هالند

برگزاری و استقبال از نوروزباستان توسط افغانهای مقیم فدراسیون روسیه

داکتر راضیه هوتکی

تاریخ ۲۲ مارچ در حالیکه سبز شدن درختان و روئیدن چمنها آمدن بهار را نوید میداد،  آسمان صاف و آفتابی به شهر مسکو زیبائی وشادابی خاصی بخشیده بود، اتحادیه سراسری افغانها ی مقیم فدراسیون روسیه محفل بزرگ را بمناسبت فرارسیدن نوروز باستان وبهار  که با اجرای موسیقی شاد ،رقص و پایکوبی همراه بود در تالار پوهنتون دوستی خلقها راه اندازی نموده بود.

در این محفل اعضای  شورای رهبری اتحادیه سراسری افغانهای مقیم فدراسیون روسیه،  محترم نجیب الله شینواری اتشه فرهنگی سفارت کبرای ج. ا. ا. در مسکو مهمانان خارجی و بیشتر از ۱۰۰۰ نفر از هموطنان افغان با اطفال خانواده های شان ، محصلین افغان از پوهنتون دوستی ملل و انیستیتوت راه سازی و سرک سازی حضور یافته بودند.

بخش اول پروگرام که توسط محترم سیف الله لاروی و محترمه مهوش پویه گر گرداننده گی میشد با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید از جانب عبید الله محصل پوهنتون دوستی خلقها و پخش سرود ملی ج. ا. ا.  آغاز گردید ، در ابتدا محترم انجنیر عزیز الله انیس رئیس اتحادیه سراسری افغانها حضور مهمانان را خیر مقدم گفته ضمن تهنیت و شادباش بمناسبت جشن نوروز، مختصراً در مورد تاریخچه ، عنعنات و رسوم نوروزی در کشور عزیز ما افغانستان صحبت نموده و از دست آورد فرهنگی اتحادیه سراسری  در عرصه زنده نگهداشتن اعیاد، روز ها و مناسبت های  ملی و مذهبی و سایر دست آورد ها و فعالیت های این اتحادیهکه از بدو  ایجاد آن تا اکنون انجام داده یاد آوری نموده و از زحمات وخود گذری موسسین اتحادیه، اعضای هئیت رئیسه ، کمیته اجرائیه و مسوولین نماینده گیهای اتحادیه در مسکو و ولایات و  در راس از محترم الحاج اختر محمد صافی رئیس پیشین  اتحادیه سراسری افغانها که صادقانه از هیچ نوع ایثار و صرف امکانات خویش در راه خدمتگذاری به جامعه مهاجر افغان دریغ نه ورزید ابراز سپاس و قدردانی نمودند.

محترم عزیز الله انیس  از تدویر دومین مجمع عمومی اتحادیه  سراسری که به تاریخ اول مارچ ۲۰۱۴  درشهر مسکو انعقاد یافت بمثابه رویدادی مهم در زنده گی افغانها در فدراسیون روسیه یادآوری نموده و اظهار داشت.که برای نخستین بار مسوولیت رهبری اتحادیه با آرای آزاد و دموکراتیک به جمع دیگری از شخصیت های افغانی در روسیه انتقال یافت  و از همه افغانها مقیم در فدراسیون دعوت به عمل آورد تا با روحیه اتحاد و همبستگی از سهمگیری و همکاری همه جانبه مادی و معنوی در تمام فعالیتهای اتحادیه سراسری دریغ نه ورزند.

همچنان رئیس اتحادیه سراسری افغانها ضمن پیام تبریکی در مورد اینکه امسال افغانستان میزبان جشن جهانی نوروز باستان میباشد و از طرف دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و شوراهای ولایتی در پیشرو است ،از خداوند بی نیاز تامین صلح سرتاسری درکشور وسعادت مردمان ما را آرزو نمود.

متعاقباً محترم نجیب الله شینواری اتشه سفارت کبرای ج. ا. ا.  ضمن اینکه نو روز و آغاز سال نو هجری خورشیدی را به حاضرین محفل و همه هموطنان تبریک و شادباش گفتند و در رابطه با ارزش های معنوی نوروز موجزاً صحبت نموده و از فامیل ها و جوانان خواستند تا اخلاق و اداب اسلامی و رسوم عنعنات افغانی خویشرا فراموش نکرده و در دیار مهاجرت آنرا جداً رعایت نمایند.همچنان از آغاز سال نو تعلیمی به  همه افغانها تهنیت گفته و از محصلین افغانی خواستند تا قوانین و موازین را در پوهنتون های خویش مراعات نموده و در آموزش و فراگیری علم و دانش کوشا باشند .

به ادامه صحبت ها اندری اناتولی ویچ عضو کمیته قهرمانان انترناسیونالیست روسیه نیز به نوبه خویش حلول سال نو خورشیدی و مقدم بهار را به حاضرین محفل تهنیت گفته و ضمن یادآوری خاطرات خوب و جالب خویش از افغانستان ، به حاضرین و همه افغانها سعادت و صحت همیشگی آرزو نمودند .

در جریان محفل محترم حاجی ظریف رئیس اتحادیه محصلین پوهنتون دوستی خلقها سال نو را به حاضرین تبریک گفته و از تدویر چنین محافل که به ابتکار اتحادیه سراسری افغانها راه اندازی میگردد به دیده قدر یاد آوری نمودند .

بخش دوم برنامه که شامل اجرای موسیقی شاد،رقص وپایگوبی همراه بود و توسط محترم   نور نصیب عضو شورای رهبری اتحادیه سراسری افغانها و هنر مند موفق تنظیم گردیده بود ،توسط محترم اسدالله نوری و محترمه ناستیه محصلین پوهنتون دوستی خلقها گرداننده گی میشد. با خوانش نثرهای زیبای دیکلمه اشعار نوروزی به زبانهای ملی  پشتو ودری پیشبرده میشد،هنر مندان مستعد هر یک نسیم سحر و نور نصیب به اجرای آهنگ های شاد وجشنی پرداختند و گروپ هنری هیواد ، محصلین افغانی و خارجی پوهنتون دوستی خلقها با اجرای پارچه های اتن ملی، قرصک، اهنگ هزاره گی ، رقص های قطغنی در حالیکه با کف زدنها بدرقه می گردید، حاضرین محفل را غرق خوشی، هلهله و شادی گردانید بود.

در این بخش برنامه جیلانی آرین و دیانا خیال هنرمندان جوان و با استعداد افغان هم با اجرای آهنگ های زیبای خویش به شادی محفل افزودند .

در اخیر برنامه همه هنر مندان و دست اندرکاران برنامه نوروزی با اهدای دسته های گل  از جانب چند تن از شخصیت های سرشناس جامعه افغانی مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته  و محفل که ساعت ۵ بعد از ظهر آغاز گردیده بود به ساعت ۹ شب در فضای سرشار از صمیمت و محبت افغانی پایان یافت.

 

 

یک پاسخ به “برگزاری و استقبال از نوروز در روسیه”

  1. admin گفت:

    خواهر گرامی راضیه خانم محفل جالب و دیدنی بوده ، جای ما حتمآ خالی بود . سال نورا به تمام شرکت کننده گان عزیز این محفل تبریک میگویم و برایشان سال خوشی آرزو مینمایم. موفق باشید. مهدی بشیر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما