۲۴ ساعت

04 ژوئن
۲۲دیدگاه

شهادت مظلومانه حضرت علی (ع) تسلیت باد

تاریخ  نشر دو شنبه ۱۴ جوزا  ۱۳۹۷ –  چهارم  جون  ۲۰۱۸–  هالند

ضربت خوردن و شهادت مظلومانه حضرت علی ( ع )

به تمام مسلمانان افغانستان و جهان تسلیت باد

تهیه و ترتیب از: محمد مهدی بشیر

*******************

هموطنان محترم و خواننده گان  گرامی سایت ۲۴ ساعت و فیسبوک های آن !

امروز دوشنبه چهاردهم  جوزا ۱۳۹۷ خورشیدی برابر است به نوزدهمین روز ماه رمضان المبارک سال ۱۴۳۹ هجری ، قمری  .

حضرت علی ( ع ) داماد حضرت محمد مصطفی ( ص ) پیامبر بزرگ اسلام  در سحرگاه همین روز یعنی  نوزدهم ماه مبارک رمضان سال چهلم هجری قمری که مطابق با سال ۶۶۱ میلادی بود درسن  ۶۳ سالگی وارد محراب مسجد کوفه شد و مشغول خواندن نماز گردید و هنگامیکه  سر از سجده اول برداشت، نخست شبیث بن بجره با شمشیرتیز بروی هجوم آورد، ولیکن شمشیرش به طاق محراب اصابت کرد و پس ازاو،عبدالرحمن ابن ملجم مرادی فریادی برداشت: “ لله الحکم یا علی، لا لک و لا لأ صحابک “ ! و با شمشیری زهر آگینش با همدستی  شبیب بن بجره اشجعی، که از همفکران وی بود و هر دوی آن ها از سوی “ قطام بنت علقمه ” تحریک شده بودند   بر فرق نازنین حضرت علی (ع) فرود آورد و سر مبارکش را تا به محل سجده گاهش شکافت و او را مجروح کرد  و دو روز بعد در ۲۱ ماه مبارک رمضان دراثر همان زخم این جانی ها به شهادت رسید .

باید گفت که :

نام مبارکشان  علی، کنیه اش ابوالحسن و لقب مشهورش امیرالمؤمنین و مرتضی بود. ودر روز جمعه، سیزدهم ماه رجب، سی سال پس ازعام الفیل در خانه خدا، کعبه شریف  تولد شد . پدرش ابوطالب کاکای پیامبر بزرگ اسلام  و مادرش فاطمه بنت اسد بود.

علی از کودکی در دامان پیامبر اسلام حضرت محمد ( ص )  بزرگ شد و ده ساله بود که به ایشان ایمان آورد. او بعد از بعثت پیامبر، سیزده سال با آن حضرت در مکه و پس از جریان هجرت، ده سال با آن بزرگوار در مدینه بود. وی بعد از رحلت پیامبر( ص )  سی سال زندگی کرد.

عبدالرحمن ا بن ملجم مرادی، از گروه خوارج و از آن سه نفری بود که در مکه معظمه با هم پیمان بسته بودند و هم سوگند خورده بودند که سه شخصیت مؤثر در جامعه اسلامی، یعنی حضرت علی بن ابی طالب (ع)، معاویه بن ابی سفیان و عمرو بن عاص را در یک شب واحد ترور کرده و آن ها را به قتل رسانند.

هر کدام به سوی شهرهای محل مأموریت خویش رهسپار شدند و عبدالرحمن ا بن ملجم مرادی به سوی کوفه رفت و در مسجد کوفه برای شهادت رساندن حضرت علی ( ع ) کمین کرده و منتظر ورود امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) بود و قطام، شخصی به نام ” وردان بن مجالد ” را که از افراد طایفه اش بود،نیز به یاری آن دو نفر فرستاد.

علی(ع) شصت و سومین سال عمرش را پشت سر نهاده بود. در رمضان شصت و سومین سال عمر خود بار دیگر به میهمانی خدا آمده بود. در آن ماه، هر شبی را در خانه یکی از فرزندانش افطار می کرد. در نوزدهمین شب ماه خدا، در خانه دخترش ام کلثوم بود. او افطاری پدر را در پطنوسی به حضورش آورد، دو تکه نان جو،کاسه ای از شیر و مقداری نمک اما همین که نگاه علی (ع) به ظرف غذا افتاد سرش را تکان داد و با صدای بلند گریست و گفت: « دخترم برای من در یک پطنوس دو خورش حاضر کرده ای؟ مگر نمی دانی که من متابعت از برادرم رسول خدا می کنم… دخترم به خدایم سوگند افطار نخواهم کرد تا از این دو خورش یکی را برنداری». ام کلثوم ظرف شیر را برداشت وحضرت علی با کمی نان جو و نمک ساییده افطار نمود.

حضرت علی (ع)  در آن شب حالت عجیبی داشت و دخترش ام کلثوم را به شگفتی درآورد.

روایت شده که آن حضرت در آن شب بیدار بود و هردم  از اتاق بیرون می رفت و به آسمان نظر می کرد و می فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی گویم و به من دروغ گفته نشده است. این است آن شبی که به من وعده شهادت دادند.

میگویند که در هنگام ضربت زدن عبدالرحمن ابن ملجم بر سر مطهر حضرت علی(ع)، زمین به لرزه در آمد و دریاها مواج و آسمان ها متزلزل شدند و درهای مسجد به هم خوردند و خروش از فرشتگان آسمان ها بلند شد و باد سیاهی وزید، به طوری که جهان را تیره و تاریک ساخت و جبرئیل امین در میان آسمان و زمین ندا داد و همگان ندایش را شنیدند. وی می گفت: تهدمت و الله ارکان الهدی، و انطمست أعلام التّقی، و انفصمت العروه الوثقی، قُتل ابن عمّ المصطفی، قُتل الوصیّ المجتبی، قُتل علیّ المرتضی، قَتَله أشقی الْأشقیاء؛ سوگند به خدا که ارکان هدایت درهم شکست و ستاره های دانش نبوت تاریک و نشانه های پرهیزکاری بر طرف گردید و عروه الوثقی الهی گسیخته شد. زیرا داماد و پسر کاکای  رسول خدا(ص) شهید شد، سید الا وصیا و علی مرتضی به شهادت رسید. وی را سیاه بخت ترین اشقیاء، { یعنی ابن ملجم مرادی } مجروح نمود و بعدآ  به شهادت رسیدند.

حضرت علی(ع) در محراب مسجد، افتاد و در همان هنگام فرمود: بسم الله و بالله و علی ملّه رسول الله، فزت و ربّ الکعبه؛ سوگند به خدای کعبه، رستگار شدم.

نمازگزاران مسجد کوفه، برخی در پی شبیب و ابن ملجم رفته تا آن ها را بیابند و برخی در اطراف حضرت علی (ع) گرد آمده وبه سر و صورت خود می زدند و برای آن حضرت گریه می نمودند.

حضرت علی(ع) در حالی که خون از سر و صورت شریفش جاری بود، فرمود: هذا ما وعدنا الله و رسوله؛ این همان وعده ای است که خداوند متعال و رسول گرامی اش به من داده اند.

حضرت علی(ع) که توان ادامه نماز جماعت را نداشت، به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) فرمود که نماز جماعت را ادامه دهد و خود آن حضرت، نمازش را نشسته تمام کرد.

سفارش حضرت علی (ع) در مورد ابن ملجم

مردم با دیدن این منظره هجوم آوردند و ابن ملجم را گرفتند و به نزد علی (ع) بردند. علی (ع) چشمانش را گشود. با صدای ضعیف اما با یک دنیا مهربانی و لطف رو به او کرد و گفت:

« ای ابن ملجم، آیا به تو مهربانی نکردم؟… آیا برای تو امام بدی بودم تا مرا این گونه پاداش دهی؟ …».

آنگاه رو به فرزند ماتم زده اش امام حسن (ع) کرد و فرمود: « پسرم، با اسیر خود مدارا کن و شفقت و مهربانی پیش گیر… ما از اهل بیت رحمت و مغفرتیم. از آنچه خود می خوری به او بخوران و از آنچه می آشامی به او بنوشان. اگر من از دنیا رفتم با یک ضربه او را قصاص کن و اگر زنده ماندم خود می دانم که با او چه کنم و من به عفو سزاوارترم ».

بدین گونه پیشوایی شایسته، امامی عادل، خلیفه ای حق جو، حاکمی دلسوز و یتیم نواز، کامل ترین انسان  به دست شقی ترین و تیره بخت ترین انسان روی زمین، یعنی ابن ملجم مرادی ملعون، از پای درآمد و به سوی ابدیت و لقاء الله و هم نشینی با پیامبران الهی و رسول خدا(ص) رهسپار گردید و امت را از وجود شریف خویش محروم نمود.

بالاخره امیرمؤمنان، حضرت علی علیه السلام در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان به ملکوت اعلی پیوست و دل عاشقان و پیروانش از ماتم او سوخت. نقل شده که امام حسن و امام حسین علیه السلام پدر شان حضرت علی علیه السلام را غسل دادند و سپس کفن نمودند و بنا به وصیت علی علیه السلام و با توجه به پلیدی دشمنان که حتی از جسارت به قبر و پیکر مطهر علی علیه السلام روی گردان نبودند، پیکر مطهر علی علیه السلام مخفیانه و شبانه به خاک سپرده شد و تا دوران امام صادق علیه السلام هم چنان مخفی بود.

بنده مراتب تسلیت خود را بمناسبت ضربت و شهادت حضرت علی ( ع ) به تمام  مسلمانان افغانستان و جهان تقدیم میکنم و برای همۀ  صحت وسلامتی آرزو مینمایم. امیدوارم  که خداوند ( ج ) به برکت این شب های قدر دشمنان مردم شریف افغانستان و ارگنشینان فاسد یعنی این ابن ملجم ها ی وحشی  را که بازهم درماه مبارک رمضان  در حمله انتحاری در وزارت داخله افغانستان  ، ولایات ننگرهار ، غزنی ، هلمند ، سمنگان و غیره  تعدادی از هموطنان مسلمان و سربازان قهرمان  ما را کشته و زخمی نمودند  به غضب خود گرفتار کند. روح  شهدای این حادثات شاد و جنتها نصیب شان  و به زخمی های این حوادث  صحت و شفای عاجل و به بازمانده گان شان صبر جمیل آرزو مینمایم.

به امید نابودی این ابن ملجم ها ی وحشی  وجانی وبرادران ارگنشینان ، راکت انداز های فلاکتبار ، تفنگسالاران و باقی  حامیان این  جانی ها .

به آرزوی یک  صلح دایمی بدون هر نوع عقده های شخصی ، تفرقه ، تعصبات زبانی، مذهبی ، قومی ، منطقوی و نژادی ، برادری و برابری در کشور عزیز ما افغانستان .

در اخیر ضمن عرض تسلیت مجدد به مناسبت ضربت خوردن و شهادت حضرت علی ( ع ) به هموطنان مسلمان افغانستان و جهان ، امیدوارم که  طاعات وعبادات همۀ تان قبول در گاه حق قرار گیرد واز این ماه پر از فیض مستفید شوند. زنده و موفق باشید.

با عرض حرمت

محمد مهدی بشیر

نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۱۴۳۹ هجری ، قمری  

 

۲۲ پاسخ به “شهادت مظلومانه حضرت علی (ع) تسلیت باد”

 1. admin گفت:

  تکرار :
  به آرزوی یک صلح دایمی بدون هر نوع عقده های شخصی ، تفرقه ، تعصبات زبانی، مذهبی ، قومی ، منطقوی و نژادی ، برادری و برابری در کشور عزیز ما افغانستان .
  در اخیر ضمن عرض تسلیت مجدد به مناسبت ضربت خوردن و شهادت حضرت علی ( ع ) به هموطنان مسلمان افغانستان و جهان ، امیدوارم که طاعات وعبادات همۀ شان قبول در گاه حق قرار گیرد واز این ماه پر از فیض مستفید شوند. زنده و موفق باشید.
  با عرض حرمت
  محمد مهدی بشیر
  دوشنبه نوزدهم ماه مبارک رمضان سال ۱۴۳۹ هجری ، قمری

 2. الهه احرار گفت:

  شهادت که زندگی جاویدانی است برای مولانای متقیان مبارک باد!

  • admin گفت:

   خواهر عزیزخانم الهه جان احرار ، تشکر از شما . شهادت داماد پیامبر بزرگ اسلام حضرت علی (ع ) بشما و همه مسلمین تسلیت میگویم. مهدی بشیر

 3. عاشور ناطقی گفت:

  برای همه گان تسلیت عرض مینمایم.

 4. بتول بشیر گفت:

  ناله کن ای دل به عزای علی(ع) گریه کن ای دیده برای علی(ع) پیش حسین و حسن و زینبین(ع) خون چکد از فرق همای علی ایام سوگواری حضرت علی (ع) تسلیت باد .

  • admin گفت:

   خانم عزیز م بتول جان بشیر ، تشکر از احساس پاک تان. شهادت حضرت علی علیه السلام را بشما و تمام هموطنان مسلما ن تسلیت میگویم .
   زنده باشید. مهدی بشیر

 5. برادر نهایت عزیز وگرامی آقای محمد مهدی بشیر!
  بعد از تقدیم سلام و آرزوی صحتمندی وقبولی طاعات و عبادات تان دراین
  ماه مبارک،تشکر از نوشتهء زیبا ومعلومات مفیدوارزندهءتان.
  بسیار بجا گفته ایدکه ابن ملجم های ارگ نشین وراکتیار جانی همه روزه درمساجدو در تکایا مسلمانان بی گناه را قتل عام میدارند که
  انشأالله به زودی باپیر وپیشوای شان عبدالرحمن ابن ملجم مرادی
  در جهنم ملحق خواهند شد.

  علی حیدر آن شیر پروردگار
  سپه دار دین ،صاحب ذوالفقار
  به کعبه تولد به مسجدشهید
  ندیده به مثلش ،دگر روزگار

  شب قدر چودارد ،نسبت به او
  یکی سجده آن شب به از سی هزار

  با احترام در پناه خدای علی(ع) باشید.داکتر حیدری

  • admin گفت:

   برادر محترم و بزرگوار جناب پوهنوال داکتر اسد الله حیدری ، جهانی سپاس از حسن نظر تان. طاعات و عبادات تان قبول .فرارسدن شهادت امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام را بشما و تمام مسلمانان افغان و جهان تسلیت میگویم . به آرزوی نابودی ابن ملجم های افغانستان. موفق باشید. مهدی بشیر

 6. میر علی جواد جوادی گفت:

  شهادت مولی الموحدین امیرالمومنین علی علیه السلام به همه مسلمانان تسلیت باد .

  • admin گفت:

   برادر بزرگوار جناب میر علی جواد جوادی ، تشکر از شما شهادت امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام رابشما و همه مسلمین تسلیت میگویم .زنده باشید . مهدی بشیر

 7. عبدالله هروی گفت:

  برادر محترم آقای محمد مهدی بشیر ، طاعات و عبادات تان قبول باشد. شهادت حضرت علی علیه السلام بشما و تمام مسلمانان تسلیت عرض میکنم و به آرزوی نابودی ابن ملجم های وحشی کشور ما.

  • admin گفت:

   برادر محترم جناب آقای عبدالله هروی ، طاعات و عبادات شما هم قبول در گاه حق ، شهادت حضرت علی ( ع ) بشما و تمام هموطنان تسلیت باد. موفق باشید. مهدی بشیر

 8. علی احمد رزگر پور گفت:

  عرض تسلیت . درودبرشما

  • admin گفت:

   برادر گرامی آقای علی احمد زرگر پور ، بشما و همه دوستان مسلمان تسلیت . زنده باشید . مهدی بشیر

 9. نورالله وثوق گفت:

  تسلیت به همه ی مسلمانان جهان.

 10. فریده کریمی گفت:

  برادر محترم ادمین گرامی سایت ۲۴ ساعت ، مراتب تسلیت خود را بمناسبت شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام بشما و هموطنان عزیز و مسلمان افغانستان و جهان تقدیم میکنم.

  • admin گفت:

   خواهر عزیز خانم فریده کریمی ، ممنون شما ، شهادت حضرت علی علیه السلام بشما و تمام مسلمانان تسلیت عرض میکنم. سلامت باشید. مهدی بشیر

 11. عزیزه عنایت گفت:

  درود بر روحانیت پاک حضرت علی (رض)
  خداوند از برکت این روز و ماه مبارک رمضان وطن ما را آرامش و صلح نصیب کند .

 12. قیوم بشیر «هروی» گفت:

  برادر گرامی القدرم مهدی جان عزیز با تشکر از زحمات قابل قدر تان و به امید قبولی طاعات و عبادات شما فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت امیر مؤمنان علی ع را خدمت شما و همه مسلمانان جهان و بخصوص هموطنان دردکشیده ما تسلیت گفته و به امید استقرار صلح و ثبات در کشور و پایان جنگ و خونریزی التماس دعا دارم.
  اجر دارین نصیب شما باد
  با عرض حرمت
  قیوم بشیر هروی

دیدگاه بگذارید

لطفاً اطلاعات خود را در قسمت پایین پر کنید.
نام
پست الکترونیک
تارنما
دیدگاه شما