۲۴ ساعت

02 ژانویه
۲دیدگاه

استاد محمد آصف فکرت یکی از مفاخرادبی

تاریخ نشر چهار شنبه ۱۲ جدی  ۱۳۹۷ –  دوم  جنوری  ۲۰۱۹–  هالند

استاد محمد آصف فکرت

 یکی از مفاخر ادبی کشور

قیوم بشیر هروی

ملبورن – استرالیا

اول جنوری ۲۰۱۹

چند روز قبل دوست فرهیخته ام جناب دکتور حفیظ الله بصیر در پایان یکی از نوشته هایم در فیسبوک اشاره ای داشتند مبنی بر اینکه طوریکه اطلاع یافتند جناب استاد محمد آصف فکرت ناخوش احوالند و کسالت دارند، این موضوع مرا واداشت تا بهر ترتیبی که شده باایشان تماس گرفته و از حال شان جویا شوم.

لهذا از طریق ایمیل آدرسی که از ایشان داشتم عرض ادب نموده و جویای احوال شان شدم. استاد در پاسخ نوشتند که بلی متاسفانه بیمارند و همین امر باعث شد تا شماره تماس شانرا که احتمالآ تغییر یافته بود بیابم و همرای استاد صحبت کنم. پریروز مؤفق شدم با استاد فکرت عزیز بتماس شوم و صدای شانرا بشنوم.

ایشان با توجه به مریضی ایکه از حدود یک سال قبل تشخیص شده و ایشان را رنج می دهد بدان روشنی انداخته و در ادامه از آخرین خاطره ای خود که از آخرین دیدار شان با زنده یاد پدر عزیزم مرحوم استاد علی اصغر بشیر هروی داشتند چنین فرمودند:

روزی در کابل  استاد بشیر را، برای آخرین بار، در خیابانی در برابر ساختمان وزارت معارف دیدم. کمی گپ زدیم و خداحافظی کردیم، اما اندکی که از هم دور شدیم استاد صدایم کرد و به آرامی و نجواگونه گفت که او فردا از کابل و از کشور خواهد رفت و در میان نهادن این راز با نگارنده حکایت ازاعتماد و دوستی واقعی او داشت؛ چون در آن روزگار این سخنی نبود که می توانستی با هر کسی در میان بگذاری. من بسیار برآشفتم و به شوخی گفتم که این راز را افشا می کنم که شما نتوانید بروید، اما او گفت که تو هم یک روز خواهی آمد و چنان شد؛ من هم در سال ۱۳۶۱ خانه و کاشانه و شهر ودیار را ترک کردم . خداوند روح استاد بشیر را شاد و خشنود داشته باشد.

و اما بد نیست من هم خاطره ای را در مورد جناب استاد فکرت عزیز یادآور شوم ، هرچند قبلآ این مطلب قسما نشر رسیده است .

   اواسط سال ۲۰۰۳ میلادی بود که به قصد زیارت دوستان و آشنایان راهی چند کشور اروپائی و همچنین ایران وافغانستان شدم. در ضمن اینکه زیارت از اماکن متبرکه و مزار پدر بزرگوارم شادروان استاد بشیر هروی در مشهد مقدس در پلان سفرم درج بود، آرزومند آن بودم تا ادیبان و فرهنگیان توانای سرزمینم را که در دیار غربت در آنسوی مرز می زیستند ، زیارت نموده و عرض ادب و ادای احترام نمایم. یکی از این فرهیخته گان جناب استاد محمد آصف فکرت ، هنرمند ورزیده در رشتهء خطاطی ، محقق توانا ، نویسندهء آشنا ، روزنامه نگار چیره دست و شاعر گرانمایه بود.

اطلاع یافته بودم که ایشان درکتابخانهء خطی آستان قدس رضوی به وظیفه مشغول و زنده گی را سپری می نمایند. به محض رسیدن به شهر مشهد و بدست آوردن فرصت مناسب با خوشحالی تمام و شوق زیاد عازم آن محل گردیدم وجویای جناب ایشان شدم. به مجرد پرسیدن از شخصی که در آن محل مصروف ورق زدن کتابی بود ، فرد دیگری که موهای جو و گندمی داشت و در آن نزدیکی ایستاده بود ، متوجه سؤال بنده شده صدایش را بلند نموده و با برخورد محترمانه ای مرا بسویش فرا خواند. پس از عرض سلام و احوالپرسی معمول پرسید مگر شما اطلاع ندارید که استاد فکرت از اینجا تشریف بردند به کشور دیگری؟

گفتم : خیر، بفرمائید که درکجا؟

گفت : دقیق نمیدانم ، آمریکا ، کانادا و شاید هم افغانستان . بعد با خنده ی آرامی اضافه کرد که شما هم اومدید تا بگوئید ایشان مال افغانستان اند؟

گفتم : مسلمآ ، چون ایشان از افتخارات سرزمین من افغانستان و زاد گاهء من هرات باستان استند.

گفت : ایشان از افتخارات ما هم هستند و زحمات زیادی را درین محل متقبل شده اند و در ادامه با لحن خاصی گفت هنرمندان ، ادیبان و نام آوران ایران و افغانستان مشترک اند.

گفتم : شاید بهتر باشد بگوییم این اشخاص مربوط تمام جهان هستند و مرز های جغرافیایی نمیتواند آنها را در حصار خویش نگهدارد و بدین ترتیب مؤفق به دیدار آقای فکرت نشدم و میتوانم بگویم که بکلی از ایشان بیخبر بودم تا اینکه از طریق دوستی اطلاع یافتم که در کانادا مقیم هستند. چند باری این سعادت نصیبم شده است تا از طریق تیلفون با ایشان همصحبت شوم و اینک ضمن آرزوی سلامتی ایشان ،  مؤفقیت روز افزون حضرت استاد را از درگاهء احدیت استدعا نموده و امیدوارم همیشه با قلم رسای شان  هنرنمایی نموده و آثار بربهای شانرا در اختیار مشتاقین  هنر، فرهنگ و ادب کشور ما  قرار دهند تا  از این گنج های معنوی حد اکثر استفاده را ببرند.

در مورد استاد فکرت عزیز اگر کتاب ها بنویسیم بازهم کم است ، از استاد فکرت صدها مقاله علمی ، تحقیقی و بیش از  چندین  کتاب  تخصصی  و پژوهشی در موضوعات مختلف به نشر رسیده که هرکدام درخور ستایش است  و از ایشان می توان بعنوان یکی از پرکارترین محققان  کشور نام برد که در زمینه های مختلف ادبی کار نموده است .

درین قسمت گوشه ای از زنده گی نامهء استاد محمد آصف فکرت را که از سایت  کاتبان گرفته شده است  تقدیم دوستان و علاقه مندان ایشان می نمایم:

محترم محمد آصف فکرت در شهر هرات دیده به جهان گشود، لیسانس زبان و ادبیات فارسی دری را از دانشگاه کابل و فوق لیسانس روزنامه نگاری را از کشور هندوستان بدست آورد. در افغانستان در رادیو، مطبوعات و اکادمی علوم خدمت کرد و سپس در ایران بصفت فهرست نگار کتابخانهء خطی آستان قدس ، عضو علمی ، ویراستکار و مؤلف در دائره المعارف بزرگ اسلام ، محقق و مؤلف در بنیاد پژوهشهای اسلامی گردید.تازه ترین اثر ایشان بنام پشت دروازهء هند است و سایر آثار استاد فکرت بشرح ذیل میباشد:

– مناجات و گفتار پیر هرات.

– لغات زبان گفتاری هرات .

– فهرست نسخ خطی قرآن های مترجم کتابخانهء مرکزی آستان قدس رضوی .

– گزارش سفارت کابل ( سفرنامهء سید ابوالحسن قندهاری) ، با مقدمه ، حواشی و اسناد.

– مقدمه ای بر فقه شیعه ( ترجمه از عربی – نوشتهء سید حسن مدرسی طباطبائی).

– فهرست الفبایی  کتب خطی کتابخانهء مرکزی آستان قدس رضوی .

– عین الوقایع  ( تاریخ افغانستان در سال های ۱۲۰۷ – ۱۳۲۴) تألیف محمد یوسف ریاضی.

– اکام المرجان فی ذکر مدانن المشهوره فی کل مکان ( متن جغرافیایی سده چهارم هجری تألیف اسحاق بن حسین منجم ) ، ترجمه از عربی.

کرسی نشینان کابل ( احوال دولتمردان افغانستان در روزگار امیر امان الله خان – نوشته سید مهدی فرخ) با مقدمه و حواشی .

کتابشناسی جهانی ترجمه ها و تفسیر های چاپی قرآن مجید به شصت و پنج زبان ، ترجمه و نگارش.

مصنفات شیعه ( ترجمه و تلخیص الذریعه فی تصانیف الشیعه تألیف شیخ آقا بزرگ تهرانی).

افغانان ، جای ، فرهنگ ، نژاد ترجمه   

 از مونت ستوارت الفنستون) با مقدمه و حواشیAn Account of the Kingdom of Kabul

– فارسی هروی ، زبان گفتاری هرات

– واژه نامه همزبانان .

– خط کوفی با شرح و مقدمه .

– نکهت خاک رده یار، دفتر شعر.

– اخلاص عمل ، ترجمهء منظوم صد وده کلام امام علی (ع).

 نوشتهء جرج پانتجر).The Afghan Connection- میخ اول بر تابوت استعمار ( ترجمه

– لندی ، ترانکهای مردمی پشتو.

– پیراسته تاریخنامه هرات ( تألیف سیفی هروی).

– افغانستان – سویس – آسیا ( سفرنامه علی اصغر حکمت ).  

و اینهم نمونهء از هنر خطاطی استاد محمد آصف فکرت که به

خط کوفی خراسانی مرقوم گردیده است :

 

۲ پاسخ به “استاد محمد آصف فکرت یکی از مفاخرادبی”

  1. admin گفت:

    خداوند جناب آقای استاد محمد آصف فکرت را شفای عاجل عنایت فرماید. بنده مدتی با ایشان در روز نامه انیس در یک دفتر همکار بودم و از ایشان چیز های زیادی آموختم. تشکر از برادر عزیزم قیوم جان که این مطلب را تهیه نموده اند. به آرزوی سلامتی همۀ مریضان. مهدی بشیر

  2. قیوم بشیر هروی گفت:

    برادر نازنبنم مهدی جان گرامی باسپاس وامتنان از نشر این مطلب منهم ارزومندم خداوند هرچه زودتر برای استاد بزرگوار شفای عاجل عنایت فرماید، بدون شک استاد محمداصف فکرت یکی از سرمایه های فرهنگی کشور ما میباشند که کار های فراوانی را درین راستا انجام دادند.
    باعرض حرمت قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما