۲۴ ساعت

11 مارس
۷دیدگاه

بزرگداشت از روز جهانی زن در مسکو

تاریخ نشر سه شنبه  ۱۱ مارچ  ۲۰۱۴ هالند

بزرگداشت از روز جهانی زن در مسکو

داکتر راضیه هوتکی

اتحادیه سراسری افغانهای مقیم روسیه بتاریخ ۹ مارچ ۲۰۱۴ با تدویر محفل رنگین و پر محتوا از هشتم مارچ روز بین المللی زن در تالار”خانه فرهنگی مردم تاتارستان” در مسکو تجلیل به عمل آوردند . در این محفل بر علاوه مهمانان خارجی بیشتر از دو صد زن و کودک فامیل های افغان اشتراک ورزیده بودند.

در آغاز محفل که توسط دختر جوان و با استعداد محترمه فاطمه گرداننده گی میشد، محترمه داکتر راضیه هوتکی مسوول شعبه زنان اتحادیه سراسری و رئیس شورای زنان افغان مقیم فدراسیون روسیه در رابطه به تاریخچه مبارزات زنان ، چگونگی فعالیت های سیاسی و اجتماعی زنان افغان صحبت نموده و از زنان افغان مقیم روسیه دعوت به عمل آورد تا در سازماندهی و پیشبرد زنده گی اجتماعی و مدنی خویش فعالانه سهیم گردند.

متعاقباً محترم عزیزالله انیس رئیس اتحادیه سراسری افغانهای مقیم فدراسیون روسیه هشتم مارچ روز جهانی زن را به حاضرین محفل  و همه زنان افغان تبریک و تهنیت گفته و در مورد مقام والا و  ارجمند زن صحبت نموده گفتند که : زن موجودیست که با داشتن احساسات رقیق مظهر همه ارزشهای انسانی، احساس و عاطفه و تبلوری از انس، محبت ، مهربانی ، عطوفت، صلح، گذشت و عفو می باشد اما متاسفانه که محرومیت و زنده گی درد آور تعداد بیشماری از زنان در افغانستان حفظ آمیزه های زشت در عُرف ، عادات و عنعنات بدوی قومی است که با قانون و فرهنگ اسلامی مطابقت ندارد زیرا روش اسلام با زن در تاریخ تمدن دنیا بی سابقه بوده و اگر مطابق اساسات و موازین دین اسلام عمل گردد، نه تنها حقوق انسانی بل عفت زنانه ای که مستلزم شخصیت والای زن است نیز مورد احترام و تکریم بیشتر جامعه قرار خواهد گرفت.

محترم عزیز الله انیس در اخیر صحبت خویش فرمودند که  خواهران افغان باید در دیار مهاجرت و دوری از وطن بیشتر با هم متحد و یک پارچه باشند تا حل پرابلم ها زنده گی شخصی و اجتماعی شان به شکل خوبتر و ساده تر رسیده گی گردد.

متعاقباً داکتر راضیه هوتکی مطابق اجندا محفل، جلسه شورای زنان را به منظور انتخاب هئیت رهبری جدید شورای زنان افغان در فدراسیون روسیه دایر نموده و محترمه مهوش پویه گر لست پیشنهادی اعضای هئیت رهبری این شورا را که ۲۱ تن از خانمهای سرشناس افغان از شهر مسکو و ولایات روسیه را احتوا مینماید قرائت نمودکه به اتفاق آرا مورد تائید قرار گرفت. هئیت رهبری شورای مذکور بعد از نشست مشورتی تصویب نمودند که محترمه داکتر راضیه هوتکی به صفت رئیس شورای زنان افغان مقیم فدراسیون روسیه ، محترمه داکتر نسرین و محترمه مهوش پویه گر به صفت معاونین این  شورا  انتخاب و به حاضرین محفل معرفی ، که با کف زدنها  مورد تائید قرار گرفتند.

داکتر راضیه هوتکی رئیس شورای سراسری زنان به نماینده گی هئیت رهبری شورای زنان به حاضرین مجلس ضمن ابراز سپاس  و قدر دانی وعده دادند که با تمام صداقت کار خواهد کرد تا همه خواهران افغان در موجودیت شورای زنان خود را مطمین تر و راحت تر احساس نموده و آرزو نمود تا این شورا به مرکزی تجمع زنان افغان ومحل بمنظور رسیده گی وحل مشکلات آنها مبدل گردد.

در این محفل صندوق مالی تحت نام (مادر) برای شورای زنان افغان درفدراسیون روسیه ایجاد گردید و مبلغ ۱۲۶۰۰ روبل توسط خانمهای حاضر در محفل بحیث نخستین گام به این صندوق پرداخت گردید و آماده گی شانرا جهت تقویت بنیه مالی این صندوق ابراز داشتند.

در ختم بخش اول محفل، رئیس اتحادیه سراسری افغانها انتخاب رئیس، معاونین و اعضای شورای رهبری را به حاضرین در مجلس تبریک و تهنیت گفته ، دستۀ گل و تحفۀ را که از جانب رهبری اتحادیه سراسری تهیه گردیده بود به محترمه داکتر راضیه رئیس شورای زنان افغان درفدراسیون  روسیه اهدا نمودند.

در بخش دوم محفل هنر مند خوش آواز و مستعد افغان نورالله نصیب با اجرای آهنگ های شاد و دلپسند به محفل جوشش هنری داده و دو تن از دختران جوان هر یک دیانا جان خیال و طلیعه جان ساعی نیز با اجرای ترانه های شاد و مست افغانی به خوشی هرچه بیشتر محفل افزودند و زنان افغان بعد از مدتها یک برنامه فرهنگی  مملو از شادی و خوشی را در مهاجرت و دوری از وطن شاهد بودند.

محفل که ساعت یک و نیم آغاز یافته بود به ساعت ۶ شام بعد از صرف عصریه خاتمه یافت.

 

۷ پاسخ به “بزرگداشت از روز جهانی زن در مسکو”

 1. admin گفت:

  گزارش زیبا و جالبی بود . منهم هشتم مارچ را به تمام خانم های افغان در مسکو و دیگر کشور های جهان تبریک میگویم و موفقیت همه را آرزو میکنم. مهدی بشیر

 2. مریم پردیس گفت:

  واقعا محفل زیبا و قشنگ بود ومحترمه داکترراضیه هوتکی تمام زحمات را به تنهائی همیشه پیش برده و خداکند ۲۱ نفر هیت رهبری که انتخاب شده دراین زحمات داکتر صاحب را یاری رسانند .به امید موفقیت های بیشر داکتر صاحب هوتکی .
  مستحکم باد روز همبستگی زنان

 3. هما احمدی گفت:

  زنان وجود دارد می توانند دادخواهی کنند و دادخواهی به چالش هایی که پیش روی ما است و در کنار هم در مقابل بی عدالتی ها، رنج ها و خشونت علیه خانم ها در این روز ایستادگی کنیم البته من معتقد هستم که این روز تنها به خانم ها ربط نمیگیرد که دست در دست هم دهند و مبارزه کنند بلکه آقایانی که به حقوق انسانی زن ها باورمند هستند آنها نیز می توانند در صحنه پیش آیند
  تبریکات صمیمانه ام را خدمت همه خواهران وخصوصا داکتر راضیه هوتکی تقدیم میدارم .

 4. آصفه گفت:

  موفق باشید .

 5. آصفه گفت:

  بسیار عالی
  موفق و سرفراز باشید

 6. camilla گفت:

  گزارش زیبا و محفل عالی بود من هم یکی از مهمان دعوت شده بودم بسیار خوش گذشت .
  داکتر صاحب راضیه جان موفق باشید .

 7. افغان گل گفت:

  چهره های تقریبا همه آشنا موفق باشید .

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما