۲۴ ساعت

24 سپتامبر
۹دیدگاه

بازهم رقابت سالم

محمد مهدی بشیر

محمد مهدی بشیر

بازهم رقابت سالم

بنام خدا ( ج )

سه شنبه ۲۴ / ۹ / ۲۰۱۳ هالند

محمد مهدی بشیر

****

با عرض سلام وادب ، از تمام  خواننده گان  عزیزی که زحمت کشیدند و با خوانش اشعار، رأی و نظریات نیک شان مشوق من و شاعران گرامی گردیده اند اظهار سپاس و امتنان نموده و از آنعده شاعران گرامی  و دوستداشتنی که  در دومین دور مشاعره ۲۴ ساعت  که بمناسبت ششمین بهار آن دایر شده بود اشتراک کرده اند صمیمانه قدردانی مینمایم که به تقاضای  بنده لبیک گفته و بخود زحمت داده وبا سروده های زیبای  خویش بر زیبایی صفحات ۲۴ ساعت افزودند .

طوریکه میدانید بنده شاعرنیستم اما اشعار شاعران عزیز را دوست دارم . به همین خاطر این شعررا:

زِ رفتارت  نمایان  یک  جهان  راز

به لبخندِ  تو پنهان  یک جهان راز

شوم  قربانِ   آن   لبخند  و   رفتار

که این شعرِخوش آهنگست وآن ساز

که سرودهٔ پدر بزرگوارم  شاد روان استاد علی اصغر بشیرِ «هِروی» است به استقبال گذاشته بودم و از شاعران عزیز تقاضا کردم تا آنها  هم سروده های خود را به اقتفأ ی همین سروده وبا عینِ قافیه و وزن بسرایند .

پس از دریافت اشعار شاعران عزیز و انتشار آنها در بخش مشاعره بعضی از شاعران طی تماس هایی از نشر تمام اشعار انتقاد نموده و گفتند که اکثرأ از اشعار منتشر شده بطور کامل وزن و قافیه را مراعات ننموده اند، در حالیکه در شعر انتشار یافته از شادروان استاد بشیر هروی دو قافیه وجود دارد و تعداد زیادی از شاعران تنها یک قافیه و وزن را در نظر گرفتند، اما ۲۴ ساعت همه را یکسان دیده و درکنار هم به اشتراک گذاشته است .

من طی تماس با بعضی از دوستان شاعر خواهان معلومات دراین مورد شدم که برایم گفتند درست است که در شعر مرحوم استاد دو قافیه و وزن دیده میشود ، اما نکته ایکه قابل اهمیت است وزن شعر و قافیه آخر هر بیت است که همهء شاعران آنرا در نظر گرفته و سروده های خویش را آماده و ارسال داشته اند.

بدین ملحوظ جا دارد تا از همه دوستان عزیز اظهار سپاس نمایم که با اشعار زیبای شان در رنگینی صفحات ۲۴ ساعت سهیم شدند.

من بحیث مسؤول سایت به همۀ این عزیزان افتخار میکنم وخوشحالم که چنین همکارانی دارم . موضوع دیگری را که قبلا گفته ام باز هم یاد آوری میکنم که در این مشاعره اصلا حرف برد و باخت در میان نبوده و تنها یک سرگرمی و یکجا شدن شاعران ورقابت سالم بوده واست.

امسال تعداد رای دهنده گان نسبت به سال گذشته نامخدا خیلی زیاد تر بود که حدود (  ۱۴۸۲) رای را در صندوق انداخته اند و ما نظر به فیصله قبلی به سه نفر ی که  به تأیید خواننده گان گرانقدر ۲۴ ساعت آرأی بیشتری را کمایی نمودند و در مقام اول تا سوم قرار گرفتند، برگ سبز گفته  تقدیرنامه ای را از سوی دفتر ۲۴ ساعت تقدیم به سرایندهء  محترم  شعر تقدیم مینماییم که با نام زنده یاد استاد علی اصغر بشیر ( هروی ) مزین خواهد بود.

اینهم لیست  تمام شاعران عزیز  به ترتیب که  اشعار شان  توسط  خواننده گان عریز  رأی گرفته است آرای شان قرار ذیل است :

 • اول :محترم نذیر احمد ظفر (۲۱۵)
 • دوم :محترم حسن شاه ” فروغ ” ( ۱۸۵)
 • سوم :محترم استاد محمد اسحاق ” ثنا ” ( ۱۷۰)

از این دوستان عزیز که زحمت کشیدند و برگ سبز گفته  مستحق تقدیر نامۀ ۲۴ ساعت شدند ، امیدوارم هرچه زود تر آدرسهای پستی خود را برایم بفرستند.

 • محترم محمد نعیم ” جوهر “ (۱۰۵ )
 • محترم قیوم بشیر  ( ۱۰۳ )
 • محترم سید همایون شاه (عالمی) ( ۱۰۲)
 • محترمه خانم صالحه وهاب واصل ( ۹۶)
 • محترم شریف حکیم (۶۵)
 • محترم صادق پیکار (۵۹ )
 • محترم عبدالکریم(خشنود هروی کهد ستانی) (۵۹ )
 • محترم استاد عبدالجبار توکل هروی ( ۵۹ )
 • محترمه خانم عزیزه عنایت ( ۵۷ )
 • محترم برهان الدین سعیدی (۴۳ )
 • محترم نجیب بهروش (۴۲ )
 • محترمه خانم شهلا لطیفی ولیزاده ( ۳۸ )
 • محترمه خانم زهره صابر هروی ( ۲۹ )
 • محترم نعمت الله پژمان (۲۸ )
 • محترم نور الدین همسنگر (۲۷ )

بازهم از عموم شاعران عزیز که با سروده های زیبای شان دراین رقابت سالم فرهنگی سهم گرفتند تشکر می کنم و امیدوارم که همیشه دوست و همکار ما در فرهنگسرای ۲۴ ساعت باشند.

اینجانب به نمایندگی از همکاران سایت ۲۴ ساعت و خواننده گان آن این موفقیت فرهنگی را به شاعران گرامی از صمیم قلب تبریک و تهنیت عرض نموده و از اشتراک شان تشکرو قدر دانی می نمایم ، امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشند.

واز همه عزیزان احترامانه تقاضا میکنم تا لطف نموده آدرسهای پستی خود را برایم ایمیل نمایند تا تقدیر نامه هاییرا که از طرف ۲۴ ساعت آماده شده برگ سبز گفته خدمتشان بفرستم .

یکبار دیگر این موفقیت فرهنگی را که بخاطر سرگرمی و رقابت سالم و بدون هیچنوع کدورت دایر گردید به یکا یک شما شاعران عزیز تبریک عرض نموده امیدوارم  همیشه یار و همکار ۲۴ ساعت باقی بمانید و از خواننده گان محترم و هموطنان عزیز هم که با حوصله مندی و علاقه اشعارمتذکره را مطالعه نموده و در مورد آن ابراز نظر داشتند  و به سروده و شاعر دلخواهء خود رأی  دادند  تشکر میکنم ، امیدوارم که همیشه زنده و سلامت و خواننده ۲۴ ساعت باشند .

در اخیر باید اضافه کرد که هیچنوع بی عدالتی در این مشا عره صورت نگرفته و همه آنها رای واقعی هموطنان عزیز ما است و دوست گرامی  من مطمین باشند که این یک سرگرمی بدون برد وباخت بود. امیدوارم کدام آزردگی واقع نشود و به من هم کدام صزر و مفادی ندارد .

با عرض حرمت

مهدی بشیر

۲۴سپتامبر ۲۰۱۳ هالند

 

۹ پاسخ به “بازهم رقابت سالم”

 1. برهان الدین سعیدی گفت:

  دوست عزیز و دانشمند بشیر صاحب !
  این ابتکار شما قابل قدر و تمجید است ، همانطوریکه در پیام خود گفته ام سایت وزین ۲۴ ساعت در قلوب همه جای گرفته که اشتراک ۱۴۸۲ تن از هموطنان ما بخاطر خواندن اشعار و رای دهی نشان دهنده اثبات گقته من میباشد و ارزومندم که همیشه موفق و سربلند باشید. سعیدی

 2. admin گفت:

  تشکر جناب سعیدی عزیز ، ما که ایمانآ و وجدانآ زحمت خوده کشیدیم تا هموطنان ما کمی مصروف و ساعت شان تیر شود ، ولی متاسفانه راضی هم معلوم نمیشوند و فکر میکنند که خدای نا خواسته در رای گیری دستبازی شده ، درحالیکه بمن هیچ مفادی نداشته ، چون نه شاعرم و نه هم از من در بین آنها شعری بوده و همه آنها نرد من برابر ، برادر ، خواهر و محترم اند . شما زنده باشید. مهدی بشیر

 3. ممنون شما بزرگوارم. بهمه مبارک!

 4. دوست عزیز و گرانقدر محترم مهدی بشیرمتصدی سایت وزین ۲۴ ساعت درود بر شما!
  اظهار سپاس وامتنان دارم از اعتماد تان درحق بنده، تا درارتباط با دَورِ دوم مشاعره که این بار به تاریخ دوشنبه بیست وسوم سپتمبردوهزار وسیزده از طریق سایت پُرمحتوای بیست و چهار ساعت برگزار گردید، ابراز نظرات خویش رادر قالب تبصرۀ کوتاهی روی کاغذ درآورم.
  قسمی که اکثریت عزیزان میدانند مُرام ازاین نوع مشاعره ها، که به مناسبت تجلیل ازمرا سم خاصی در یکی از بخش های پروگرام ها جا بجا و تنظیم میگردد، کدام مسابقۀ بُرد و باخت و یا شکست و موفقیت کسی، نیست؛ بلکه حیثیت یک سر گرمی را برای علاقه مندان سایت وادب دوستان میداشته میباشد.
  سرودۀ زیبای محترم«اصغربشیرهروی » بر مبنای تخنیک ، قواعد واصول شعری انتخاب نگردیده بود وهم جهت قضاوتِ سنت و تخنیک شعری و تعیین معیارعلمی و تخنیکی شعر کدام هیأت مداقۀ فنی وشعر شناس، دعوت نگردیده بود که مدلول اشعار شعرا را از نظر اساسات فنی وعلمی شعر مورد بررسی و قضاوت قرار دهند . معیار تعین شده فقط موزون و مقفی بودن اشعار استقبالیه شعرا، از شعرانتخابی و اقتفاءِ آن بود. که در نوت شما گرامی حتی از قوافی پیهم در مصارع، هم ذکری به میان نیامده بود تا دلیلی برانگشت انتقاد و یا اشارۀ برهمگونی اشعاراستقبالیۀ شعرای گرامی با شعرمنتخبۀ محترم «هروی» گردد . لهذا باهِرو آشکاراست که در جمع بندی نتائج اخیر، افتخارموفقیت درهمچو بازی ها و یا سرگرمیها به شاعری منتهی میگردد که بیشترین آرایی مردم را حاصل کرده است. زیرا درینجا (جزءِ رأی مردم)، بر هر جزء دیگرِ موجو دراولویت قرار گرفته است. روی این ملحوظ ضرور نیست، مردما نیکه رأی شان را به شکل برقی ثبت پروگرام و صفحه مینمایند، همه از نبوغِ فن وتخنیک علمی شعربرخوردار و آگاه باشند.
  من به حیث یکی از اشتراک کنند گان این مشاعره، نخست میخواهم از شما بزرگوار ابراز سپاس و تشکر کنم که در راه پیشبرد و ارتقای ادب و فرهنگ همیشه زحمات زیادی را به خود متقبل شده با وجود همه مشکلات صحی و نا هنجاری های غربت، برای کشور و مردم تان مصدر این همه خدمات می گردید . ثانیأ خوشحالم وبخود میبالم که شما و هموطنان نازنینم به این جانب اعتماد نموده ، لایق و سزاوار دانستید و به من حق اینرا سپردید که زیر نام یک شاعر، عضومشترِک این مشاعره باشم. سمبول برنده شدن سال پار را به صفت یک دست آورد فرهنگی و افتخار همکاری با سایت زیبای ۲۴ ساعت تا هنوز نزدم دارم و همیشه خواهم داشت . سالسأ با عجز باید اقرار کنم که من خیلی ها کوچکتر از آنم که صلاحیت آنرا داشته باشم و به صفت یک صاحب نظر دربارۀ اشعار شعرای توانا و بزرگ این بزم شعر و ادب قضاوت و یا انتقاد نمایم . خدمت عزیزی که این موفقیت را نصیب شود قبل از قبل تبریکات و تمنیاتم را تقدیم داشته در زندگی و همه روزگار موفقیت و خوشبتی اش را آرزو میکنم.
  با حرمت
  صالحه وهاب واصل

 5. قیوم بشیر گفت:

  محترم محمد مهدی «بشیر» مدیر مدبر سایت وزین ۲۴ ساعت !
  نخست از همه فرا رسیدن ششمین بهار تولد سایت ۲۴ ساعت را که یک سایت فرهنگی غیر وابسته و مردمی میباشد حضور شما و تمامی همکاران گرانقدر تان تبریک وتهنیت عرض نموده و آرزومندم با گذشت هر سال مؤفقیت های مزیدی نسبت به سال قبل در کارنامهء فرهنگی تان علاوه شود، چنانچه برگزاری دومین مشاعره و انجام مؤفقانهء آن خود نمایانگر اعتماد فوق العاده ِ خواننده گان نسبت به این سایت می باشد. اینجانب بعنوان یکتن از اشتراک کننده گان در مشاعرهء متذکره لازم می بینم این مؤفقیت را به شما و تمامی همکاران عزیز و قلم بدست شما از یکطرف و همچنین به آنعده از عزیزانی که اشعار استقبالیهِ شان توسط خواننده گان محترم ۲۴ ساعت با اخذ رأی در مقام های اول تا سوم قرار گرفت از سوی دیگر تبریک و تهنیت عرض نمایم . امیدوارم ازین پس بیشتر شاهد چنین مشاعره هایی باشیم. با عرض حرمت
  قیوم بشیر « هروی »

 6. admin گفت:

  شهلای عزیز به شما هم مبارک باشد ، تشکر از شما . موفق باشید . مهدی بشیر

 7. admin گفت:

  خواهر گرامی خانم صالحه جان و هاب ، تشکر از حضور گرم و نظر گرم شما ، شما همیشه مهربان بودید و حقایق را بیان کردید . از اینکه به تقاضای من لبیک گفتید جهان تشکر . همیشه زنده و سلامت باشید. و موفقیت شما را هم تبریک عرض میکنم. با عرض حرمت . مهدی بشیر

 8. admin گفت:

  قیوم عزیز، تشکر از شما . سالروز ۲۴ ساعت بشما هم مبارک. و موفقیت شما را هم تبریک میگویم. آنطور که فکر میکنید شروع مشاعره خوب و عالی بو د اما ختم آن جالب نبود و زحمت هایم همه به هدر رفت . موفق باشید. مهدی بشیر

 9. قیوم بشیر گفت:

  مهدی جان نباید چنین فکر کنید ، اتفاقآ هم آغازش خوب بود وهم ختمش و به نظر من بسیار به خوبی برگزار شد و این یک مؤفقیت دیگری بود برای سایت ۲۴ ساعت که باعث خوشحالی همه خواننده گان آن گردیده است . تشکر

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما